Kesinlikle tıp okuyacağım ya da diş hekimliği, hemşirelik diye ilerlemez genelde içinde 'o' sevgiyi barındıranlar; ben sağlıkçı olacağım derler, yardım edeceğim, hayat kurtaracağım, yaşam standartlarını iyileştireceğim, gülümseteceğim... Belli ki sende de o ışık var, sevmeden yapılmamalı zaten hiçbir iş! Peki Fizyoterapi ve Rehabilitasyon? Yeterince araştırdın mı, birebir hastayla olmak veya donanımlı fizyoterapistler yetiştirmek için akademisyen olmak, hepsi senin elinde, hayallerinde! Avrasya Üniversitesi bu yolda ellerinden tutacak okul olabilir, bir göz at!

 

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

 

İlk senemde kazandım.

 

 

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

 

 

Seçtiğim bölüm kesinlikle benim hayalimdi. Hedeflerime, karakterime, ileride olmasını istediğim yaşam tarzıma ve en önemlisi de hayallerime en güzel uyan meslekti.

 

 

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

 

 

Bölümün iş imkanı oldukça fazla. Hem kamu sektöründe hem de özel sektörde çok fazla iş imkanı var. Ayrıca birebir hasta alma imkanı da olduğu için kişi hayat tarzını istediği gibi oluşturabilir. Ben bitirdikten sonra uzmanlık ve ardından da doktora yapmayı planlıyorum. Henüz 2. sınıfta olduğum için şu anda uzmanlık yapacağım bölüme net karar vermedim ama aklımda bir iki seçenek var.

 

 

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

 

 

Aslında doğruyu söylemek gerekirse ailem yanlarında okumamı istediği için bu okulu seçtim.

 

 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

 

 

Evde kalıyorum. Okula genellikle belediye otobüsüyle gitmeyi tercih ediyorum.

 

 

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

 

 

Yeni açılan bir okul olduğu için fazlaca eksiği olduğunu söyleyebilirim. Ama derslere giren hocalar bakımından gerçekten alanında iyi hocalarımız var.

 

 

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

 

 

İl olarak da bakacak olursak çok sosyal bir yer olmadığı için okul da çok sosyal değil açıkçası. Bölümümün ilk girenleri olduğumuz için kulüp yoktu ama bu yıl birkaç arkadaşımız öncülüğünde fizyoterapi kulübümüzde açıldı ve açıldığından beri de çok güzel işlere, projelere katılıyoruz.

 

 

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

 

 

Bölümün zorluğunun kişiden kişiye değişeceğini düşünüyorum. Şöyle ki evet dersler gerçekten çok zor ve çok ağır ve biliyorum ki 3 ve 4. sınıfta daha da ağır olacak fakat eğer bölüme severek ve isteyerek gelinmişse bu zorluğun hiç önemi kalmıyor. Zevk alarak yapılan bir hobi gibi oluyor. YKS zamanlarındaki o acaba ne olacağım, nasıl olacağım, başarabilecek miyim sorularının yerini mesleğimde nerede olacağım, kendimi nasıl geliştirebilirim, mesleğime neler katabilirim, hastalarıma daha da iyi hizmet vermek için neler yapabilirime dönüyor. Bence bu dönüşümün sonunda yaşanılanlara zorluk demek içten gelmiyor.

 

 

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

 

 

Tabii ki her üniversitede olduğu gibi zorlayan hocalar da var ama genel olarak o dersin sınavından geçme maksatlı değil de bir şeyler öğrenmemizi isteyen, bunun için çabalayan hocalarımız var.

 

 

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

 

 

Okulunun yurt dışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın? Okulumda Erasmus, Farabi yapıldığını biliyorum. Kesin bilgim olmamakla beraber genel olarak her bölüm için yurt dışında anlaşılmış okullar var ve istenilirse staj döneminde, istenilirse de okul döneminde gidiş sağlanıyor. Cüzi bir miktar para da okul tarafından orada kalınan süreye göre veriliyor.

 

 

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

 

 

Dediğim gibi yeni bir okul olduğu için ve okulun kendi hastanesi bulunmadığı için aslında staj işlemleri biraz yorucu ve zor. Ama 2 ve 3. sınıfta isteyenler kendi istediği şehirde staj yapabiliyorlar.

 

 

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

 

 

Hayalim olan bölüm için sıradan bir üniversiteye gitmek. Çünkü okuduğumuz sürecin sonunda hayat boyu bizimle olan bir meslek bizi bekliyor ve eğer biz bu mesleği sevmeden, içimizden gelmeden yaparsak hem hayatı kendimize zehir etmiş oluruz hem de işten verim alamayız. Ama hayalimiz olan bir bölüm için ister çok iyi üniversitede olmuş olalım ister sıradan bir üniversitede, önemli olan o alanda kendimizi geliştirmek. Ve hayalindeki mesleğe giden her insanın içinde de bunu yapabilecek güç olduğuna inanıyorum.

 

 

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

 

 

Başta da belirttiğim gibi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon okuyorum. 4 yıllık lisans eğitiminin sonunda 'Fizyoterapist' unvanını kazanarak ister kamuda ister özel kuruluşlarda, istersek de birebir hasta alarak veya akademik kariyer yaparak meslekte ilerleme gibi çoklu şanslarımız var. Fizyoterapistler uzman doktor kontrolünden sonra hastanın hastalığına yönelik egzersiz ve tedavi programını hazırlayan kişilerdir. Eğer manevi yönü yüksek, insanlarla ilişki kurmayı seven, hastalara yardımcı olmak isteyen bir mesleğim olsun istiyorsanız fizyoterapiye de tercih kağıdınızda yer verin derim. :)

 

Hemen Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!