Bahçeşehir Üniversitesi Sosyoloji nasıl? Sosyoloji aslında ne demek ve sosyologlar işsiz mi kalıyor? Bölüm kendini geliştirmen için yeterli mi yoksa tercih etmek pişmanlık doğurur mu? Biz de çok merak ediyorduk, bu yüzden Bahçeşehir Üniversitesi Sosyoloji bölümü öğrencisi Elif Aleyna Duman, hepinizin tanıdığı adıyla elifdiyebiriningünlüğü, çevre baskısını, bu dönemde nelere dikkat etmemiz gerektiğini, İngilizce bir bölüm okumanın zorluklarını sizler için anlattı!

Aslında sosyoloji hiç de sandığın gibi değil!

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Hayır, ikinci senemde ApplyBAU bursu ile tam burslu olarak kazandım.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Aslında tam olarak hayalimdi diyemem. Çünkü evet, etrafımda büyük bir aile baskısı vardı ve onların istediği meslekler dışında bir bölüm düşünmem imkansızdı. Sonraları bir hesap açtım ve topluma dair şeylerle ilgilendiğimi, onları harekete geçirip sonuçlarını izlemekten zevk aldığımı fark ettim. Meslekle tanışmam aslında tamamen tesadüftü, ama kendim isteyerek yeteneklerim doğrultusunda seçtiğim için sonradan hayalim oldu :)

3-Bu mesleği bitirdikten sonra ne yapmayı hedefliyorsun?

Sosyoloji bölümünü okuduğunuzda, yüksek lisansınızla birlikte sosyolog ünvanına sahip oluyorsunuz. Şirketlerde ar-ge çalışmaları, reklam ajanslarının araştırma birimleri ve aklınıza gelebilecek "içinde toplum olan" her meslekte bulunabilirsiniz, mühendislik gibi bölümler hariç tabi:) o yüzden sosyoloji size bir meslek vermez, bir bilim dalı öğretir ve her şeyden önce bakış açısı kazandırır. Bu yüzden şirketlerin proje araştırmaları, sosyal hareketleri, reklam planlamaları sürekli sosyologlara uygun bir bakış açısıyla gelişir. Ama bana soracak olursanız hayır, şu an bir hedefim ne yazık ki yok :)

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden okuduğun okulu seçtin?

Aslında okulu tanımam uzuuun yıllara dayanıyor ama öncelikli tercihim tabii ki ApplyBAU'nun bana sağladığı bu burs imkanı ve sosyolojiyi bana tanıtmış olması. Aynı zamanda merkezi oluşu, sosyalliği ve global anlamda kampüs bakımından da geniş çaplı bir alana yayılıyor olması da avantajdı. Tabii dilinin İngilizce olması da artık çok önemli bir detay, tüm bunlar okulu seçmek için gereken bir kaç nedenden biri.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okulun ulaşımı nasıl?

Hayır yurtta kalmıyorum, evde bir ev arkadaşımla kalıyorum. Beşiktaş kampüsüne otobüsle ulaşımım çok kolay 20 dk, hayatım 30A'da geçiyor. Ama çoğu yerden zaten ulaşımı kolay, metrobüse binerseniz Zincirlikuyu, karşıda ise Kadıköy ulaşabileceğiniz en merkezi yerler.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu? Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun?

Açıkçası bölümle ilgili seminer hiç görmedim, ama bu benim ilgisizliğimden de olabilir birazcık suçluyum bölümüm konusunda. Ama genel olarak insan psikolojisi ve topluma dayandırabileceğiniz bir çok etkinlik yapılıyor, sertifikalı eğitimlere de katılmaya çalışıyorum.
Kesinlikle çok sosyal bir okul ama keşfetmek isteyene. Mesela iletişim fakültesi acayip işler yapıyor, Galata kampüsü fazlasıyla hareketli. Ama okulun genel kulüp faaliyetlerine bakacak olursak, 1-2 kulüp dışında hiçbir şey yapan yok, hatta o etkinlikleri de bir kulüp yapınca diğerleri paylaşıp desteklediğinden birden fazla kulübe girmek çok saçma oluyor. Bunu bu yıl deneyimledim, seneye maksimum 2 kulüp!

