1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

 

 

İkinci senemde kazandım. Hatırladığım kadarıyla YGS'de 140 bin, LYS'de 107 bin yapmıştım.

 

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

 

Aslında hayalim olduğunu söyleyemem. İlk senemde herhangi bir bölüm hedefim yoktu ama mühendislik istiyordum. İstanbul olması için ikinci sene hazırlanmaya karar verdim. Sınav yaklaşırken gıda mühendisliğini araştırmaya başladım. Bölüm kafama yattı. Ailem tarafından bir baskı olmadı. Anlayışla karşıladılar ve destek çıktılar.

 

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

 

Bölümden mezun olunca gıda alanında geniş bir sektör çıkıyor karşınıza. Gıda fabrikalarında, gıda laboratuvarlarında, bakanlıkta, özel sektörde çalışma imkanınız var. Akademisyen olarak da okulda kalabilirsiniz. Ben akademisyen olarak okulda kalmayı veya gıda laboratuvarında çalışmayı düşünüyorum.

 

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

 

Aslında Ankara Üniversitesini ünlü olduğu ve puanı benden yüksek olduğu için en üst sıraya yazmıştım. Açıklandığında bir miktar üzüldüm çünkü Ankara'yı pek sevmiyorum. Üniversitenin konumu hakkında fazla araştırma yapmamıştım. Kazandığım sene bölüm Gölbaşı'na taşınmıştı. Ankara büyük bir şehir olmasına rağmen Gölbaşı buna tezat bir şekilde çok küçük bir yer.

 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

 

KYK yurdunda kalıyorum. Okula yürüyerek 5 dakikada ulaşıyoruz. Gölbaşı'nda KYK'nın 1 erkek ve 2 kız yurdu bulunuyor. Ayrıca çok sayıda özel yurt da mevcut.

 

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

 

Bölümün aktif olarak çalışan bir kulübü var. Genellikle her hafta seminer düzenleniyor. Seminerlerde konuşmacı olarak bölümden hocaların yanı sıra gıda alanında çalışan çoğu isim de katılıyor.

 

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

 

Bölüm sosyal açıdan fena değil. Çoğu üniversitede faaliyet gösteren Gıdamo Ankara Üniversitesinde de var ve teknik gezilerin yanı sıra şehir dışı gezileri de yapılıyor. Ayrıca bölüme ait kulüp de teknik geziler düzenliyor.

 

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

 

1. sınıf daha yeni bittiği için bölümün pek zorluğunu görmedim ama duyduğuma göre 2. sınıf fizik ağırlıklı, zor bir dönem olacakmış. Bunun yanı sıra bence okulun en büyük zorluğu Gölbaşı'nda bulunması. Kampüs olarak büyük eksikler var ve öğrencilerin zaman geçirebileceği alanlar yetersiz. Kampüste merkez bir kütüphane olmaması da kötü yanlarından biri. Okul Kızılay gibi merkez yerlere 1 buçuk saatlik uzaklıkta. Gölbaşı Ankara'nın çıkışı ve büyük şehirden gelen kişilerin kalmak isteyeceği bir yer değil. Diğer ilçelere göre kışı çok soğuk.

 

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

 

Hocaların iyi olduğunu duydum. Öğrenci ile ilgilenen eğitim görevlileri var. Ayrıca bölümde dersinize giren çoğu hoca profesör ve alanında iyi isimler.

 

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

 

Erasmus imkanı var.

 

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

 

Staj adına katıldığım bir seminerde öğrendim, 3. sınıf sonunda bölüm stajı yapıldığını artık biliyorum. Bunun dışında istediğiniz zaman yapacağınız gönüllü staj var ama staj yerini ayarlamak size kalmış. Üniversite bu anlamda yardımcı olmuyor diye biliyorum.

 

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

 

Bence hayalin olan bölümü hayal ettiğin okulda okumak. Çünkü bölüm kadar bence üniversite de önemli.

 

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

 

Bölüm olarak gıda mühendisliğini tavsiye ederim. Gıda hiç ölmeyecek bir sektör ve bence kendini geliştirmek isteyenler için iyi bir bölüm. Ancak okul olarak Ankara Üniversitesini yazmadan tekrar düşünmelerini isterim. Çünkü konum olarak bir üniversiteden beklenen bir ortamı malesef sunamıyor. Bu nedenle küçük şehirlerden gelenler için belki sıkıntı olmayabilir ancak büyük şehirden gelenlerin zorlanacağı kanaatindeyim. Ankara diyerek geliyorsunuz ancak size sunulan ortam küçük bir şehirle eş değer. Tabii bu sorun olmayacak ise okuldaki hocaları iyi ve bina olarak yeterli diyebilirim.

 

Hemen Gıda Mühendisliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!