Elinin hamuruyla da değil, betonuyla da. Kendi bireyselliğiyle var bütün kadınlarımız, buna parmak basan bir röportaj!  Tasarımcı kişiliğin içine sığmıyor mu artık, peki ya işlevselliğe yatkınlığın nasıl? İşi sahasında yapmayı sevenlerdensen daha linsans eğitiminde bile çok keyif alacağın bölüm karşında, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi senin için İnşaat Mühendisliğini anlattı!

 

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

 

İlk senemde kazandım. Maalesef sıralamamı hatırlamıyorum.

 

 

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

 

 

İlk başlarda hayalim değildi. Daha sonra tercih dönemi araştırmaları ile ailem ile konuşarak bu bölüme geldim. Ailem aslında bu bölümde okumamı istemedi.

 

 

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

 

 

Bölümün iş imkanları mezun sayısı arttıkça daralıyor aslında. Şantiye, teknik ofis, beton fabrikaları vb. yerlerde çalışabiliyoruz. Şu an 2. Sınıf olduğum için daha bir hedef belirleyemiyorum.

 

 

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

 

 

Evet çok sayıda üniversitede var bu bölüm ama benim bu üniversitede okuma sebebim aileme yakın bir şehirde olması, yani biraz kişisel seçim oldu. Ayrıca sıralamama yakın gelen yerlerden biriydi.

 

 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

 

 

Şimdilik yurtta kalıyorum. Okula uzak mesafede yaşıyorum bazen tramvay bazen de otobüs ile okula ulaşım sağlıyorum. Okula yakın oturanlar için kampüsün içinde ring servisleri var. Sabah saatleri ve sınav dönemleri dışında ring kullanmak kolay olabiliyor. Otobüs kampüsün içine giriyor ve mühendislik fakültesi son durak oluyor. Otobüs saatleri biraz sınırlı daha büyük şehirlere göre. Tramvay da 13 dakikada bir geçiyor ayrıca tramvay kullanan öğrenci mühendislik fakültesine gitmek için ya otobüse aktarma yapmalı ya da ring kullanmalı çünkü mühendislik fakültesi kampüsün en sonunda.

 

 

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

 

 

Okulumuzun bölüm kulübü var, oradaki arkadaşlarımın düzenlediği konferanslar oluyor. Aynı zamanda İMG (İnşaat Mühendisliği Günleri) oluyor. Bu durumda isteyenler katılıyor ama isteğim seminer sayısının artmasıdır çünkü bölüme hemen alışmak kolay olmuyor bana göre.

 

 

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

 

 

Bazen yeterli geliyor bazen yetersiz. Sebebi ise etkinliklerin biraz kendini tekrar ediyor olması. Okulumuzda sosyal sorumluluk projelerine ağırlık veriliyor. Kışın soğuk havadan köpekleri korumak için köpek kulübesi yapmıştı öğrenci arkadaşlarım.

 

 

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

 

 

En zoru sene 3. sene olarak duyuyoruz hep. Daha 2. Sınıf olduğum halde zorlanıyorum. Fizik ve matematik ağırlıklı bir bölüm. Araştırmacı ve yeniliklere açık biri olmanız gerekmektedir bölüm için.

 

 

9-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Malesef bir bilgim yok.

 

 

 

10-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

 

 

Bu konu hakkında pek bir şey söyleyemem. Ama büyük çoğunlukta bize kalıyor diye biliyorum. Stajlarımızı biz ayarlıyoruz çünkü.

 

 

11-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

 

 

Hayalin olan bir bölüme gitmek çünkü insan sevdiği ya da alışabileceği işi yapmalı. Üniversite kampüsüne aldanıp bölümü sevemez ise kötü olur. Kampüs ya da üniversite gelip geçer elbette ama meslek daima bizimle kalıcı.

 

 

12-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

 

 

Öncelikle sınav yılının kıymetini bilsinler. Üniversitede daha çok sorumluluk sahibi olunuyor. Hayatın yükünü biraz daha alıyoruz. Yukarıda da bahsettiğim gibi bölüm sayısal ağırlıklı. Ödevler, sınavlar burada da devam ediyor. Kolay bir şey yok maalesef biraz emek ister. Özellikle şunu belirtmek isterim mesleğe karşı erkek mesleği diyen çok ama kız öğrenciler aldanmasın buna bu meslekte kadınlar da var. Herkesin hayallerine ulaşacağı güzel yerler nasip olur ve ayrıca mutlu olacağınız bölümler olsun.

 

Hemen İnşaat Mühendisliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!