Bahçeşehir Üniversitesi Lojistik Yönetimi bölümü öğrencisi Büşra Karaoğlu dışarıdaki algıları yıkmak için anlattı! Milyonlarca kargo nasıl birbirine karışmıyor ve bunları kim yönetiyor biliyor musunuz? Aslında iş olanakları sandığınızdan çok daha fazla olan, okudukça ufkunuzun genişleyeceği ve arka arkaya şaşıracağınız bir röportajı daha sizlerle buluşturmaktan iftihar ediyoruz!

Biz çok şaşırdık, sen de şaşırmaya haızr mısın?

1-Öncelikle ismini, soy ismini, hangi okulda okuduğunu, bölümünü, kaçıncı sınıfta olduğunu merak ediyoruz!

İsmim Büşra Karaoğlu, Bahçeşehir Üniversitesinde Lojistik Yönetimi okuyorum ve 2. sınıfım.

2-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

 İlk senemde bu okulu kazandım. TM puanım ile tam burslu olarak girdim ve LYS sıralamam 42 bin idi.

3-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Tercih ederken bu bölüm benim hayalim diyerek tercih etmedim. Aslında psikoloji okumayı çok istiyordum. Bir rehber öğretmenim sayesinde bu bölümü tercih ettim. Şu an çok bilinen, tercih edilen bir meslek olmasa da iş imkanının yüksek olduğunu ve seversem, çabalarsam kolaylıkla iyi yerlere gelebileceğim bir bölüm olduğunu söylemişti. İlk 5 tercihim yine psikolojiydi, altıncısı Lojistik Yönetimi’ydi ve ben de onu kazandım, iyi ki de bölümümü kazanmışım. Şu an tekrar tercih yapacak olsam ilk sıraya yazardım bu bölümü. Bu asla psikoloji bölümü kötü olduğundan değil sadece okumaya başladıkça bana daha uygun bir bölüm seçtiğimi fark ettim ve bölümümü seviyorum.

4-Bu mesleği bitirdikten sonra ne yapmayı hedefliyorsun?

Bu bölümü bitirdiğinde insanlar lojistik şirketlerinde, kargo şirketlerinde, Türk Hava Yolları’nın kargo bölümünde, limanlarda ve gümrükte çalışabiliyorlar. Türkiye’nin milli gelirine bakıldığında bunun %12’sini lojistik faaliyetleri oluşturuyor. Bu demek oluyor ki lojistik işi aslında baya önemli ve gelir getirici bir iş. Genelde benim bölümümü bitirenler bu tür yerlerde lojistik işinin planlanması ve en uygun şekilde yönetilmesi kısmında görev yapıyorlar. Örnek vermek gerekirse Türkiye’nin en önemli lojistik şirketlerinden biri çalıştıkları ünlü bir giyim markasının ürünlerinin fabrikadan sonraki dağıtımlarından, online siparişlerin müşteriye iletilmesinden sorumlu. Bu sadece bir örnek daha bir çok farklı alan var. Ben ise bitirdikten sonra ya bir liman bünyesinde ya da bir lojistik şirketinin yine liman kısmında çalışmayı hedefliyorum.

5-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden okuduğun okulu seçtin?

Aslında bu okulu seçmemin birçok sebebi var. İlk olarak Bahçeşehir Üniversitesi’nin eğitiminin yi olduğunu düşünüyordum ve Bahçeşehir’de okumak hep aklımda vardı. Bunun yanında benim bölümümde en yüksek sıralamaya sahip okul Bahçeşehir, daha yüksek bir puanla alan başka okul yok. Bölümüm %100 İngilizce ki bence bu bölümü okuyorsan İngilizce bilmek şart. Bunun dışında yurtdışında bir sürü kampüslerinin olması yani yurtdışında eğitim imkanının kolay oluşu da beni cezbetmişti. Diğer okullarda Lojistik dersleri çok ağırlıklı iken Bahçeşehir’de Lojistik derslerinin yanında Ekonomi, İşletme derslerinden de fazlaca mevcut. Bu sayede yönetim kısmında çalışma imkanımız artıyor ve Lojistik alanında çalışmak istemezsek İşletme alanında da iş bulma olanağımız kolaylaşıyor.

6-Yurtta mı kalıyorsun, okulun ulaşımı nasıl?

Aslında hepsinde kaldım, hepsini tecrübe ettim. İlk senemde hazırlıktayken yurtta kaldım. 1. sınıfa geçtiğimde arkadaşımla eve çıktım 1 sene de arkadaşım ile beraber evde kaldım ve yurt zorlu ama ev güzel bir deneyimdi yine de ikisi de bana çok şey kattı. Şuan 2. sınıfım ve ailemle kalıyorum. Okula ulaşımım yurtta ve arkadaşımla kalırken daha kolaydı ama şu anda da 1 saatte gidebiliyorum okula. Sadece dönüşlerim biraz daha zor oluyor ve uzun sürüyor trafik saatine denk gelirsem eğer.

7-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu? Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun?

Evet mevcut. Lojistik şirketlerinin yönetici kadrosundan gelip konferanslar, seminerler verenler oluyor sık sık ve bu konferanslarda soru sorma imkanınız da oluyor. Hatta bir seminerde bir etkinlik yapıp en iyi performans gösteren 5 kişiyle 1 gün boyunca şirkette vakit geçirip oranın çalışma ortamını tanıtmışlardı. Bunun dışında bölümümüzün kulübü ve aldığımız Lojistik derslerinin farklı lojistik sahalarına gezileri oluyor. Bu sayede şirketleri, ordaki çalışanları ve çalışma koşullarını yakından gözlemleyebiliyoruz. 

