Mühendisliklerin göz bebeği, sevenin çok sevdiği, sevmeyenin hep uzak durduğu, zorluğuyla konuşulduğu kadar iş imkanlarıyla da adından sıkça söz ettiren o bölüm: Elektrik Elektronik Mühendisliği! Ar-Ge sahalarındaki pozisyonu, İngilizce ile alakası, KPSS sorunsalı; hepsi bu röportajda. Hem de 'Bir Buçuk Adana'sı, nesilden nesilden nesle geliştirilen elektrikli otomobiliyle! Çukurova Üniversitesi anlattı, araştırma sırası sende!

 

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

 

Evet, ilk senemde kazandım fakat yerleştirme puanımı hatırlamıyorum. Zaten her sene yüzdelik dilimler değişiyor.

 

 

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

 

 

Buna tam bir yanıt veremiyorum açıkçası. Bunun nedeni benim aslında sınava hazırlanırken net bir hedefim olmamasıydı. Bir dönem diyetisyenlik dedim, bir dönem eczacılık, bir dönem ise nükleer enerji mühendisliği. Tercih zamanı geldiğinde babam elektrik elektronik mühendisliği yazmamı çok istedi ama  ben bir o kadar istemiyordum. Fakat zaten 30 tercih yaptığımız için (evet tercih listem ağzına kadar doluydu) 'Nasıl olsa gelmez.' kafasıyla babamın gönlü olsun diye yazdım. Sonra GELDİ! Sonuçların açıklandığı gece ağlamaktan harap olmuştum. Ama şu var sonradan fark ettim ki ben başka bir bölümde gerçekten yapamazmışım. Bölüm değiştirmeyi kısa bir süre düşündüm. O süreç içinde fark ettim ki benim elektrik elektronik mühendisliğini istemememin tek sebebi ön yargım ve cahilliğimmiş!

 

 

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

 

 

Bu gerçekten çok geniş kapsamlı bir soru. Öğrenciler uzmanlaşmak istedikleri alanda seçim yaparlar ve ona göre ders alırlar. Şimdi bu noktadan sonra tamamen iş öğrenciye kalıyor açıkçası. İşletme yüksek lisansı yapıp yönetim kadrosuna girmeyi hedefleyebilir, KPSS'ye hazırlanabilir, kodlama üstüne çalışarak araştırma geliştirme departmanlarında çalışabilir. Elektrik elektronik mühendisliğinin anlatmakla bitmeyen bir iş alanı var. Benim yakın gelecek için ilk hedefim ikinci yabancı dil öğrenmeye başlamak. Bölümüm İngilizce, yukarıda belirtmedim gerçi. İngilizce ile aram hep iyi olduğundan şu an C2 seviyesindeyim. C Sharp öğrenmeye başladım, bunu geliştirmek istiyorum. Beş yıllık hedef takvimim belli ama burada açıklamamak en doğrusu. :)

 

 

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

 

 

Birincisi birkaç senedir yaşadığım şehirdeydi. İkincisi beli başlı üniversitelerin yanı sıra Çukurova Üniversitesi hafife alınmayacak bir tarihe, geçmişe ve başarıya sahip bir üniversite. Ek olarak da Mühendislik Fakültesi ile ismini duyuruyor daha çok. Aslında bunu tam olarak anlatmamın bir yolu yok, biraz gönül bağı var sanırım aramızda. Ben ne kadar katılmasam da birçok üniversiteden fazla şenlik, konser ve etkinliklerimiz var.

 

 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

 

 

Ben ailemle yaşıyorum fakat üniversiteye ulaşım gerçekten kolay. Yurtların yoğun olduğu bir bölge var, o bölge ile üniversite arası 15 dakika. 20 (en geç!) dakikada her ihtiyacınızı halledebileceğiniz bir semte adım atabiliyorsunuz. Çarşı üniversite arası tek otobüs ve en fazla yarım saat sürüyor. Çukurova Üniversitesinin konumu gerçekten inanılmaz güzel bence.