7-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Kesinlikle insanların bakış açısı bu bölümü en çok zorlayan şey: "Okul bitince ne olacan sen?" bu soruya her ne kadar yanıt vermekten nefret etsek de, kesin bir cevabı olmadığından biraz gerdiğini söyleyebilirim, seçecek olanlar kesinlikle kulaklarını kapatmaya alışsın. Okulun ise en büyük zorluğu dilinin İngilizce olması ve sınavlara da İngilizce yanıtlar vermek zorunda oluşunuz, muaaazzam rahat bir İngilizceniz varsa büyük ihtimal okulda derece bile yaparsınız. Üst sınıflarda yaşayacağım şeyleri pek bilmiyorum ama sürekli bir "tez" muhabbetleri dönüyor, epey korkuyorum ama daha yolumuz çok var bakalım..

8-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Gayet iyi, ilgililer. Bir şey sormak istediğimde geri çeviren hiç görmedim, maillere de hızlı dönüyorlar. Zaten siz saygısızlık yapmadığınız sürece kimsenin sizinle kötü olacağını asla düşünmüyorum ben. Genel olarak yardımcı oluyorlar, tek zorlandığım konu 5 üniteden toplam 5 soru soruluyor olması sınavlarda, onun dışında bir sıkıntı yok...

9-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Açıkçası bu konu hakkında söyleyebileceğim en doğru şey: o kadar çok şey var ki hiç birine tam olarak hakim değilim! demek olur. Çünkü gerçekten birçok, dünyanın birçok yerinde kampüsü olan bir üniversite ve detaylı bilgiyi en rahat okulu arayarak öğrenebileceğinizi düşünüyorum ben.

10-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor? 

CO-OP okulun baş tacı. Şuan 1. sınıfta olmama rağmen bile öğrenci mailimde CO-OP dan gelmiş onlarca mail var, şirketlerle sık sık stajyer alımları mailleri atılıyor bize. Genel olarak şartlarında 3 ve 4. sınıflar yazıyor ama kimisine bu yaşta bile katılabiliyoruz. Tabii okul sonrası da bu staj yaptığın yerlerde kalma ihtimalin çok yüksek. Okul seni mezun olunca hop diye bir yere tabii ki çalışmaya başlatamıyor ama staj imkanı=çalışma geleceğin demek zaten. Olay biraz sizde bitiyor yani.

11-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi? Yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? 

İyi bir üniversiteden ziyade, imkanları olan bir şehirde sizin istek ve hayallerinize en yakın olacak bölümü seçmeniz diyebilirim. Ben eğer avukat, doktor, mühendis vs gibi öğrenilmesi şart kurallı meslekler seçmeyecekseniz, ne bölümün ne de üniversitenin hayatınızdaki birinci öncelik olduğuna inanıyorum. İlk önceliğiniz yapmak istediğiniz, okumaktan zevk aldığınız ve öğrendiğinizde hayatınıza katabileceğiniz meslekleri araştırabilmek olsun. Ama illaki bölüm üniversite sorgusuysa, önce şehir sonra üniversite sonra da bölüm derim ben.

12-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Sınav konusunda tek demem gereken şey biriktirmemeniz, çünkü biriken her şey içinden çıkılamaz bir dağ demek oluyor ki bu sınav senesinin korkulu rüyası bence. Üstte de dediğim gibi, en önemli şey "ne yapmak, ne olmak" istediğini bilmekten geçiyor bence. Bir de tabii ki şehir. Delicesine kendini geliştirmek isteyen bir insanın, istediği bölüm çok net değilse, sırf etrafındaki insanlar mühendis ol dedi diye Anadolu'daki az imkanlı bir şehre okumaya gitmesini mantıklı bulmuyorum. O yüzden ne istediğini bilmek çok önemli, hayallerinizin peşinden gidin ve asla yorulmadan sadece onlara odaklanarak koşun: dünyayı değiştirebileceğinize inanın!

Hemen Sosyoloji bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!