Sayılarla aynı dilden konuşmayı sevenlerin tercih zamanı en yakın arkadaşları Matematik ile ilgili bölümler oluyor, doğru. Peki ya kalbinde bir de öğretme aşkı taşıyanlar? Dur, bir alt küme daha var, onlar da özellikle minik kalplere başarı kazandırmak isteyenler! Bu bölüm tam da onların kalemine göre, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi senin için İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümünü anlattı!

 

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

 

YGS sıralamam 149 bin, LYS ise 91 bin idi. MF-1 puan türünden bu okulu kazandım. Normalde puanım buraya yetmiyordu fakat okul birincisiydim ve kontenjandan girdim. Birinciliğin böyle bir faydası oluyor ve öğretmenlikte fazlaca işe yarıyor. Çok öne atıyor yani. Sadece mezun olduğunuz yıl geçerli.

 

 

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

 

 

Açıkçası öğretmenlik diye hayal etmiyordum ama sayısaldım. Sayısal bir bölüm seçeceğim belliydi. Puanım geldikten sonra biraz baktım, araştırdım. Sağlık ile ilgili bölümler fazlaca yüksekteydi. Ne yapabilirim diye düşündüm ve aslında beni tamamlayan mesleğin bu olduğuna karar verdim. Doktor ol desen; ben bir panik, heyecan! Hayatta yapamam. Hemşirelik çoğu yerde tuttu ama yok ısınamıyorum bir türlü, soğukkanlı değilim ki ben. Kalemi, kağıdı seviyorum ben. Yazmayı seviyorum. Okumayı, çizmeyi. Birine bir şey öğrettikten sonraki gözlerindeki parıltı yetiyor bana. Sonuç olarak 23 tercih yazıp hepsini matematik öğretmenliği yazdım, ne olursa olsun kazanacağım! Babam da öğretmen olduğu için çoğu zaman okula götürürdü beni ve öğrencilere ders verirdim. Bence çok keyifli bir iş.

 

 

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

 

 

Tabii ki de atanıp bir an önce çocuklara kavuşmak! Akademisyenlik kesinlikle düşünmüyorum. Neden diyecekseniz... O küçük insanların bir şeyler yapabildiğini görmek beni mutlu ediyor. Onların sadece öğretmeni olarak kalmak istemiyorum. Gerektiği yerde danıştıkları bir abla, anne, bir dost... Örnek aldıkları bir kişilik olmak istiyorum. Ve bunun için çabalıyorum. 

 

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

 

Eskişehir benim 8. tercihimdi. İlk başlarda neden burayı kazandım keşke Bursa olsaydı diye düşündüm. Sonra da şükrettim tabii. Çünkü burada çok güzel insanlar tanıdım, ailem oldular. İnsan kendine neyin hayırlı olduğunu bilemiyor işte. 

 

 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

 

 

Evet özel bir yurtta kalıyorum. Okula da tramvay ile gidiyorum 20 dk falan sürüyor. Eskişehir zaten ulaşım açısından zor bir şehir değil, Büyükşehir olmasına rağmen ulaşımda sizi yormayan bir yer. Güzel bir şehir.

 

 

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

 

 

Evet. Genelde konferanslar ve kongreler oluyor.Bölümümüz ile alakalı neler yapılabilir diye. Başka bir şehirde deneyim yaşamadığım için nasıl karşılaştırılır bilmem ama benim isteklerimi yeterince karşılıyor.

 

 

7-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

 

 

Üst sınıflara geçince tabii doğal olarak dersler yoğunlaşıyor. Analiz, cebir ve türevleri derken tüm derslerin ispata dayalı olması beni çok yoruyor ve zorluyor. Resmen 12. sınıf matematiğini özledim diyebilirim. Arada açıp soru çözüyorum, küçük sınıflardan atılan soruları cevaplandırıyorum. LYS konularını biraz unutmuş olsam da YGS çözüyorum.

 

 

8-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

 

 

İlgili. Açıkçası buraya geldiğimde şaşırmıştım, bize hep üniversitede yazar geçerler tahtayı, lisedeki gibi olmaz, bir şey soramazsınız diyorlardı. Halbuki ben anlamadığımı çok rahat hocalarıma sorabiliyorum. Sağ olsunlar onlar da her zaman soruyorlar aklınıza takılan bir nokta var mı diye. Eğitim Fakültesi de böyle olmalı bence. Onlar bize öğretemez ise, biz nasıl öğreteceğiz ki?

 

 

9-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

 

 

Tabii ki bizim üniversitemizde de Erasmus programları mevcut. Başvurular her sene alınıyor. Ben pek gitme taraftarı olmayınca, çok araştırmadım.

 

 

10-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

 

 

Zaten 4. sınıfın yarısı neredeyse stajda geçiyor. Belirli okullarda görevlendiriliyoruz.

 

 

11-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

 

 

Aslında bu biraz örneklere göre değişecek bir soru. O 2. tercih insanı o üniversitede memnun edecekse, tamam ya bu da olur, bunu da seviyorum dediği bir bölüm ise iyi duyulmuş bir üniversiteye gidebilir. Özellikle de özel şirkette çalışacak insanlar için üniversite etiketi gerçekten büyük önem taşıyor. Fakat ben asla hayalim olmayan bir mesleği yapamam diyorsa tabii ki de önemli olan mesleği. Zaten mesleğine aşık olan insan ister doğuda olsun ister batıda, kendini geliştirmek için elinden geleni yapacaktır. Durmayacaktır, çalışacaktır! Bu durumda kendi potansiyelini aşması önemli, mutlak başarıya ulaşacaktır.

 

 

12-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

 

 

Açıkçası öğretmenliğe ne kadar "Ya önü kapalı ya" deseler de, bir bölümün önünü açan veya kapatan şey öğrencilerdir. Bu eleştiriyi yapan insanlar değil. Öğretmenliğin bir kadına yakışacak güzide ve kutsal bir meslek olduğuna inanıyorum. Temiz, aşırı çalışma saati olmayan bir meslek ve kadın olduğumuz için doğum, bebek gibi gerekli izinlerde de yardımcı olunuyor. Ayrıca branşınız matematik olduğundan özel ders verme imkanınız artıyor talep fazlalığından, maaş açısından da sizin ihtiyaçlarınızı görecek bir ücret alıyorsunuz.. Ben bölümümü çok seviyorum ve tabii sadece kadınlara değil herkese tavsiye ediyorum.  Öğretmeyi seviyorsanız, okumak, yazmak, çizmek sizin için bir tutkuysa buraya ait olabilirsiniz. Kendinizi iyi tanıyın ve asla başkalarına göre kararlarınızı vermeyin. Başarılarınız daim olsun!

 

Hemen İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!