“Elalemin koluna, bacağına masaj mı yapacaksın şimdi ya” sözlerini duymaya hazırlanın. Bu dünyada ağzı olan herkes konuşur, boşverin! Önemli olan sizin ne düşündüğünüz. Sen ne düşünüyorsun? Eğer fizyolojinin tek başına faydalı olmayacağını, psikolojiyle harmanlanarak ortaya harika işler koyacağını düşlüyorsan; senin yeni evin burası. Anahtar tercih kılavuzunun altında. İnsan vücudunun her bir noktasıyla çalışan, insanların ağrılarını ve acılarını dindiren bu bölümde eminiz çok mutlu olacaksın. Yüzler güldürmek, dualar almak, övgüler duymak istiyorsan gel bu insanlarla beraber ol. Adın da fizyoterapist olsun. Hı? Devamı yazıda!

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Evet, ilk senemde bu okulu kazandım. YGS’de 115 bin civarındayken LYS’de sıralamamı MF3’te 60 bin’e yükseltmiştim.

 

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

 

Açıkçası önceki senelerde hayalim olmayan bir bölümdü. Önce tıp okumak istiyordum, ailem de bu yönde olumlu düşünüyordu ama daha sonra olayları biraz daha gözlemleme şansım olduğunda tıbbın bana uygun olmadığına karar verdim ve diş hekimliği üzerinde düşünmeye başladım. Ancak sınav senesinde yaşadığım stres ve sınav heyecanı sınavda bazı olumsuzluklara yol açtı ve istediğim puanı alamadım. Tercih zamanı kendi bölümümü araştırdıktan ve bu mesleği yapan insanların çalışma ortamını, neler yaptıklarını gördükten sonra gönül rahatlığı ve büyük bir istekle tercih listeme yazdığım tek bölüm oldu :)

 

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

 

Genel olarak her sağlık bölümünde olduğu gibi devlet hastanelerinde, özel hastanelerde ve kliniklerde çalışabilme şansımız var. Ayrıca rehabilitasyon merkezlerinde, -uzmanlığınıza göre- spor kulüplerinde ve birçok yerde çalışabilme imkanınız var. İsterseniz akademik anlamda okulda eğitim de verebilirsiniz. Ben 4 yılın sonunda direkt olarak yüksek lisansımı yapmak istiyorum. Uzmanlaştığım bölümde çalışmak bana daha çok cazip geliyor.

 

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

 

İmkanlarına ve eğitim kadrosuna baktığımız zaman Bahçeşehir Üniversitesi’nin diğer kurumlara farkla bana daha çok katkısı olabileceğini düşündüm. Hem yurt dışı imkanları, hem de eğitimimiz sırasına yapacağımız stajlarda yüksek teknolojili ve başarılı hastanelerle iş birlikleriyle benim tercih sebebim oldu. Ayrıca daha yolun başındayız ama yüksek lisansta düşündüğüm bölüm, ilk olarak Bahçeşehir Üniversitesi’nde kurulduğu için öncü ve yenilikçi oluşu beni cezbetti diyebiliriz :)

 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

 

Evet, Şişli’de yurtta kalıyorum. Okula ulaşımımı iett otobüsüyle sağlıyorum ancak malum İstanbul trafiğinde 15 dakikalık yolu bazen 1 saatte aldığımı göz önünde tutarsak okula daha yakın yurtları tercih edebilirsiniz bence. Bizim kampüsümüz Kuzey Kampüs,ana kampüsten 15 dakikalık yürüme mesafesinde- ulaşımı isterseniz Beşiktaş İskelesi’nden kalkan shuttle ile de sağlayabilirsiniz böylece karşıda oturanlar için pek sorun kalmamış oluyor.

