Balıkesir Üniversitesi Sosyoloji bölümü için neler duyduk? Meslek ömürlüktür, insan sevdiği ve bu uğurda kendini adayabileceği bir bölümde mutlu olur! Balıkesir Üniversitesi Sosyoloji bölümü öğrencisi Asena Şeşen, hayallerine giden yolda yaşadıklarını, deneyimlerini sizin için paylaştı. Sosyoloji bölümü okuyan veya isteyen bir üniversiteli adayıysan çevre baskılarınıdan ziyade kendi isteklerini önde tutman gerektiğini ve bölümü okumaya başladıktan sonra neler yaşayacağını merak etmiyor musun?

Hadi, birlikte keşfedelim!

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan yada söylemek istersen, YGS LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz? 

Evet, YGS sıralamam 400bin, LYS sıralamam 160bindi. 

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmen de herhangi bir aile, çevre baskısı var mıydı? 

Kesinlikle hayalimdi, tercih listemde sosyolojiden başka bölüm yoktu. Seçimimde ailem ve çevrem çok da etkili olmadı aslında çünkü neredeyse çoğu benimle bu bölümün farkına vardı ama toplumsal ve güncel konulara ilgim olması sebebiyle bana uygun buldukları için destekçim oldular.

3-Bu mesleği bitirdikten sonra ne hedefliyorsun? 

Yanlış gittiğine inandığım bir şeyleri değiştirebilmeyi umuyorum, eğitimsizlikten gelen sorunları aşabileceğimiz projeler geliştirmek istiyorum.

4-Neden senin bölümün için onlarca üniversite varken okulu seçtin? 

Aslında hayalim lisenin başından beri Ege Üniversitesiydi ama neredeyse sıralamamın yarısı kadar gerideydi. Bölümüm kesin olduğu için birkaç şehir belirledim, hep büyük şehir istiyordum. Belirlediğim şehirlerde sosyolojinin okulda ne durumda olduğuna baktım, isteklerime uygun olan, benim için daha faydalı olacağını düşündüğüm okulları yazdım. Balıkesir çıktı, pişman da olmadım. Hatta diğer okullardan ayrı olarak normal dersler dışında bölümümüz için çok çok önemli olan ve bilmemiz gereken SPSS adında bir program var, anketlerin sonuç raporları için kullanılıyor genellikle ve normalde kursu baya pahalı. Bizim hocalarımız ücretsiz öğrenme imkanı veriyor ve her birimizde program oluyor.

5-Yurtta mı kalıyorsun okulun ulaşımı nasıl?

Evet yurtta kalıyorum, kampüs içinde bir erkek KYK yurdu, bir de karışık residorm özel öğrenci yurdu var, ben residormdayım. Yurt kampüs içinde olduğu ve ben de birinci öğretim olduğum için oldukça rahat ediyorum. Bunlar haricinde merkezde birçok yurt ve apart var, evler de genellikle öğrencinin tutacağı mevkilerde, eşyalı ve faturalar dahil kiralı oluyor. Kampüse giden yol üzerinden duraklarda binebileceğiniz mor otobüsler var, sabah erken saatlerde başlayıp gece 23.00e kadar sürüyor. Öğrenci kartlarınızla akıllı kart merkezlerine başvurarak Balkart çıkarıp 1,80 TL’ye ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Hafta içi her gün okula geldiğinizi düşünürsek ulaşım biraz pahalı.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu? Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? 

Bölüm hocalarımız ve üst sınıflar özellikle bu konuda ilgililer. Genel olarak konferanslar ve okumalar düzenleniyor, herhangi bir zorunluluk yok fakat bunlar tabii ki kendimizi geliştirmek için birer fırsat. Normal hayat açısından baktığımızda kampüsün içinin yeni yeni kendini geliştirmeye başladığını söyleyebilirim, biz okuldan ayrıldığımızda inşaatlar sürmeye devam ediyordu. Kampüs dışında Balıkesir'de hayat genellikle daha sakin.

7-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler üst sınıfta yap yaşayacaklarınınla ilgili bir bilgin var mı? 

Liseden çıkıp alışılmış dersler dışında ders görüyor olmak sadece benim bölümümle alakalı değil, tüm bölümlerde ilk zamanlarda yaşanan bir sorun. Sosyolojiyi okuyabilmek için gerçekten ilgili olmak ve okumayı sevmek gerekiyor, bizim okulumuz için gözlemlediğim kadarıyla en zorlu geçen ilk yıl. Sonrasında ders sayısı hafifliyor, alan çalışmaları başlıyor ama bunlar daha eğlenceli bence.

8-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi? 

Herhangi bir zorlamayla karşılaşmadım, zaten üniversitede ortam size öğretmek için kendini paralayan eğitimcilerden oluşmuyor. Eğer dinlemezseniz zararlı siz çıkarsınız diye size sürekli nasihat verecek öğretmenler üzgünüm ama lisede kaldı. Buradakiler sizin dinlemek zorunda olduğunuzun farkında ve dinlemiyor oluşunuz bir iki kere uyarılmaya bakar, ileri gitmez. Ya dersten bırakılır ya da umursanmazsınız. Ders dışı her türlü odalarına gidip yardım alabileceğiniz bir akademisyen kadrosu var hepsi içi dolu sohbeti çok seviyor ve ilgililer.

9-Yurtdışı imkanları ile ilgili bildiğim bir kaç şey varsa bizimle paylaşır mısın? 

Okulun tanıdığı Erasmus imkanı zaten neredeyse her üniversitede var, şartları okulun sitesinde bulunuyor bildiğim kadarıyla.

10-Okul bölümün için sana staj/çalışma imkanları vaad ediyor mu? Yoksa her şey sizde mi kalıyor okul bittikten sonra? 

Sosyoloji için staj zorunluluğu yok ama belediyede staj yapmak isterseniz ve iyi bir öğrenciyseniz hocalarımız aracı oluyor.

11-İyi ve duyulmuş bir üniversitede ikinci tercihi olan bölümü seçmek mi, yoksa birinci tercihim ve asla hayal olan bölüm için biraz daha normal bir üniversite gitmek mi? 

Meslek ömürlüktür, insan sevdiği işte başarılı olur. Eğer iyi bir üniversitede gideceğin bölümden emin değilsen kesinlikle vazgeçmen taraftarıyım.

12-Okul ve bölümün hakkında, sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verir misin ? 

Eğer gerçekten toplumsal konulara karşı ilgiliyseniz, gündemi sürekli takip ediyor ve bir şeyler yapabileceğinize inanıyorsanız, okumayı seviyorsanız, felsefeye ilginiz varsa ve öğrenmeyi seviyorsanız sosyoloji tam da size göre. Bunlar yoksa sizin için çok zor olacağını söylemeliyim. Sınavın veya sonucunun sizler için hayati bir önem taşımadığını unutmayın, evet önemi yadsınamaz ama dünyanın sonunu da getirmez ve sizden önemli olan hiçbir şey yok. Kendiniz için elinizden geleni yapın, bu kez olmadıysa bir dahaki sefere deyip tekrar ayaklanın. Hak ettiğinizi elde edene kadar çabalayın. Hepsinden önce nerede, ne yaparak, nasıl mutlu olacağınıza karar verin.

 

İlgili video: 

Hemen Sosyoloji bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!