Cesaret? Burada! Soğukkanlılık? Burada! Özveri? Burada! Ameliyathanelerin aranan kanı olmak ister misin? Cerrahi müdahalelerde doktorların sağ kolu, hemşirelerin yardımcısı olmak ister misin? Dilersen iki yılın üzerine eğitimine başka alanda da devam edebilirsin üstelik. Unutma, sağlık alanı hiç bitmeyecek ve dünyada insan tükenene kadar tükenmeyecek bir alandır. Peki “cesaret iğnesi” nedir bilir misin? Amacı hastaların stres ve korkularından arınmış olarak ameliyata daha rahat girmelerini sağlamaktır. İşte sen orada, onların yanında olacaksın. Var mısın?

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


İlk senemde kazandım. Ygs-2 den sıralamam 250.000di. Tüm sağlık meslek lisesi öğrencilerinin arasında olan sıralamada yani ek puan sıralamasında 15.000dim bu sıralamayla yerleştim.


2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Direkt iş öğrenmek, çalışmak istiyordum araştırdığımda sağlık iş imkanları iyiydi bu yüzden liseden anestezi seçtim. Üniversitede de işimi sevdiğim ve teknikerliği tamamlamak için devam ediyorum.


3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


Ameliyathanesi olan her özel veya devlet hastanelerinde çalışabiliyoruz. Devlet hastanelerinde kpss ile atanıp çalışabiliyoruz fakat kadro alımlarımız az ne yazık ki bu da fazla mezun sayımız olduğu için ama gerçekten çalışıp yüksek puan alan atanıyor tabi ki. Mezun olduktan sonra sabit bir işimiz var terfi almak rütbe kazanmak gibi durum bizim meslek için açıkçası mümkün değil.


4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


Sağlık hizmetleri meslek yüksekokulu olarak eğitimi çoğu adı çok bilinen ve puanları yüksek olan üniversitelerden daha iyi olduğunu düşünüyorum. Sağlıkla uğraşıyoruz ve pratik ya da teorik olarak tamamen yeterli elemanlar yetiştiriliyor. Ayrıca okul dışında ben Çanakkale’yi çok istiyordum. Güzel, medeni bir şehir olduğunu duyuyordum hayalimdi bu yüzden Çomü’deyim.


5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


Evet yurtta kalıyorum. Çanakkale’de ulaşım çok kolay. Her caddeden okul ve iş saatlerinde daha sık olan otobüsler geçiyor. Hiç bir sorun yaşanmıyor.


6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Çoğu adı olan ve puanları yüksek okullara göre eğitimi onların önünde olarak görüyorum ben. Eğitim gerçekten kaliteli derslerimize giren hocalarımız profesör ve uzman doktorlar kaynaklarımız çok iyi yani. Çoğunlukta olarak seminerlerde oluyor.


7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


Çanakkale kültüre ve sosyal yaşama önem veren bir şehir, okulda da her türlü proje çalışmaları oluyor. Herkes kendi zevkine ilgi alanlarına göre katılmak istediği kulüpleri kesin buluyor.


8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


Çalışmadan emek vermeden dersler geçilmiyor. Derslere gerekli önemi verip yapılan stajda da teknikerlere ve doktorlara bu işi istediğimizi ve bilgilerimizi göstermemiz gerekiyor.


9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Zorlayıp öğretme taraftarlar açıkçası. Önem verip her öğrenciye işi bu mesleği tamı tamına öğretmeye çalışıyorlar.


10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Her okulda olduğu gibi Erasmus, Avrupa Gönüllü Hizmeti gibi bir çok proje Çomü’de de var.


11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?


Uygulama derslerini staj olarak Çomü Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yapıyoruz. Haftanın en az iki günü stajda oluyoruz öğrenim açısından yeterli buluyorum.


12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


Bence hayalin olan bir bölüm için her hangi bir üniversite çünkü ne kadar iyi okullarda okusak da sevilmeyen bir bölüm okumanın ve o işi yapmanın sağlıklı, verimli olacağını düşünmüyorum.


13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


Sağlık bölümleri açısından sayısal ağırlıklı çalışmak faydalı olacaktır. Planlı ve düzenli çalıştıktan sonra başaramayacak hiçbir şey yoktur.


Hemen Anestezi bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!