1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Hayır ikinci senemde kazandım. Yanlış hatırlamıyorsam MF-1 sıralamam 115 bindi.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Hayalim değildi aslında. Ama matematigi ciddi anlamda cok seviyordum. Ailem, öğretmenlerim, çevrem; öğretmenliğin diğer tercih ettiğim bölümlere göre daha iyi olduğunu, ilerde de boş kalmadığını, geleceği garanti bir meslek olduğunu söylediler.

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

İş imkanı olarak gerçekten çok olanağı var. Bitirdikten sonra KPSS ile devlete atanabilir ya da yüksek lisans yaparak üniversitede öğretim görevlisi olarak da devam edebilirsin. Matematik çok geniş alana hakim olduğu için özel dersler verme imkanın da oldukça fazla. Şu anlık ben de henüz karar vermiş değilim :)

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Okul değil de bölüm tercihi yaptığım için şu an burada okuyorum. LYS sıralamam biraz kötüydü, zaten gelmez diyerekten tercih yaptım.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

Devlet yurdunda kalıyorum. Yurdum yeni yapıldı ve oldukça memnunum. Okula yürüme mesafesinde, 5-10 dakika sürüyor.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Bölümümle ilgili yeterli seminer mevcut değil. Ama genel olarak diğer bölümlerle ilgili daha çok seminer vb. düzenleniyor. Yeterli eğitim olduğunu da düşünmüyorum.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Hayır, kendini geliştirebileceğin çok da sosyal aktivite yok. Ben bu yıl halk oyunlarına gittim. Yeterince kulüp, proje, faaliyet de yok. Öğrenci kendi kendini geliştirmeye çalışıyor.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Bölümün zorlukları var. Alan derslerim ciddi anlamda zorluyor, genel olarak ispat yapıyoruz. Okulun zorluklarına gelince geçme notu 60. Vizenin %40'ı finalin de %60'ı alınıyor ve finalde 60 alma zorunluluğu var. Şu an birinci sınıf olduğum için ders saatlerim az, haftanın 3 günü okula gidiyordum. Ama ileri sınıflar için zorlanacağımı, derslerin daha da zorlaştığını söylüyorlar.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Eğitimciler genel anlamda iyi. Zorlayan öğretmenlerimiz de var öğreten öğretmenlerimiz de. Genel olarak yardımcı olunuyor, herhangi bir sıkıntı yaşamadım henüz.

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Erasmus mevcut. Ama daha detaylı bir bilgiye sahip değilim henüz :)

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Son sınıfta okullarda staj imkanı sunuyor diye biliyorum.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Kesinlikle benim tavsiyem bölüm için sıradan bir üniversiteye gitmek. Çünkü isteyerek, severek, mutlu olarak üniversite okumak çok daha farklı. İstemediğin bir bölüme gitmektense istemediğin bir okulda istediğin bölümü okumak kesinlikle daha avantajlı diye düşünüyorum.

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Bölümümden oldukça memnunum ben. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Ben ilk zamanlar istemiyordum ama "İyi ki de seçmişim." diyorum şu an. Elbette her bölümün zorlukları var, hiçbir şey kolay değil artık. Matematiği seviyorlarsa, uğraşmayı seviyorlarsa, hiç durmasınlar ve gelsinler diyorum.

 

Hemen İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!