 

 

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

 

 

IEEE kulübü aktif olarak birçok seminer düzenlemekte. Bunların bazıları özellikle elektrik elektronik mühendislerine yönelik bazısı ise teknolojiyi seven herkesin katılabileceği düzeyde! Çevremizdeki üniversitelerden bu seminerlere katılmak için şehre gelen öğrenciler var. :) Eğitim olarak ise birçok mühendislik dalından öğrencinin bir araya gelip tek bir proje için bütün bilgilerini kullandıkları bir kulüp var daha çok savunma sanayi üzerine proje yapıyorlar. Ek olarak bir de 'Bir Buçuk Adana' isimli her sene daha da geliştirilen nesilden nesle aktarılan elektrikli otomobilimiz var.

 

 

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

 

 

Mayıs, Haziran aylarında üniversitede bir festival biter yenisi başlar, inanılmaz iki ay geçirirsiniz. Neredeyse her bölümün kulübü var ve hepsi inanılmaz işler çıkarıyorlar. Büyük amfiyi seminerlerimize ayarlamak için neredeyse iki ay önceden dilekçe vermemiz gerekti. Doluluğu siz düşünün.

 

 

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

 

 

Açık konuşmak gerekirse Elektrik Elektronik Mühendisliği en zor iki mühendislik dalından birisi. Bu yüzden ilk sene biraz sallayarak öyle böyle geçiyor fakat ikinci sınıf tokat gibi geliyor öğrencilere. Çalışmadan, ter dökmeden kat'iyen bitebilecek bir bölüm değil. İkinci sınıfın ikinci dönemi ve üçüncü sınıfın birinci dönemi zor derslerin en yoğun olduğu dönemler (en azından aldığım bilgi bu). Fakat bitiyor bir şekilde, göz korkutmaya gerek yok o kadar da.

 

 

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

 

 

Biraz disiplinliler demek sanırım yanlış olmaz. Öğrenciden kesinlikle çaba bekliyor hepsi. Çaba gösterdiğinizi gördükleri an yardımcı oluyorlar zaten. Fakat her bölümde olduğu gibi bizim bölümde de çok zorlayan birkaç hocamız var.

 

 

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

 

 

Erasmus yapma imkanı var. Fakat bizim bölüm için ikinci sınıftan sonra gidilebiliyor. Ders denklikleri ile ilgili bir sıkıntı. Bölüm zaten İngilizce olduğu için Erasmus sınavında öğrenciler çok zorlanmıyor. İyi bir deneyim olduğunu düşünüyorum.

 

 

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

 

 

Stajı kendimiz bulmak durumundayız. Açıkçası ben çalışma imkanı için okuldan bir şey beklenmemesi taraftarıyım çünkü sonuçta hepimiz yetişkin insanlarız. Kendimize network kurmalıyız. Birilerinin elimizden tutmasını beklemeden var gücümüzle kendimizi geliştirmeye çalışmalıyız. Diğer türlü bu alanda sağ kalınabileceğini düşünmüyorum.

 

 

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

 

 

Hayalin olan bölüm için sıradan bir üniversite seçmek. Benim de size bir sorum olacak; üniversite ismi hayatınız boyunca işe yarayabilir mi, sevmediğiniz bir mesleği yaparken? Bir noktadan sonra tıkanır ileri gidemezsiniz. Fakat sevdiği bir mesleği dört elle kavrar insan. Onun hakkında her şeyi öğrenir, en iyisini yapmaya çalışır. Böylece alanının en iyisi olur.

 

 

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

 

 

Mühendislikte birkaç üniversite hariç kimse iş bulamıyor laflarına takılmayın bal böceklerim. Çünkü o insanlar üniversite hayatı boyunca yan gelip yatmış insanlar. Kendinizi geliştirdiğiniz ve sürekli büyüdüğünüz sürece en imkansız gibi görülen yerlere dahi gelebilirsiniz. Sorunuz olursa yorumlara daima bekliyorum.

 

Hemen Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!