1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Evet, ilk senemde kazandım. Malesef hatırlamıyorum.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Hayır, değildi. Hayalim matematik öğretmenliğiydi Matematiği çok severdim ilk okul, lise zamanlarımda ve hala da severim. Bu zamanda bu cümleyi duymak garip gelebilir, çoğu insan matematiğe o kadar ön yargılı davranıyor ki bana da hep bu garip gelmiştir. LYS sınavım kötü geçmişti malesef. Kısmet böyleymiş. Şu anki konumumu sorarsanız mutluyum. Çevre baskım asla olmadı ki olsa da bu benim hayatım, seçimim. Çevre baskısıyla kazanmış olsaydım zaten ilk dönemden bırakırdım sanırım ya da hiç kayıt olmazdım. Zaten bölümümü araştırdıkça tamam işte, yapabilirim dedim. Neden mutsuz olacağım bir mesleği seçeyim ki...

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

Diyaliz merkezleri oldukça yaygın ve malesef hastaları da çok fazla. Yaz stajı yapmaktayım ve hastalarla ilgilenme fırsatım oluyor. Gerçekten zor bir hastalık ve bu meslek de yürek gerektiriyor. Sağlık alanı genelde öyle ve bu konularda cesur bir insanım. Haftanın 3 günü 4 saat boyunca bir makineye bağlı kalmak, tabii bu hastaya göre değişiklik gösterebiliyor. 2 yıllık eğitim sürem bitince hemşirelik bölümüne tamamlayabilme şansım var. DGS sınavı ile geçiş yapmayı düşünebilirim ya da diyaliz teknikeri/hemşiresi olarak çalışmaya devam edebilirim. Bunun yanında hastaların o makineye bağlıyken akıllarında ölüm tehlikesiyle yaşamalarını değil de daha çok hayata bağlı kalmaları, mutlu olmaları için elimden geleni yapmaya çalışacağım. Mutlu olmayı hak ediyolar her insan gibi, hepsi birbirinden değerli.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Medipol Üniversitesi sağlık alanında çok gelişmiş bir üniversite. Araştırmalarımı yaptıktan sonra doğru kararı verdiğimi şu an o sıralarda otururken daha iyi anlıyorum.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

Ailemle İstanbul'da yaşıyorum. Kavacık ve Unkapanı kampüsüne rahatlıkla otobüs, metrobüs ulaşımı var.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Sayılır. Ya da ilk senem diye çok araştırma fırsatım olmadı ama Medipol Üniversitesi birçok alanda seminer imkanı sunuyor.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Çok sosyal biri değilim. Arkadaşlarımla dersten sonra ya da ders aralarında dışarıda vakit geçirmeyi/ders çalışmayı tercih ediyoruz. Ama sınıf ya da okul grubu bir etkinlik olduğunda muhakkak haber veriyor.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Diyaliz bölümü okuyan birinin insanlarla iletişiminin iyi olması gerekiyor. Çünkü her türlü hasta gelebilir size. Güler yüzlü, empati duygusu güçlü olmalı ki hastanın yerine kendini koyup ne yaşadığını anlayabilsin. Bu şekilde hastaya karşı nasıl davranması gerektiğini iyi bilir. Zor da olsa kolay da olsa ona yardım etmek zorundasınız. Ona güven verin çünkü canını size emanet ediyor. Sizin için belki iki iğne girişi ama bu onlar için çok değerli. Özelikle o geçirdikleri 4 saat, kim bilir onlar için belki 10, belki de 15 saat. Yanında olduğunuzu ve ona iyi bakacağınızı gözünüzle bile hissettirmek çok önemli. Mesleğinizi severek yapın :)

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi

Gayet iyi. İlk senem de olmuş olsa tabii ki fikir edindim. Hocalar asla dersi anlatayım da çıkıp gideyim kafasında değiller. Daha çok ne öğrenebilirim, öğrencime mesleği hakkında ne katabilirim fikrindeler. Yaşadıkları hayat tecrübelerinden, çıkardıkları derslerden örnekler vererek size dersi sevdiriyor, yardımcı oluyorlar.

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Malesef bir bilgim yok ancak okulun sitesinden detaylı bilgiye ulaşılabilir.

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Kesinlikle. Zaten üniversitemizin hastaneleri var, oralarda bulunup staj yapma imkanımız var. Ben bir senede birçok şey öğrendim. Onun dışında hocalarımızın çevresi geniş oldugu için staj ya da çalışma alanı tavsiye ediyorlar. Bu size de bağlı, stajyer öğrenciyken iyi bir bilgi sergilemesi yaparsanız, işinize olan özeninizi onlara da hissetirirseniz, neden iş sahibi olmayasınız?

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Hayalime ve araştırmama bağlı diyebilirim. Bir hayalin varsa onun peşinden gitmen gerekir. O üniversitede de istediğim bölüm varsa neden gitmeyeyim :)

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Klişe bir cevap olsa da okumak için okumayın. Araştırarak daha çok sevin. Bunun nedenini ilk yılınızda daha çok anlayacaksınız. Mesleğinizi sevgiyle, özenle yapın. Kalbinizin sesini ve hayallerinizi de unutmayın tabii ki :) Sevgiyle kalın.

 

Hemen Diyaliz bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!