İnşaat mühendislerinin maaşı ne kadar bilmiyoruz ama staj imkanları nasıldır, akademik kadro ne kadar önemlidir, bir iletişim ağı kurmak mezun olduktan sonra bize ne gibi artılar katar bunları biliyoruz! İstanbul Kültür Üniversitesinden bunları sana anlatmak için de sabırsızlanan bir gönüllümüz var! Yurt dışı imkanlarından içinde bulunabileceğin faaliyetlere kadar birçok bilgi için okumaya devam et; sevdiysen de baretini al gel, biz seninleyiz!

 

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

 

İlk senemde kazandım. Tam sıramı hatırlayamamakla beraber 40000 civarında bir sıralamam vardı. Benim zamanımda %75 burs seçeneği de vardı ben de %75 burs ile okudum ama şu anda sadece %100, %50 ve %25 burs seçenekleri mevcut o yüzden tercih edecek adayların buna dikkat etmesini öneririm.

 

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

 

Evet hayalim olan bölümü okudum. Ben biraz şanslı olduğumu düşünüyorum. Bir aile baskısı olmadı bana karşı, tabii ki tavsiye niteliğinde fikirlerini belirttiler ama beni hiç zorlamadılar. Ama zorlasalardı da ben istediğim bölümü okurdum diye düşünüyorum.

 

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

 

Aslında başlangıç kısmında iş imkanı kısıtlı bir sektör inşaat sektörü ve bir şekilde sektörde bir tanıdığınız olması mesleki hayatınızın ilk yıllarında size çok büyük bir artı katacaktır. Bu yüzden üniversite hayatınızda iyi bir network sahibi olmanızı şiddetle tavsiye ederim. Benim hedefim öncelikle yüksek lisans yapmak daha sonra mesleki hayatıma adım atmayı düşünüyorum. Fakat önüme bir fırsat çıkarsa da hem yüksek lisansımı yapıp hem de iş sahibi olma gibi bir hedefim de var.

 

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

 

Aslında hedeflediğim okula giremedim. Çünkü puanım yetmedi. Hem şu anki okulumdan burs kazanmış olmam hem ulaşım olarak evime yakın olması ve özel okullar içinde eğitim olarak ön plana çıkması benim okuduğum okulu seçmemde etkili olan faktörlerdi.

 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

 

Ailemle yaşıyorum. Okula çok yakınım. Arabayla 15 dakika sürüyor okula gidişim.

 

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

 

İlk 2 senemde pek fazla bir seminer düzenlenmiyordu fakat son 2 senede bu konuda eğitimlerin verilmeye başlandığını söyleyebilirim.

 

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

 

Sosyal olarak çok yeterli olduğunu düşünmüyorum en azından kendi bölümüm olarak. Ama ben bu konuda çok ilgili değildim. Bu yüzden de böyle düşünüyor olabilirim.

 

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

 

Okuduğun bölümün zorluğu temel derslerin gerçekten ağır oluşu. Özellikle 3. ve 4. sınıfta çok yoğun bir çalışma temposuna girmek gerekiyor. Çünkü dersler gerçekten çok zorlaşıyor.

 

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

 

Kişiden kişiye değişmekle beraber genelde müsait oldukları zaman ellerinden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorlar ama dediğim gibi biraz öğretmenin o anki durumuna, yoğunluğuna bağlı.

 

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

 

Erasmus yapabilecekleri okullar mevcut. Gideceğiniz dönemden bir dönem önce sizi bir İngilizce sınavına alıyorlar ve sizin sıralamanıza göre yurt dışında sizin tercih ettiğiniz bir okulda 1 veya 2 dönem okuyabilirsiniz tabi o sınavdan iyi bir not alırsanız ve dersleriniz gideceğiniz okulla kendi okulunuz arasında denkleşirse.

 

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

 

Staj için pek imkan sunmadılar. Biz kendi imkanlarımızla bulduk. Sanırım çoğu okulda da bizim bölüm için durum aynı. Yani benim bildiğim kadarıyla böyle.

 

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

 

Bence hayaliniz olan bir bölüme gitmek ilk hedefiniz olmalı. Çünkü ileride meslek edineceğiniz bir bölümü sırf üniversitenin adı var diye hayaliniz olmayan bir bölümünü tercih etmek 4-5 sene için hayatınızı riske atmak demek olur, bence tabii, eğer oraları tercih edemiyorsanız sıralama olarak. Ama kendi bölümünüzle o üniversiteleri tutturabiliyorsanız tabii ki de o okulları tercih etmelisiniz.

 

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

 

Zor bir eğitim hayatı var. Bazı hocaların sistemine ayak uydurmaları gerekecek. Çünkü her hocanın ders sistemi kendine göre ayrı bizim okulda.

 

Hemen İnşaat Mühendisliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!