1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

İlk senemde kazandım. YGS-2 26 bin LYS MF-3 24 bindi. Tam burslu olarak kazandım.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Açıkçası bölüm konusunda kafam çok karışıktı. Emin olduğum tek şey sağlık alanında okumak istediğimdi. Ailem gerçekten istediğim bir meslek seçmemi istiyordu ve bana her konuda destek oldular. Tercih döneminde yaptığım araştırmalar sonucunda eczacılığın ilgi alanlarıma uygun bir meslek olduğunu keşfettim ve işte burdayım.

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

Belirtmek zorundayım ki ECZACILIK ECZANE AÇMAKTAN İBARET DEĞİL. İş imkanları fazlasıyla geniş ve herkes kolay yol olan eczane açmayı seçtiği için ilaç sektöründe ciddi bir açık var. Bunun dışında kozmetik alanında da çalışma şansımız var. Tabii ki akademik kariyer de bir seçenek. Bununla beraber yeni uygulamaya geçen EUS ile birlikte uzmanlık yaparak hastanelerde hastayla birebir ilişki içinde çalışma imkanımız da doğdu. Özetle insan ve kimyanın bir arada bulunduğu her alanda önümüz açık.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Bölümüm laboratuvar ağırlıklı bir eğitim programına sahip. Özel üniversitelerin bu konuda sağlayabileceği imkanlar çok daha geniş olduğundan hepsini araştırdım ve gidip yerlerinde görerek bilgi aldım. En büyük avantaj, ilk sene İngilizcenin diğer derslerle entegre işlenmesi ve sene kaybetmemekti bence. Üniversitemin sağladığı imkanlar bana cazip geldiği ve burada tam burslu okuma imkanım da olduğu için burayı tercih ettim.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

Çapa'da bir yurtta kalıyorum. Okul Zeytinburnu'nda olduğundan otobüsle 15 dakikada rahatça ulaşabiliyorum.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Fakültemiz belirli aralıklarla mesleğimizin farklı alanlarında çalışan kişiler ile bizi buluşturarak kendimizi geliştirmemize ve hangi alana yöneleceğimizi seçmemize yardımcı olmaya çalışıyor.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Aslında okulda birçok kulüp var. Ben de klişe 1.sınıf hevesiyle hepsine yazılıp çok azının etkinliklerine gittim. Çok faal olmasalar da bir şeyler yapılmaya çalışmakta diyebilirim.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Her bölümde olduğu gibi bizimkinin de zor yanları var. Bazı dersler biraz ezber yoğunluklu olduğundan zorlanılabiliyor. Yukarıda bahsettiğim ilk seneki İngilizce eğitiminden sınavı geçtiğim için muaf tutuldum ve üstten birkaç ders alma şansım oldu. Üst sınıftaki zorlukları bire bir yaşama fırsatım oldu ve üst dönemimdekiler de kesinlikle işlerin zorlaştığını ama pratik derslerin arttığını ve onların daha zevkli olduğunu söylüyor.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Hepsinin kapısı bize her zaman açık. Herhangi bir konuda kafamıza takılan ne olursa olsun her zaman sormamızı istiyorlar. Bütün hocalar bize bir şeyler katmak için emek harcıyor.

10-Okulunun yurt dışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Çok hakim değilim ama bazı üniversitelerle işbirlikleri var. Erasmus ile yurtdışına gidenler olduğunu biliyorum.

11-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Ben tam olarak iyi ve duyulmuş bir üniversite yerine daha iyi bir eğitim alabileceğimi düşündüğüm üniversiteyi seçen örneğim. Evet belki duyulmuş üniversite başta daha cazip geliyor ancak bu ismin içi dolu olmalı. Sadece bir tabela her zaman bütün kapıları açmaz diye düşünüyorum.

12-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Düzenli bir şekilde çalışmak tek çözüm. Bir gün 200 soru çözüp 3 gün yatmaktansa her gün 50 soru çözün. İstikrar çok önemli. Ve asla ama asla birisi şu mesleği seç çok güzel işte çok para kazanırsın dedi diye bu işe girmeyin. Benim gibi kafası karışık gruptansanız iyi bir araştırma yapıp mümkünse mesleği yapanlarla görüşerek kendinizi ve ilgi alanlarınızı ne yapmak istediğinizi iyi karşılaştırın. Unutmayın ancak bir şeyi severek yaparsak bir şeyleri değiştirebiliriz.

 

Hemen Eczacılık Fakültesi bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!