Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Matematik Bölümü öğrencisi Ahsen Yağmur, bizlerle deneyimlerini ve okul hayatını paylaştı! Hepimizin lisede korkulu rüyası, sınavlarına girerken tir tir titrediğimiz ve her daim "Çok zor!" diye yakınırken kendimizi bulduğumuz matematiği bir alan olarak okumak ister misin? Tüm bu konuların mantığını kavrayan ve derinlemesine öğrenen birçok öğrenci olduğunu söylesek şaşırır mısın?

Tercih yapmadan önce mutlaka oku diyoruz!


1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Hayır ilk senem de kazanmadım bu okulu. İlk senemde tercih yapmadım. 1 sene daha çalışıp tekrar denemek istedim. O yüzden mezuna kaldım ve 2. senemde kazandım okulumu.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Kesinlikle..! Çocukluğumdan beri asla başarılı olamadığım ama hayran olduğum bir ders ve de meslekti.. 'Yenilen pehlivan güreşe doymaz misali ' idi matematikle aramdaki başarı bağı. O vurdu ben kalktım. Ya ben onu yeneceğim ya da o beni yenecek dedim.. Hayali bile çok zor bir durumdu matematiği başarmamın . Ama size şunu söyleyebilirim ki ben o hiç başaramadığım matematiği yaptıysam ve bugün mesleki eğitimini alıyorsam herkes yapabilir yeter ki pes etmeyin! Baskı konusuna da gelecek olursak.. tamamıyla kendi seçimimdi önümde bu meslek için ne bir baskı ne de bir engel yoktu çok şükür. Lakin ailem de dahil olmak üzere çevrem bu mesleği istediğimi söylediğimde çok destek oldular. Hiç bir zaman değerini yitirmeyecek bir meslek olduğunu ve Türkiye'de her daim açıklığın olduğu bir meslek olduğunu hatırlatıp sevdirdiler bana tekrar tekrar..

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne yapmayı hedefliyorsun?

Bu bölümün bir çok is imkanı var.. Eğitim fakültesi değil fen fakültesi eğitimi aldığımız için tek iş imkanı öğretmenlik değil.. Finans ve yazılım alanına yönelebilirsiniz. Finansal danışman veya çoğu banka ve özel kuruluşa analist olabilirsiniz. Formasyon alıp lise öğretmeni olabilirsiniz. Okulda kalıp yükselebilirsiniz. Bir çok imkan mevcut. Bana gelince de benim hep hayalim lise matematik öğretmeni olmaktı. hala da öyle. O lise seviyesinde ki matematikten nefret eden gençlere bir nebze de olsa bu güzel dersi sevdirmeyi onların hayatlarına dokunabilmeyi istiyorum. Dilerim seninle de bir gün karşılaşırız bu yazıyı okuyan yol arkadaşımız.

4-Yurtta mı kalıyorsun, okulun ulaşımı nasıl?

Evet şu an da özel bir yurtta kalıyorum. Okula uzaklığı baya var maalesef. Yurdum şehir merkezin de, üniversite de biraz daha şehrin ucunda kalıyor. Gidip gelirken toplu taşıma kullanıyorum ama sabah derslerim çok erken saatte olduğu için sabahları yola oldukça erken çıkmam gerekiyor bu da hayli zor oluyor.. O yüzden seneye okuluma çok yakın olan devlet yurduna geçiş yapacağım.

5-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu? Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun?

Maalesef.. Okulumun en eksik yönlerinden bir tanesi. Benim öğrencilik hayallerimden birisi derslerden çıkıp seminer seminer koşturmak, bir eğitimden bir diğerine yetişmeye çalışmaktı! Lakin okulumuz bu konuda oldukça eksik. Dilerim bu eksikliği önder olup bir gün bizler kapatırız.

6-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Yukarıda da dediğim gibi okuduğum bölüm bir Fen fakültesi bölümü.. O yüzden derlerimizde oldukça yoğun ve ağır. Bu dersi ve de mesleği seviyorsanız bu zorluklar gözünüze büyük gelmeyecektir. Hatta zevk bile alabilirsiniz bu zorluklardan sonuçta seven nelere katlanmaz değil mi?

7-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Üniversite hayatı çok değişik bir hayat.. bir çok şeyin hem zirvede hem de diplerde yaşandığı bir hayat.. insanlar da öyle. Çok iyisi de var çok kötüsü de ne yazık ki. Hocalarımız da öyle; çok ilgili, bilgili, donanımlı olan ve bizim de öyle birer eğitimci olmamız için o hassasiyetle yaklaşıp ilgilenen hocalarımız da var. Zorlayan hocalarımız da. Ama üst sınıflarla konuştuğumuz da zorlayan hocalarımızın 1. Sınıf olduğumuz için bizi zorladıklarını, baştan sıkı tutunmamız için bize böyle davrandıklarını söylüyorlar. Doğru mu değil mi üst sınıflara geçtiğimiz de göreceğiz.

8-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Benim de araştırma yaptığım bir konu.. Okulumuzun Erasmus programı mevcut.. Aynı zamanda yurt içi olan Farabi değişim programıyla da beraber bir çok öğrencisini hem ülke içi hem de ülke dışında farklı üniversitelere göndermiş aynı zamanda da yurt dışından gelen öğrenci sayısı oldukça fazla olan bir üniversitedir. 

9-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi? Yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? 

Tabi ki de hayalim olan meslek. Ben insanların sevdikleri meslekleri yapmasının çok önemli bir konu olduğu kanısındayım. Günümüzdeki insanlar farklı sebeplerden dolayı, gerek çevre baskısı gerek etiket olan bir üniversite ya da meslek seçimi gerek mesleklerinin getirdiği maddi olanaklara bakıp tercih yaptığı için maalesef ki şu anda bir çok insan sevdiği mesleği yapamıyor. Bu da mutsuzluk, stresli bir yaşantı, icra etmiş olduğu meslek de hem kendine hem de verdiği hizmette verimli olamama gibi bir çok problem yaşatıyor. Hayatta her zaman prensip edindiğim bir konu vardır ki "ne yaparsan yap en iyisini yap". Bu asla bir ego konusu değildir, yapmış olduğun şeyin hakkını vermektir. Bu bir öğrencilikse hakkını vermeliyiz, arkadaşlıksa hakkını vermeliyiz,  görevimiz eğer evlatlıksa, öğretmenlikse, komşuluksa, kardeşlikse, insanlıksa, doktorluksa.. Yaptığımız iş her neyse hakkını vererek yapmalıyız. İşte o zaman bu ülkede her şey yerine oturacak daha güzel bir yaşantı olacak. O yüzden her ne olursa olsun hayalinizde ki meslekten bir üniversitenin etiketi için vazgeçmeyin. Gerekirse 1 sene daha çalışın, o üniversite de okumak istiyorsanız. Ama üniversite için hayaliniz olan bir meslekten vazgeçmeyin, o üniversitenin hayatınızın sadece belli bir döneminde var olacağını seçtiğiniz mesleğinse ömrünüz boyunca yanınız da olacağını göz önünde bulundurarak tercih yapınız.‍

11-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Matematik sevdalarının tercih döneminde aklının bir köşesinde kesinlikle bulunması gereken bir bölüm. Ve siz doğanın ve denizin sevdalıları, dağın eteklerinde deniz manzaralı şahane güzellikte bir okulda eğitim almak, dersten sıkılıp hava almak için camı açtığınız da, sizi sonsuz mavilikle kucaklayan denizin ve gökyüzünün birleşimine karşı, derin bir nefes almak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Hayaliniz hayatınız olsun arkadaşlar!

Hemen Matematik bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!