1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

 

İlk senemde yaklaşık 79 bin sıralama ile kazandım.

 

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

 

Aslında bölümüm hayalimdi veya değildi diyemem çünkü çevremdekiler öğretmen olmamı istemedikleri için kendimi sürekli sağlık alanını istemeye zorluyordum. Daha sonra ikinci yıla bırakmak istemediğim için mecburen seçtim ama aklımda ikinci olasılık olarak bu bölüm zaten vardı.

 

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

 

İş imkanları en rahat olarak devlet tabii ki. Fakat ben bitirdikten sonra iyi bir özel kuruluşta çalışmak ve tanınmak istiyorum... Fakat ailem KPSS'ye girmem ya da yüksek lisans yapmam konusunda ısrar ediyorlar. KPSS'ye girersem kötü durumdaki bir köy okulunda çalışmak ve alanımda en başarılı öğrencileri yetiştirmek istiyorum... Yüksek lisansı ne kadar ısrar etseler de düşünmüyorum.

 

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

 

Yalnızca puan zorunluluğundan bu okulu seçtim. Başka bir nedeni yok.

 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

 

Yurtta kalıyorum. Afyon'da okulum, şehre biraz uzak. Bizim kampüsün karşısında Erenler adı verilen eskiden köy olan bir yer var, şimdilerde orası yurt ve apart dolu, öğrenciler çoğunlukla orada kalıyor. Fakat ben şehir merkezinde kalıyorum. Otobüs ile 25 dakika-yarım saat gibi bir zamanda ulaşım sağlayabiliyorum.

 

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

 

Bölümümle ilgili çok fazla seminer, eğitim falan olmuyor ne yazık ki.

 

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

 

Bence yeterince faaliyet var. Fakat şöyle bir şey var ki hangi kulübe gidersen git çoğunlukla aynı insanlarla karşılaşıyorsun. Şehir küçük olduğu için ve kulüplere fazla talep olmadığı için genellikle aynı kişiler bütün kulüplerde bulunuyor.

 

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

 

Aslında her eğitim fakültesi gibi bizim bölüme gelen çoğu öğrencinin hayali devlete girmek olduğu için bölüm olarak çok bir sıkıntımız yok. Şu an için ataması iyi olan bölümlerden. Öğrenci biraz çalışmaya meyilli ise sorun yaşamayacağını düşünüyorum. Okula ilk geldiğin yıl genel matematik dersi alıyorsun ve illallah ediyorsun. Bu ders ne berbat diyorsun fakat unutmaman gereken bir şey var ki gelecek yıllarda o dersi mumla arayacaksın. En zor sınıfın 3. sınıf oldugunu söylüyorlar. Yaşayıp göreceğiz.

 

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

 

Egitimcilerimizden matematik alanındakiler çok çok iyiler. Yardımcı oluyorlar. Öğretme konusunda da ellerinden geleni yaptıklarını düşünüyorum en azından çoğunluğu öyle. Fakat öğrenmek için senin de bir çaba sarf etmen gerekiyor çünkü hocalar çok da üstünde durmuyorlar. Formasyon hocalarımız için ise aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Çoğunluğunun boş ders anlattığını düşünüyorum.

 

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

 

Erasmus imkanı var ve dil nedeniyle eğitim fakültesinden çok az öğrenci başvuruyor, kontenjanlar boş kalıyor diye biliyorum.

 

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

 

Bölüm, okul bitince devlete girme yönelimli olduğu için okulun bu konuda bir etkisi olamıyor ama özelde çalışmak için de çok yardımcı olacağını düşünmüyorum.

 

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

 

Bence hayalindeki bölüme gitmek çok önemli. Çünkü üniversite hayatında en kötü okulda bile olsan kendin istediğin takdirde kendini geliştirme ve kendi fırsatlarını kurma imkanı buluyorsun. Fakat hayalindeki bölüm olmuyorsa o durumda üniversitenin en iyisini seçmeni tavsiye ederim.

 

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

 

Küçük şehir olarak nitelendirip üniversitenin de kötü olduğunu düşünmeyin. Evet belki büyük şehirdeki kadar kendinizi geliştirme imkanınız olmuyor fakat insan isterse her yerde kendine imkan oluşturabilir sadece biraz daha kısıtlı oluyor ki bu da hayallerin için katlanmaya değer. Üniversitemiz güzel, hocalarımız güzel, sizleri de bekliyoruz :) Bu yıl üniversitemize gelen olursa benimle iletişime geçebilirsiniz. Her konuda elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Şimdiden bölümleriniz hayırlı olsun :)

 

Hemen İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!