Âh, güzel Türkçemiz! Sen de onun gurur veren temsillerinden biri olmaz istemez misin? Bir öğrenciye hatta bin öğrenciye dilini, kültürünü öğretmekle başlayıp üniversite sınavında göstereceği başarıda katkın olsun istemez misin? Üniversiten fark etmez, yeni nesil senin eserin olsun istemez misin? Bu kutsal mesleğe bir adım atmak istersen buradayız. Giresun mu? Giresun güzel şehir fakat büyük beklentilerin olmasın. Çaba sarf ettiğin kadar sosyal olabilir, eğlenebilirsin. Eğitimi düzeyi iyi. Bölümü seveceğine inanıyorsan bu şehirde her türlü mutlu olabilirsin!

İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


Evet. Ben ilk senemde Ts'de 17bin sıralama yaparak Atatürk Üniversitesi Edebiyat öğretmenliği programına yerleştim. O okuluma hiç gitmeden 2016 eğitim yılında Giresun Üniversitesi Merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş yaptım.


1-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Benim ilk yerleştiğim bölüm yani Edebiyat öğretmenliği hayalimdi. Sıralamam hayallerime ulaşmama yetiyordu ama hesaplayamadığım bir şey varmış ben onunla tercih döneminde tanıştım aile ve çevre baskısı (!) Bana eğitim fakültesi olsun diye çok baskı yapıldı. Çok zorlu bir tercih süreci geçirdim istemediğim bir şehre düştüm. Çok zor bir senenin sonucunda sadece aileme yakın olduğu için Giresun'a geri döndüm. Şu an mutluyum.;)


2-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


Olur da dil sınavını geçebilirsem yüksek lisans yapmak istiyorum, sınama üzerine çalışmalar yürütmek istiyorum. Bir de Yunus Emre Enstitüsü’nde çalışmak istiyorum.


3-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


Atatürk Üniversitesini seçmem tamamen tesadüftü.Sıralaması benden iyiydi, gelmez diye yazdık geldi. Bir de baba duası etkeni var tabii ki. Çocukluğumdan beri babam hep benim için Atatürk Üniversitesi istemişti, nedenini bilemiyorum. Giresun Üniversitesi seçmem ise sadece evimize yakın olduğu için. Biraz anne kuzuluğu vardı gurbet zor geldi kaldıramadım.


4-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


Ailemle beraber kalıyorum. Okula ulaşımımı otobüs ile sağlıyorum.


5-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Okulum yeterli eğitime sahip ama çok fazla bir seminer olmuyor.


6-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


Okulda sosyal hayatı canlandırmak için küçük çaplı faaliyetler olsa bile şehrin küçüklüğü buna el vermiyor.


7-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


2.sınıfta zorlanacağımıza dair duyumlar aldık. Ama genel olarak rahat bir bölüm.


8-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Dersime giren hocalarımın tümünün ilgi düzeyi iyiydi. Alan dersi hocamız hem öğretir hem yardımcı olur hem de zorlar. Ama öğretmeyip zorlayan hocalarımız da vardır tabi ki. Ben rastlamadım şükür.


9-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Benim bildiğim bir platform var,Yunus Emre Enstütüsü diye Google'da arattığınızda karşınıza çıkacaktır. Yukarıda da yazmıştım zaten ben de onunla yurt dışına çıkmak istiyorum.


10-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?


Biz sadece 4.sınıfta staja gidiyoruz onu da üniversitemiz ve MEB ortak ayarlıyor. Her şey okula ait staj konusunda.


11-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


Her zaman hayallerinizin peşinden koşun. Bilindik bir üniversite olmasına gerek yok mezun olduğunuzda eğer istediğiniz bölümdeyseniz o diploma sizin hayallerinizin belgesi olacak ama sadece iyi bir üniversite marka bir üniversite okuyayım dersen o zaman o diploma sadece bir marka kağıdı olacak. Tercih sizin.


12-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


Giresun küçük bir şehir.Yani Giresun’a gelirken öyle çok büyük hayallerle gelmeyin. Sadece tek hayaliniz hayalinizdeki mesleğinizin diplomasını almak için gelmek olsun o zaman mutlu olursunuz. Bir de ailenizin rızasını alın. Hangi okulu hangi bölümü yazarsanız yazın önce hayalleriniz sonra onların rızası olsun. Ana kuzusuysanız çok fazla uzaklara gitmeyin. İki il uzağa gidin en fazla, sonra geri dönmek için yollar arayacaksınız çünkü, eğer hayalleriniz olmadıysa oturun bir sene daha çalışın.35-40 yıl istemediğin bir işi yapmaktansa 1sene tekrar çalışmak daha iyidir. Sevgiyle kalın, hep mutlu olun.


Hemen Türkçe Öğretmenliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!