Bence evet. Bir kere okulumuzun konumu bile sosyalliğe çok müsait bir lokasyonda. Bunun dışında okulda neredeyse her alanda kulübümüz var ve birçok farklı etkinlik ve seminerler düzenleniyor bu sayede. Mesela ben okulun Yelken Kulübü’ndeyim. Eğitimlere gidiyoruz, yarışlara hazırlanıyoruz, bazen yeri geldi mi toplanıp sohbet ediyoruz ve bu kulüpte olmak beni fazlasıyla mutlu ediyor, sosyalleştiğimi de düşünüyorum. Çekingen bir insan olmama rağmen kulüpler sayesinde birçok arkadaş edindim.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Her bölümün zorlukları olduğu gibi benim bölümümün de var tabii ki. Eşit ağırlıktan girdiğim halde sayısal kısmı biraz daha ağırlıklı bir bölüm. Ekonomi, İşletme, Matematik, Muhasebe, İstatistik gibi dersleri mevcut. İngilizce olması bir avantaj ama bu durum bazen bazı kişilere zorluk oluşturabiliyor. Mezun olduğumuzda çalışma temposu yüksek bir bölüm. Şu an 2. sınıfım ve daha çok Ekonomi İşletme ağırlıklı dersler gördüm, bundan sonraki senelerde daha çok Lojistik ağırlıklı dersler görmeye başlayacağım.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Eğitimcilerin ilgi düzeyi gayet iyi. Lojistik derslerimize giren aynı zamanda da bölüm başkanı olan hocamız gayet samimi, yardımcı olmak için elinden geleni yapam bir hocamız. Birçoğumuzun ismini bilir, dersleri anlamamız için ekstra çaba sarf eder, seminerlerden bizi haberdar eder, lojistik gezileri düzenler, sınavlardan önce eğer düşük alacağımızı düşünüyorsak ona söylememizi ister ve çözüm yolu bulmaya çalışır, yeri geldi mi oturur bizle sohbet edip kahve içer ve bizi kaynaştırmaya çalışır.

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Her okulda olan erasmus imkanının dışında okulun yurtdışında Washington, Toronto, Ontorio, Silikon Vadisi, Berlin, Roma, Cologne, Kıbrıs, Batum, Hong Kong gibi şehirlerde de kampüsleri vardır. Bu sayede bölümüne uygun olan bir kampüse başvuru yapıp oraya gidebilirsin. Bu kampüslere de gitmek öyle çok zor değil. Bir İngilizce sınavı yapılıyor fakat bu sınav Erasmus sınavı gibi zor bir sınav değil, bu yüzden genelde kontenjan yeterliyse herkes gidiyor.

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor? 

 Okulumuz staj imkanı konusunda fazlasıyla iyi bir okul bence. Gittiğimiz lojistik gezilerinde ordaki çalışanlarla da tanışma imkanı bulduğumuz için bizi aralarında görmekten mutlu olacaklarını ve staj başvurusunda bulunanileceklerini söylüyorlar. Bunun dışında okulumuzda COOP adlı bir birim var ve bize kolaylıkla staj ayarlayabiliyorlar hatta her gün maillerimize staj başvurusu yapabileceğimiz yerlerle ilgili mailler atıyorlar.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi? Yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? 

Evet üniversite de çok önemli ama ben hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek derim. Çünkü bana göre gittiğin okulun ismindense senin okuduğun o seneler içinde kendine neler katabildiğin daha önemli. Evet, iyi ve duyulmuş üniversitelerin imkanları ve eğitim seviyeleri daha yüksek ama önemli olan insanın nereye gelmek istediğini ve oraya gelebilmek için neler yapması gerektiğini bilmesi. Zaten istemediği bir bölümü okuyan insan iyi bir okulda okusa da istemediği için çok çaba sarf edemez kendini geliştirmek için. Boğaziçi, Koç, ODTÜ gibi okullarda çok istemediği, sevmediği bölümü okuyarak mezun olmuş sadece diplomoası olan birindense hayal ettiği bölümü daha sıradan bir okulda okumuş ama seminerlere gitmiş, bir sürü sertifikalar edinmiş, İngilizcenin yanında bir dil daha yapmış, çalışma koşullarını deneyimlemiş, kendini geliştirmiş bir insanın daha iyi yerlere geleceğini düşünüyorum. Hayal ettiği bölümü okuyan bir insan zaten hayallerini yaşamak için elinden geleni yapar.

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Evet üniversitede çok önemli ama ben hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek derim. Çünkü bana göre gittiğin okulun ismindense senin okuduğun o seneler içinde kendine neler katabildiğin daha önemli. Evet iyi ve duyulmuş üniversitelerin imkanları ve eğitim seviyeleri daha yüksek ama önemli olan insanın nereye gelmek istediğini ve oraya gelebilmek için neler yapması gerektiğini bilmesi. Zaten istemediği bir bölümü okuyan insan iyi bir okulda okusada istemediği için çok çaba sarf edemez kendini geliştirmek için. Boğaziçi, Koç, Odtü gibi okullarda.çok istemediği, sevmediği bölümü okuyarak mezun olmuş sadece diplomoası olan birindense hayal ettiği bölümü daha sıradan bir okulda okumuş ama seminerlere gitmiş, bir sürü sertifikalar edinmiş, ingilizcenin yanında bir dil daha yapmış, çalışma koşullarını deneyimlemiş, kendini geliştirmiş bir insanın daha iyi yerlere geleceğini düşünüyorum. Hayal ettiği bölümü okuyan bir insan zaten hayallerini yaşamak için elinden geleni yapar.

Hemen Lojistik Yönetimi bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!