1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Hayır, 2. senemde kazandım.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Açıkçası “hayalim değildi” demek doğru olmaz. Böyle deyince sanki olumsuz bir algı benimseniyor. Ben hep sağlık alanında okumak, insanlara yardım etmek istemişimdir, bir nevi hayalimdi yani. Ama benim de küçükken sorulan “Büyüyünce ne olacaksın?” sorusuna cevabım birçoğumuz gibi doktordu :)

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

İşte herkesin merak ettiği soru... Evet eczacılık fakültesinden mezun olunca sadece eczane açamıyorsunuz, bunun için üzgünüm. Şaka bir yana o kadar çok alanda çalışabiliyorsunuz ki: baş tacımız olan eczane eczacılığı, hastane eczacılığı, endüstri eczacılığı (AR-GE, üretim, kalite kontrol, satış pazarlama, ruhsatlandırma, farmakovijilans, klinik araştırmalar, epidemiyoloji ve farmakoepidemiyoloji), ecza depoları, kozmetik sanayi, adli tıp kurumu, SGK, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK). Sanırım bitti. Daha yazmadıklarım vardır eminim. Unutmadan artık bizim de bir uzmanlık sınavımız var takdir edersiniz ki, EUS. Şimdilik 2 uzmanlık alanı var Fitofarmasi ve Klinik Eczacılık olmak üzere. İleriki yıllarda da artması bekleniyor uzmanlık alanlarının.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Tercih zamanında siteleri karıştırırken dikkatimi çekti üniversitem. Sıralamaları üst seviyelerde derken bir araştırayım dedim. Zaten Türkiye’de kurulan ilk sağlık üniversitesi olması da cabası. Tarihçesine gelecek olursak 1845’te hizmete açılan Vakıf Gureba hastanesi, Bezmialem Valide Sultan’ın adına kurulmuş olup o zamanki fakir halkı herhangi bir karşılık beklemeden tedavi eden bir hastane kurumudur. Araştıra araştıra ben de “Neden olmasın?” dedim.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

Yurtta kalıyorum. Yurdum okulumun hemen bir sokak arkasında ve 2 dakika bile sürmüyor okula gitmem.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Fazlasıyla mevcut. Yıl içerisinde zaten o kadar çok Eczacılık Kongreleri oluyor ki hangisine katılacağınızı seçmek zorunda kalıyorsunuz. Tabii 2. sınıftan itibaren seminerler açısından daha bilgili oluyorsunuz ve bu da bilinçli bir şekilde kendinizi geliştirmenizi sağlıyor.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Ben bu seneye kadar okulun bu yönünden hep şikayetçi oldum ama aslında yeterince kulüp ve sosyal aktivite oluyormuş. Sadece biraz araştırmak gerek :)

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Bizim okulda sınavlar komite/kurul sistemiyle oluyor. Yani bu ne demek? Birkaç dersi birleştiriyorlar, onun adı kurul oluyor ve sınavlarını da beraber veriyorsun. Bu bazen kolaylık bazen de zorluk çıkartıyor. Daha 2. sınıfım ve bu yıl tam olarak eczacılık dersleri almaya başlıyoruz ama herkes 3. sınıf için korkulu rüya diyor. Yaşayıp göreceğiz.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Hocalarımızın bizle ilgilenişinden tutun derste aktif olmamıza kadar her şeyimizde yardımcı olmaya çalışıyorlar. Tabii arada sinirli lab hocaları veya bu yardımseverliğini pek yansıtmayan hocalar da olmuyor değil :)

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Okulumuzda çoğu üniversitede olduğu gibi Erasmus var. Ama ülke sayısı çok, seçemiyorsunuz gibi bir şey. Ben de 3 veya 4’te staj için gitmeyi düşünüyorum. Ayrıca ben üniversite seçerken buna da çok dikkat etmiştim. Bence sizin de böyle bir düşünceniz varsa yurt dışı gibi, seçeceğiniz okulun Erasmus imkanlarını iyice araştırın derim.

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Bildiğim kadarıyla eczacılıkta okulun ayarlaması gibi bir şey yok. Eğitim süremiz boyunca zorunlu olan (120 iş günü) staj gününü 2. sınıftan başlayarak biz ayarlıyoruz. Ama çok zor bir şey değil bu staj ayarlama işi, denendi onaylandı. Tabii ben okuldaki laboratuvarda bir şeyler yapmak istiyorum, katkım olsun diyorsan da şu ana kadar ben hiç geri çevrilmedim :)

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Her şeyden önce bence hayallerimiz gelmeli. Sonuçta kimin hayatını yaşıyoruz ki? Hayalimizi yaşamak için denemedikten, uğraşmadıktan sonra...

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Size tavsiyem; insan ilişkileriniz iyiyse, eczane eczacılığı için örnek vereyim, herhangi birileri gelmiyor eczaneye. Ağır işiten bir amca gelebilir, gözü zor gören bir teyze... Bu insanlarla iletişiminizi sabırla yapabilecekseniz, insanlara yardım etmeyi seviyorsanız ve onların iyileştiğini görmek sizi mutlu ediyorsa, iyi ki diyecekseniz hiç durmayın derim. Bol şans :)

Hemen Eczacılık Fakültesi bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!