1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

İkinci senemde kazandım. LYS sıralamam 200 bindi.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Hayalim olan bir bölümdü. Küçüklüğümden gelen bir şeyleri kesip üretme sevgim beni bu alana yönlendirdi. Etrafımda, ailemde mimar ya da iç mimar yoktu, kendi isteklerim ve düşüncelerim doğrultusunda ilerledim. Üniversiteye gitmeden önce ablamın mimarlık bölümüne yerleşmesi beni daha da fazla bu alana bağladı.

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

Aslında tamamen özel sektör. Bu sektörde iş bulabiliyoruz ama sektör de kollara ayrılıyor ve bu sizin ilgi alanınıza bağlı. Aydınlatma, sahne tasarımı, AVM, havaalanları gibi kollara ayrılıyor. Bir iç mimarın yanında çalışabilir, mimarlık ofisinde ve inşaat şirketinde iç mimarlık yapabilirsiniz. Kendi ofisinizi açabiliyorsunuz. KPSS atamasında 1-2 kişi alınıyor. Devlette çalışma imkanı neredeyse hiç yok. İmza yetkimiz yok fakat özel bir alan olduğu için ve iç mimarlığın gerekli olduğunun bilincinde olan kesimde sorun yaşanmıyor. Benim hedefimde kendi ofisimi kurmak var. Öğrencilik hayatımı iyi değerlendirip mezun olduktan sonra da iç mimarların yanında işimi daha iyi öğrenip, pekiştirip deneyimlerimle birlikte ofis açmak istiyorum.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Sıralamamdan dolayı seçeneklerim zaten azalmıştı. Ücretli ve % 50 burslu seçeneklerim vardı. % 50 burslu olan üniversiteler arasında değerlendirmemi yaptım ve Ayvansaray Üniversitesini seçtim. Üniversitelerden öğrencilerle, mezun olanlarla görüştüm ve yorumlar okudum. Ayvansaray Üniversitesi yeni kurulduğu için ve akademik olarak daha iyi bir kadroya sahip olduğunu düşündüğüm için seçtim.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

Şu an yurtta kalıyorum. Yurttan okula servisim var o yüzden çok şanslıyım, 10 dakikada okulumdayım. İstanbul’a ilk gittiğimde teyzemde kaldım ve Beylikdüzü-Ayvansaray arası yolculuk yaptım, zamanla alışmıştım tabii. Sonrasında bir yurda geçtim, oradan aparta geçtim, şimdi ise tekrar bir yurttayım. Yurt değiştirme sebebim ise ulaşımımı kolaylaştırmak.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Eğitim ve seminerlerden bolca oldu, sektörden insanlarla tanışma fırsatımız oldu, workshoplar yaptık. Bu konuda memnunum fakat daha büyük etkinliklerin olması gerektiğini düşünüyorum.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Okulumun konumu Balat/Fatih. Balat’ta kafeler bolca var fakat yemek konusunda sorunlar var. Aradığınız her şeyi bulamazsınız ama Eminönü çok yakında ve uygun bir yer olduğu için öğrenci açısından rahatlık oluyor. Okul için sosyal olduğunu söylemem, kulüp etkinlikleri oluyor fakat çok yetersiz.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Okuduğum bölüm zorlayıcı ama eğlenceli. Edindiğimiz bilgilerle ortaya somut bir şey koymak keyif verici ama bu süreç yoğun geçiyor. Herkesin vize dönemi uykusuz geçer, öğrenciler şikayet eder fakat onların vize dönemi bizim tüm senemizdir yani 2-3 gün yatağınızı görmediğiniz olabiliyor, sene boyunca hep çalışmak zorundasınız ama severek okuyorsanız tatlı yorgunluklar oluyor bunlar. Üst sınıflardaki derslerimi inceledim heyecanla bekliyorum!

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Bu konuda çok şanslı olduğumuzu düşünüyorum. Öğretmenlerimiz bize çok yardımcı oluyorlar. Zorlayıcı yapıda değil iyileştirmeye çalışıyorlar. Jürilerimiz oluyor burada eğitimciler projemiz hakkında yorumlar yapıyor, bilgiler veriyor. Burada sizi zorlayabilir ya da daha yapıcı olabilirler, ben hep yardımcı olduklarını gördüm.

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Erasmus yapma olanağımız var, okul yeni açıldığından bu şansımız şu anlık yüksek. Yurt dışı imkanlarını çok fazla araştırmadım.

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Zorunlu stajlarımız var bu konuda araştırmaları bulunuyor. Bunun haricinde staj için yardımcı oluyorlar ama çalışma konusunda bilmiyorum.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Hayalim olan bir bölümde sıradan bir üniversite seçerdim, öyle de oldu. Belli bir bölüm hayalim olmasaydı iyi bir üniversitede herhangi bir bölüm okurdum. Hayalim olan bölümü okursam eğitim hayatım güzel geçer, aslında tüm hayatım boyunca yapacak olduğum işin okuduğum bölüm olmasını isterim. Akademik anlamda aldığım bilgiyi kullanmak isterim. Gerçekten severek okuduğum bir bölümde eğitim hayatım güzel geçer ve iş hayatımda da işe zorla gitmem. Yaptığım iş, hayatımı da etkiler mutlu bir yaşam için hayalim olan bölümü tercih ederim.

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Zorlu fakat eğlenceli bir bölüm sizleri bekliyor olacak. Okul için beklentiniz yüksek veya az olmasın. İnsanların dediklerinin etkisine kapılarak eğitim hayatınızı memnuniyetsiz geçirmeyin.

Hemen İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!