1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


Evet ilk senemde kazandım. Sıralamamı net olarak hatırlamıyorum bir şey söylersem sallamış olurum.


2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Aslında hayalim tamamen hukuk fakültesiydi. Sınav sonuçları açıklandığında hayalimin yüzlerce kişi gerisindeydim. Mezuna kalmayı göze almış, tercih yapmama konusunda kararlıydım. Sonrasında kendimi sorgulayıp ufak çaplı araştırmalar yaptığımda aslında bu bölüme göre bir yapıya sahip olmadığım kanaatine vardım. Bu benim dönüm noktam oldu. Belki de kendimi sorgulamayıp mezuna kalsaydım ve bunu mezun senemde fark etseydim pişmanlığın büyüğünü asıl o zaman yaşayacaktım. Bir haftalık o süreç içinde defalarca kalacağım/gideceğim ikilemi arasında kaldım. Kendini böylesine hukuka adapte etmiş biri olarak aklımda asla ikinci bir bölüm yoktu. Uzun araştırmalar sonucu bu bölümde karar kıldım. Tercihin son günü tercih listemi siteye girdim. Aile baskısı sadece şu yöndeydi, hukuk olmadıysa başkası olabilir, dünyanın sonu değil, gitmek istiyorsan kendine en doğru geleni yapabilirsin şeklindeydi. Mezuna kalmaktan korkuyordum açıkçası çünkü gerçekten hukuktan vazgeçmiştim. Baskılar bu sene gitmem yönündeydi. İyi ki de dinlemişim.


3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


Bölümün en büyük artısı siyaset ve kamunun bir arada olması. Mezun olduktan sonra özel olan her yerde hiç şüphesiz çalışma imkanı var ama benim gibi devlet işi olsun isteyenler için KPSS şart. Kamu alanında akla gelen her yer ekstra olarak milletvekilliği, idari hakimlik, mali müşavirlik, valilik, kaymakamlık gibi birçok alanda ilerleme imkanı söz konusu. Mezun olduktan sonra müfettişlik istiyorum, yanı sıra bir iş sahibi olduktan sonra yüksek lisans yapmak istiyorum.


4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


Öyle çok yüksek bir sıralamam yoktu bu yüzden olabildiğince batıda okumak istedim ve buna göre bir liste yaptım. Yanlış hatırlamıyorsam 19-21 arası bir tercih listem vardı. İlk iki tercihim tamamen babamın isteği üzerineydi. Belki tutar diye yazdığım yerlerdi. Babamın isteği yazdığıma bakmayın çıkarsa bayıla bayıla gideceğim yerlerdi. Bilecik üçüncü tercihimdi. Yaşadığım yerin etkisiyle büyük ve kalabalık bir yer istemiyordum. Liste yaparken önceliğim yurt-okul yakınlığı, şehir büyüklüğü, okulun yapısı ve önceki senenin yerleşme puanlarıydı. Ve ben orayı rüyamda görüp "Anne bana rüyamda Bilecik çıktı!" diye uyandığımda oluşan mutluluğumu biliyorum. Benim için önemli olan yaşasın küçük ve sakin şehir! :) Bilecik’i çoğu insan doğu kesimlerinde sanıyor ama tam tersine Marmara Bölgesinde! Canım Bilecik... Dört bir yanı büyük şehirlerle dolu, küçük olduğuna bakmayın; Eskişehir, Bursa, Sakarya, Kocaeli, İstanbul... Çıkın çıkın gezin :)


5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


Yurtta kalıyorum. Okul il sınırının dışında kalıyor minibüsle gidip geliyorum. KYK'da kalan kızlar için KYK okulun hemen yanında, düşünen veya gidecek olanlara şimdiden ön bilgi olsun :) Yurttan okula gitmem 10 dakikamı alıyor.


6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Okula birçok farklı yerden donanımlı insanlar geliyor hatta "Yine mi konferaaans?!" dediğim zamanlar çok oldu.


