1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Hayır, 2. senemde yerleştim. İlk sene puanım daha iyiydi ama ben İstanbul olsun diye çabalarken bazı sorunlarla karşılaştım ve beklemek istemediğim için yazmış bulundum. Sıralamamı inanın hatırlamıyorum ama bir tercihzedeyim ben de. Buranın çok üstünde bir yerde olabilirdim.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Hayalimdi diyemem açıkçası. Aile baskısı elbette ki vardı, 2. yılımda mezuna kalmıştım ve tercih yapmam gerekiyordu artık. Hayalim oldu da diyemem ama Atatürk Üniversitesi birçok yönden gerçekten iyi bir üniversite.

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

Aslında geniş bir iş portföyü sunuyor size. Gıda üzerine herhangi bir yerde (fabrikada) çalışabilirsiniz ama benim hayalim hep şirin bir kafem olmasından yanaydı, bakalım yapabilecek miyim :)

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Yukarıda bahsettiğim gibi tercihzedeyim biraz. Rehber öğretmenim Erzurumluylu, burayı da yazmamı söyledi ve üst sıraya koydu, belki de daha iyi bir yerde olabilirdim.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

KYK yurdunda kalıyorum. Erzurum devlet yurdu bakımından en zengin şehirlerden biri. Her yerde yurt var, yürüyerek 25-30 dakikada, otobüsle de ortalama 10 dakikada varıyorum.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Pek değil sanırım ya da ben ilgilenmediğim için görememiş olabilirim ama gıda mühendisliğinin önü sandığınızdan ya da düşündüğünüzden daha açık, onu belirtebilirim.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Hayır çok fazla yok ama biz bu konuda bazı çalışmalar yürütmeye çalışıyoruz. Daha doğrusu ben yürütenlere destek olmaya çalışıyorum vegeziler, aktiviteler düzenlenmeye başlandığını, yeni kulüpler açıldığını söyleyebilirim.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Bölümün değil de şehrin zorlukları var. Soğuk bir şehir buna hazırlıklı olarak gelin hangi bölüme gelirseniz gelin. Mühendislik dersleri zorlayabilir bu arada, onlar da 2. sınıfta. Onun dışında zorlanacağınızı düşünmüyorum.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Genelde doçent ya da profesörler giriyor derslerimize, bu yönden iyi. Çoğu yerde araştırma görevlisine kadar düştüğünü biliyorum çünkü. Zorlamak yerine yardım eden, öğretmeye çalışan insanlar.

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Erasmus ve Erasmus+ gibi hizmetler var.

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Hocalarımızın bu konuda mezun olan arkadaşlarımıza yardım ettiğini gördüm.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Hayalim olan sıradan bir üniversite olur. Çünkü hayallerimiz daha kıymetli. Kendini geliştirmek senin elinde. Çamura bulanmış bir elmas yine de elmastır.

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Gelmek istiyorsanız eğer ziraat fakültesinde eğitim görüyoruz ki bu daha donanımlı yapıyor bizi. Peynir, ekmek fabrikamız var okulun içinde. Seviyorsanız başarılı olacağınızı düşünüyorum. Ama şehir sizi yorabilir, bıktırabilir, insanlar sizi çıkmaza sokabilir. Garip, kapalı bir şehir burası. Karı ve kaymayı seviyorsanız buyrun gelin. Bu konuda da kendinizi geliştirebilirsiniz.

Hemen Gıda Mühendisliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!