Büyük kelime hazinesi sayesinde en gelişmiş edebiyatlardan birine sahip olan dil, Arapça; sistematik olduğu kadar da şairane! İnişli çıkışlı hiçbir döneminde bile edebiyatı bırakmamış bir yarım ada, sürekli büyüyen bir kültür... Erzurum Atatürk Üniversitesi senin için Arap Dili ve Edebiyatı bölümünü anlattı, yazmayı seviyorsan, farklı dillere yatkınsan ve en önemlisi bu işi seviyorsan göz atmayı unutma!

 

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

 

Hayır, ikinci senemde kazandım. İlk senemde istediğim bölüm gelmedi bir sene daha hazırlandım ama bu sefer de sınavı yetiştiremediğim için yine istediğim bölüme gidemedim. Sıralamam ise 1401 idi.

 

 

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

 

 

Hayır değildi. Hayır ne aile ne de çevre baskısı oldu kendi isteğimle seçtim. İlk başlarda pişmandım ama şu anda değilim seçtiğim için.

 

 

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

 

 

Üniversitede kalıp akademik kariyer yapabilirim, öğretmenlik yapabilirim veya çevirmenlik yapabilirim tabii bazı şartlar dahilinde. Ben bitirdikten sonra öğretmenlik yapmak istiyorum çünkü bu mesleği gerçekten seviyorum ama mezun olana kadar belki fikrim değişebilir bilemiyorum .

 

 

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

 

 

Aslında ben seçmedim yani şöyle tercih yaparken yazdım evet ama bu benim en son tercihimdi (24). Kendi bölümüm hariç başka bölümler de yazmıştım gece ve gündüz olmak üzere hatta memleketim de dahil ama kısmet değilmiş gelmedi hiçbirisi, sıralamalar çok fazla geriye atınca bende buraya, bu bölüme kaldım. Ama çok şükür, o da gelmeyebilirdi ve ben şu an sizin yerinizde olup bu röportajları okuyabilirdim.

 

 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

 

 

Evet KYK yurdunda kalıyorum. Gayet de memnunum. Kesinlikle size de tavsiye ederim ki inşallah sizlere de çıkar. Ulaşımımı ise halk otobüsleri ile sağlıyorum, yurdumuzun önünden en az 15 dakikada bir otobüs geçiyor. Okul ile mesafesi ise 10 -15 dakika çünkü ben ilçesinde kalıyorum, Erzurum'un ilçesi olmasına rağmen çok uzak değil dediğim gibi 15 dakika sadece okula .

 

 

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

 

 

Evet mevcut çünkü hocalarımızın hepsi çok kaliteli insanlar ve hepsi de unvanlı kişiler (prof. vs).

 

 

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

 

 

Bence kendi memleketime göre gayet sosyal bir yerde okuduğumu düşünüyorum. Kulüp, proje vs. böyle şeyler mevcut fakat yeterince var mı ya da nasıldır bilemeyeceğim çünkü ben pek sosyal bir insan değilimdir.

 

 

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

 

 

Bölümümün zorluğu hocalarımın iyi olmasından kaynaklanıyor, okulumun zorluğu ise hazırlık olmamasından yana çok şikayetçi ve mağdurum açıkçası. Olsaydı belki sınıfta kalmazdım :( Her neyse. Evet var. Herkes çok zor olduğunu söylüyor, ilerledikçe artık Arap edebiyatına giriş yapılacak yavaş yavaş. Sınıfına göre derslerin de zorluğu artacak tabii ki doğal olarak. Son sınıfta da artık bizi YDS diye önümüzde oldukça zor bir sınav bekliyor olacak.

 

 

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

 

 

Hepsi aslında çok iyiler kendi alanlarında ama kimisinin disiplini daha farklı ve zor diğerine göre. Mesela ben dahil olmak üzere imam hatip çıkışlı kişiler var bizim bölümde hatta çoğu öyle diyebilirim ama bunun yanında düz lise çıkışlı arkadaşlarımız da var ve 'hocalarımızın bazıları' bazen buna dayanarak "siz zaten biliyorsunuz " deyip çok üzerinde durmuyordu bazı konuların, bence bu çok yanlış bir şey tabii ki her hocanın kendine göre anlatım şekli var, Allah razı olsun böyle yapmayıp her detayına inen hocalarımız da var. Ben bu yüzden bizim bölümde hazırlık olmasını kesinlikle savunuyorum.

 

 

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

 

 

Tabii ki. Mesela her okulda olduğu gibi bizim okulda da Erasmus/Farabi/Mevlana gibi yurt dışı imkanları var. Tabii ki bunlar için hepsinin belli şartları var. Ben de bir gün bunlardan birini yapmayı çok istiyorum inşallah gerçekleşir :)

 

 

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

 

 

Bildiğim kadarıyla sunuyor, öğretmenlik için formasyon ve staj imkanları var. Giden arkadaşlarım var ben de oradan biliyorum ama bu konu hakkında pek detaylı bir bilgiye sahip değilim. Çalışma imkanlarını yukarıda belirtmiştim zaten.

 

 

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

 

 

Bence ilerideki iş imkanlarını ve gideceğin üniversitedeki eğitim şartlarını düşünerek tercih yapmalı insan. İyi ve duyulmuş bir üniversiteye gitmek her zaman için avantajlı olacaktır diye düşünüyorum. Tabii ki insanın kısmeti neredeyse o olur ama çok istersen başarırsın bence . Böyle düşünüyorum çünkü yaşadım ve gördüm bazı şeyleri. Ben de mesela o sıralamayla Ankara Gazi Üniversitesini çok istiyordum ve umutluydum da ama kısmet değilmiş, gelmedi, şimdi buradayım. Ama bir de şöyle bir şey var, hayallerinden hiçbir zaman vazgeçme, onun için uğraş, elinden geleni yap ki olmadığında vicdanın rahat bir şekilde ben üstüme düşeni yaptım diyebilesin.

 

 

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

 

 

Okulumu ve artık bölümümü seviyorum. Herkese tavsiye ediyorum okulumu. Bölümümde keşke hazırlık olsaydı ama maalesef ki yok ben zorlandım sizler inşallah hazırlığa gerek duymadan, zorlanmadan geçersiniz. Biraz azim ve gayret gerekli o kadar. Umarım yardımcı olabilmişimdir :)

 

Hemen Arap Dili ve Edebiyatı bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!