 

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

 

Bölümümüzün aktif olarak etkinlik gösterdiği BAU FTR öğrenci kulübü var. Orada düzenlenen çeşitli eğitim/ seminerler oluyor tabii ki de. Mesela bu sene büyük spor kulüplerinin fizyoterapistleri ile çeşitli seminerler verildi ve bunlar bakış açımızda olumlu değişiklikler sağladı :)

 

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

 

Bizim sloganımız “İstanbul’un kalbinde bir dünya üniversitesi”. Bulunduğu konum dolayısıyla -Beşiktaş- zaten oldukça sosyal bir yerdeyiz. Her kulübün kendine ait faaliyetleri ve kulüpler arası ortak yürütülen projeler tabii ki var. Bunları takip etmek biraz da sizin isteğinize kalmış, sosyal olmak üniversite hayatının “en”lerinden biri bence :)

 

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

 

Bölümümüz ilk senede aslında tıp eğitimiyle paralel olarak gidiyor diyebilirim. Anatomi, fizyoloji gibi ana dersleri ortak müfredatta görüyoruz. Daha sonra 2. senede biraz daha bölüm odaklı teorik ve pratik derslerimiz artıyor. Özellikle gözlemlediğimiz kadar ilk sene diğer senelere oranla daha kolay olsa da diğer seneler pratik dersler olduğu için daha keyifli geçebilir (!) diye düşünüyoruz :))) Ayrıca bizim bölümümüz okulda 2 dilde ders veriyor. İngilizce ve Türkçe bölüm olarak ayrılıyoruz. Tercih listesinde yazarken hangi dilde eğitim görmek istiyorsanız ona göre yazmanız gerekiyor.

 

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

 

Hocalarımızın ilgi düzeyi tahmin ettiğimden daha güzel. Öğrencilerle araları cidden çok iyi. Ders aralarında kafede oturup sohbet etmişliğimiz bile var. Öğrenci dostu bir eğitim anlayışları var kesinlikle. Zorlamaları yerine göre değişiyor ama öğretmedikleri bir şeyden asla sizi sorumlu tutmuyorlar.

 

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

 

Okulun yurt dışı imkanları o kadar çok ki, daha erken olduğunu düşündüğüm için ayrıntılı bir şekilde araştıramadım henüz. Bunun için okulun sitesinden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz diye düşünüyorum.

 

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

 

CO-OP sistemi okuldaki en güzel sistemlerden biri aslında. Bu sistem sayesinde şirketler size staj için iletişime geçiyorlar. Bu sistem bizim bölümde o kadar aktif değil diye biliyorum ancak diğer bölümlerdeki arkadaşlarımız oldukça güzel stajlar buldular. Bizim hastanelerle olan iş birliklerimiz sayesinde staj imkanı sağlanıyor. Okul bittikten sonra da staj yaptığınız yerde kalma imkanınız oluyor tabii ki. Ama okulumuz mezun olduktan sonra da yardımcı oluyor tabii.

 

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

 

İyi ve duyulmuştan daha çok “ bana ne katabilir?” dediğimde birçok cevabı olan üniversiteyi seçerim. Ben böyle bir durumda kalmadım, ancak kalmış olsaydım sıradan bir yer seçmek zorunda bile kalsam oradaki sıradanlıktan kendimi ayırırım. Bence üniversiteyi kaliteli yapan öğrencilerin fikirleri ve yenilikçi oluşları. Belki de eğitim kadrosu çok iyi olan bir okulu, öğrencilerinden dolayı olumlu tanıyamamış olabiliriz. Bu yüzden tercih sırasında doğru düşünmek çok önemli.

 

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

 

Bu bölümü okumak isteyenler, maddiyattan daha çok manevi duygulara önem vermeli diye düşünüyorum. Yeri geliyor bir hastayla yıllarca çalışmak durumunda oluyorsunuz, küçücük çocukların ellerinden tutarken onlara umut olmak zorundasınız. Sabır ve güleryüz bence bizim kilit noktamız. Bunlara sahip değilseniz bence biraz daha düşünün. Okul, 4 yılınızın en güzel geçeceği yer olabilir zaten. Seneye aramızda sizleri görmek istiyoruz!

 

Hemen Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!