1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

 

2014 senesinde liseden mezun oldum ve aynı sene üniversiteyi kazandım. Girdiğim sene Bezmialem Vakıf Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü için ilk defa öğrenci alacaktı, ücreti ve kontenjanı çok daha azdı. Bu gibi faktörler üniversite başarı sıralamalarını değiştirir bu sebepten sıralamam size yol göstermeyecektir.

 

 

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

 

 

Lise döneminde tanıtım programı kapsamında gezmeye gitmiştik. Verdikleri kitap ayracı o günden beri masamın üzerindeki kalemlikte duruyor. Üniversite sınavına hazırlandığım dönemde de hep gözümün önünde hayaliyle sınava hazırlandım. Fakat daha önce söylediğim gibi o dönemde Bezmialem Vakıf Üniversitesinde Beslenme ve Diyetetik Bölümü yoktu. Biz sınava girdik, çıktık ÖSYM kılavuzunda bir baktım enn istediğim üniversite, enn istediğim bölümü açmış. Büyük şanstı!

 

 

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

 

 

İş imkanı, bu bölümden mezun olan bir kişinin yapabilecekleri bence çok çok geniş. Kurumsal bir firmaya danışmanlıkta yapabilirsiniz, kendi ofisinizde bireylere özel diyet programları da hazırlayabilirsiniz, bir catering firmasında, bir gıda firmasında, bir hastanede, bir laboratuvarda, bir spor merkezinde, bir spor kulübünde çalışabilirsiniz. Saymakla bitiremeyeceğim kadar geniş aslında ve bu alanların her birinde çalışan ve çok başarılı örnek diyetisyenler var. Bana gelirsek, ben akademisyen olmak istiyorum.

 

 

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

 

 

Hayalimdi. O dönem hazırlık eğitimi vardı -hala var ama bizim bölüm için zorunlu değil artık-. Beslenme ve Diyetetik Bölümü olup dil eğitimine önem veren nadir üniversitelerden biriydi. Yanı başında günlük gelen hasta sayısını bilmeyeceğiniz kadar çok hastası olan bir hastanesi vardı. Sağlık alanında öncüydü. Ve tabii ki ilk görüşte beni kalbimden vuran bi orta bahçesi vardı :) Gelip görmelisiniz resmen huzur!

 

 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

 

 

Ailemle kalıyorum. Ulaşım konusu İstanbul içinde çok çeşitli ve kolay bence. Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nün de içersinde bulunduğu Sağlık Bilimleri Fakültesi Alibeyköy/Eyüp'te. Ulaşım açısından ana kampüsümüz olan Vatan cad./Fatih'ten daha az seçenek olan bir yer.

 

 

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

 

 

Fazlasıyla.  2 sene kurucu başkanlığını yürüttüğüm bölümümüzün kulübü. Buradan düzenlenen çeşitli etkinliklere bakarak bölüm hakkında da detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Önemli olduğunu bilmiyordum fakat kulüpler gerçekten çok çok önemliymiş sevgili aday arkadaşım. Kulüpler hakkında mutlaka gittiğin üniversiteden bilgi al. Eee ama diyelim yok ve ya aktif değil. Ne farkeder? Sen kurarsın sen aktifleştirirsin :)

 

 

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

 

 

Sosyal olarak yeterli değil maalesef veya beni tatmin edecek düzeyde sosyal değil.

 

 

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

 

 

3 sene boyunca temel tıp bilimlerinden başlayarak yoğun beslenme bilimi eğitimi alıyoruz. 4. sene staj senemiz bu dönemde de çeşitli alanlarda staj yapıyoruz. Benim önümde staj/son bir senem kaldı. Bölümün çeşitli zorlukları var. Beni en çok zorlayan şey insanların bölüme yaklaşımıydı. Diyetisyen denilince akla gelen ''zayıflatır'' profili aldığımız eğitimin içerisinde sadece 2 haftalık bir alan. Bir de medyadaki bilgi kirliliği, televizyonda gördüğümüz bilim dışı konuşan kişiler. Spor hocasından mankenine doktorundan aktarına herkesin beslenme hakkında bilir kişi gibi ortaya çıkması... Gerçekten bunlarla mücadele etmemiz gerekiyor.

 

 

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

 

 

Öncelikle epey samimiler, öğreten, yardımcı olan, tavsiyeler veren, seni destekleyen, motive eden hocalar var. Bu kişiden kişiye göre değişen bir şey aslında beni motive eden bir başkasını yıpratan olabilir mesela. Ama genel olarak çok çeşitli profilden hocalarımız var kendine uygun olanı bulacaksındır :D

 

 

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

 

 

Okulun yurtdışı imkanları var. Biraz öğrencinin kendi çabasıyla oluşan bir imkan yani ''Sen düz üniversiteye gel git bir de yurtdışına yollayalım seni orda bi gez gel'' bu tarz bir yaklaşım değil. Dönem içinde değişim programı olarak Erasmus yok fakat yaz staj haraketliliği kapsamında Erasmus imkanları var. Hatta ben bu yaz İngiltere'de bir çalışmaya kabul aldım. Aynı şekilde sınıftan iki arkadaşım da Çek Cumhuriyetine gidecekler staja.

 

 

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

 

 

Staj imkanı sunuyor. Hastanesinde staj imkanımız oluyor. Hastanesi olmayan üniversitelerin bu konuda zorlandıklarını duydum. İş/çalışma olarak kendi mezunlarını aldıkları birimler var ama bu bir teminat değil kesinlikle.

 

 

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

 

 

Hayalin olan bölüm derim. Çünkü alanında başarılı olabilmek için yapacağın işi sevmen lazım. Sevdiğin alan hakkında hayal kurmaya devam ettiğin sürece belki de en iyi üniversitenin sana hissettiremeyeceği heyecanı hissedeceksindir.

 

 

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

 

 

Aslında genel bir öneri olacak, imkanınız varsa mutlaka gelip görmenizi oradaki öğrencilerle detaylı konuşmanızı tavsiye ederim. Bir de istediğiniz bölümün ders programlarını inceleyerek ilerde yapacağınız meslek hakkında bir görüşe sahip olabilirsiniz.

 

Hemen Beslenme ve Diyetetik bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!