7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


Birçok kulüp mevcut, hocalarımızın önderliğinde olan kulüpler benim önceliğim olmuştu. Sosyal olarak yeterli diyemem çünkü gerçekten küçük bir yer ve dağınık yerleşim söz konusu. Daha önceki soruda da dediğim gibi artısı büyük şehirlere yakın oluşu. Farklı şehirlere konferansa, seminere gidilen zamanlar da oluyor. Bu yönüyle eksiği kapatılıyor. Osmanlı şehri oluşu kültürel olarak ayrıca katkı sağlıyor.


8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


Bölümümün zorluğu yok aslında her bölüm gibi bilmek, anlamak, öğrenmek, çalışmak gerek. Üst sınıflarda ne yaşayacağım hakkında tek bilgim makale/tez yazma hususları, bu da beni bir miktar korkutuyor.


9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Net bir şey söylemek zor çünkü gerçekten her çeşit eğitimciye rastlamak mümkün. Hocaları siz seçiyorsunuz tabi bu sadece ilk ya da ilk iki yıla ait bir dezavantaj. Yoksa avantaj mı demeliyim? İlk dönemim için tek bir ders adına bu konu benim dezavantajımdı ama sonrası çok güzel geldi. Medeni hukuk, siyaset bilimi, makro iktisat, muhasebe, bilimsel araştırma teknikleri... Bayıla bayıla gittiğim derslerdi. Ve içlerinden biri bir tık daha ayrı benim için. Hocamız öyle ilgili ki... Ben yaşayamadım onlar yaşasın diye düşünerek başlamış mesleğine ve şu an gerçekten büyük nimet bizler için. Ne zaman konuşmak isterseniz ben buradayım diyen bir eğitimciyi bu dönemde bulmak çok zor.


10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Açıkçası ilgilenmediğim bir konu olduğu için bu soruya verecek bir cevabım yok. Tek bildiğim delice Erasmus yapmak isteyenler oluyor.


11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?


Okulun staj imkanı var ama maalesef ki bölümüm adına böyle bir şey yok. İpler tamamen bizim elimizde. Akademisyen olmak isteyenler, çok iyi hocalarımız var değerlendirmeyi bilin. Ara ara ben de düşünmüyor değilim :)


12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


Bölüm benim için daha önemli. Tercih listesi hazırlarken İstanbul’da fizyoterapi okumayı da düşündüğüm olmuştu ama İstanbul beni mutlu edecek şehir değildi. Ne kadar mükemmel üniversitelere sahip olursa olsun mutlu olamadığım yerde yapamazdım. Fizyoterapiye gelince iki yıl ve tam burs kulağa hoş gelmişti ama hayalim o da değildi. Benim yanımda siyaset yapmayın diyen biriydim şimdi siyasetin içindeyim ve mutluyum. E daha ne olsun?! :) İstediğim gibi sakin bir şehir ve beni mutlu eden bir bölüm. Kendimizi tanımak epey zaman alıyor.


13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


Okulumuz kampüse sahip, hem okuyup hem çalışmak isteyen öğrencilere de aynı zamanda kütüphanede, öğrenci otağında ve kantinde çalışma imkanı sunuyor. Gerçekten düşünüp iyi karar vermek gerek. Yatay/dikey geçiş yapmak isteyen çok insan tanıdım. Sizi neyin mutlu edeceğine iyi karar verin. İstanbul’a gidip mutsuz olmaktansa avuç içi kadar Bilecik’e gidip mutlu olmayı seçtim. Pişman değilim. Nerede olduğunuz pek önemli değil ne hissettiğiniz önemli olan. Ve emin olun siz başarmak istedikten sonra her şey güzel gidiyor. Umarım yardımcı olabilmişimdir, sağlıcakla kalın. Mutluluk daima sizinle olsun :)


Hemen Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!