1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


Hayır ikinci senemde kazandım.


2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Aslında değildi. Daha çok PDR düşünmüştüm ki eminim aramızda PDR düşünen ama istediği sonucu benim gibi elde edemeyen vardır, hiç korkmasınlar çünkü Sosyoloji ve PDR kardeş bölümler diyebilirim, ben sosyolojiden çok memnunum iyi ki okuyorum. Hayır hiç aile baskısı yaşamadım.


3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


Aslında bizim ülkemizde biraz olanaklar zor gözükse de öyle değil. Birçok özel şirkette, reklam ajanslarında, çocuk esirgemede, cezaevlerinde çalışılabilir; sertifikalarla aile danışmanlığı, yaşam koçu olunabilir ya da üniversitenizde her bölümde olduğu gibi akademisyen olabilirsiniz. Benim düşüncem akademisyenlik yönünde, bakalım :)


4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


Okuduğum üniversite ülkemizde sayılı üniversitelerden birisi ve kendi bölümüm adına konuşacak olursam da bölüm hocalarımın hepsi birbirinden değerli ve çok başarılı birer eğitimci. Bana çok faydası olabileceği için buradayım.


5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


Hayır evde kalıyorum. Ulaşımım gayet kolay, okula yakınım. Aslında genel olarak Çanakkale'de ulaşım çok kolay diyebilirim.


6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Tabikii de. Hatta çok fazla bile diyebilirim :)


7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


Sosyallikten insanların ne anladığına göre değişebilir :) Bana göre evet her şey yeterince mevcut. Okulumuzda fazlasıyla herkese göre kulüpler var.


8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


Ben açıkçası zorlanmıyorum ama zor olabilecek bir şey varsa o da her hafta yeni bir makale alırken fotokopi sırasında beklemek olabilir :) Üst sınıf hakkında yeterince bilgim yok.


9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Her konuda yardım elini uzatan ve her şekilde sizinle ilgilenen, her zaman size bir şeyler öğretmeye açık bir akademik kadroya sahibiz.


10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Okulun staj ve Erasmus olarak yurt dışı imkanları var. Aynı zamanda farklı projelere katılarak da imkan sahibi olabilirsiniz.


11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?


Staj imkanını zorunlu değil gönüllü olarak tutuyor.


12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


İstemediğin bir bölümde olmak cehennemi yaşamak gibi geliyor bana çünkü zorlanabilirsiniz. Benim tavsiyem istediğiniz bölümü okumanız nerede olursa olsun.


13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


Eğer Sosyoloji okumak istiyorsanız öncelikle görüşlerinizi her zaman açık tutmalısınız. Bu üniversitede okumak istiyorsanız normalin biraz üstünde gayret göstererek kolayca burada olabilirsiniz, hepinize başarılar

Hemen Sosyoloji bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!