Uzuuunca bir yolculuk bu. Başı hukukta başlayıp sonu işletmede biten. İnsanın mutlu olacağına inandığı mesleği bir zaman sonra da olsa bulması ne güzel, ne ümitli şey! Bölümünde mutsuz olmak bir insanı günden günde yıpratıyor çünkü, anlayacağınız o zaman alışmak sevmekten daha zor geliyor. İşletmeye gelirsek; kocaman bir yelpazesi olan, içerisinden istediğiniz hemen hemen her alana yönelebileceğiniz bir oluşumdur kendisi. Bu bölümde hobilerinizi bile işiniz halinize getirebilirsiniz fakat hangi üniversitede olursanız olun binlerce mezun olduğunu ve aralarından sıyrılmanız gerektiğini unutmayın. Sana inanıyoruz; dışarı çık kabuğundan, en iyisi hatta en yenisi ol!

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


Evet ilk senemde kazandım.


2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Esasında bölümüm ile ilgili çok uzun bir hikayem var. Bundan kısaca bahsetmek istiyorum. Lise 2.sınıftan beri hukuk isteyerek çalışmalara başlayan bir öğrenciydim her eşit ağırlık öğrencisi gibi :). Fakat şartlar her zaman istediğimiz gibi olmayabiliyor, hayaller yıkılabiliyor.. Sonuç olarak benim senemde hukuk için 150.000 barajı gelince ve ben de çok az bir farkla bu sıralamayı kaçırınca İngilizce Uluslararası ilişkiler bölümünü araştırdım ilgimi de çekince bu bölümü yazdım. 1 sene hazırlık okuduktan sonra bölüme başlayınca ilk dönemin sonlarına doğru bu bölümün aslında hiç bana göre olmadığını ve mezun olduktan sonra bu bölümle ilgili bir iş yapmak istemediğimi fark ettim o sırada İşletme hocalarımla bir sohbet arasında kendimi işletme bölümüne daha yakın hissettim ve mezun olduktan sonra bu bölümle alakalı bir çok şey yapabileceğimi düşünerek acaba nasıl bölüm değiştirebilirim diye düşünürken 2.sınıfa başlarken kendimi İşletme bölümü öğrencisi olarak buldum :). Tüm bu süreçte en baştan en sona kadar ailem hep yanımdaydı ve her kararıma sonsuz desteklerdi.


3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


Bölümün en rahat kısımı ucu açık bir bölüm olması. Yani siz mezun olduğunuzda bir meslek sahibi olmuyorsunuz. Hukuk okuyan bir avukat, tıp okuyan bir doktor olabiliyor ama işletme okuyanın bir mesleği yok. Yani bu bölümde sizi bir unvan altında sıkıştırmıyorlar da siz hangi alanda iyiyseniz oraya yönelebiliyorsunuz. Örneğin; kendinizde sürekli araştırmak; bir şeyler keşfetmek, yeni şeyler üretmek gibi özellikleri barındırıyorsanız " girişimcilik" alanına , güncel hayatınızda insan ilişkilerinde girişken biriyseniz " pazarlama" alanına ya da operasyonel tarafınız daha güçlüyse " tedarik zinciri " alanına yönelebiliyorsunuz. Ben mezun olduktan sonra pazarlama alanında ilerlemeyi düşünüyorum. Son yıllarda biliyorsunuz özellikle digital pazarlama oldukça ilerledi benim de digital pazarlama üzerinde çılgın planlarım var şimdiden :)


4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


Büyük bir kampüs içerisinde yer alması, eğitim kalitesi, öğrencilere verdiği sosyalliği ve en önemlisi yabancı dile verdiği önem okulu tercih etmemdeki bir kaç sebeplerden birisi.


5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


Hayır, ailemin yanında kalıyorum. Okula Kadıköy rıhtımdan kalkan ring servisleriyle gidip geliyorum. Okulum Sabiha Gökçen Hava limanına 5 dakikalık bir mesafede yer aldığı için kendisi biraz şehre uzak kalıyor :). Ama bunu bir engel olarak görmüyorum çünkü bahsettiğim gibi okulumuzun ring servisleri var. Çoğu merkezi yere Ring kalkıyor aynı zamanda Pendik'ten KM28 (bir okanlının çürüyüş hikayesinin geçtiği :) ) belediye otobüsü ve minibüslerde okulumuza ulaşım sağlıyor.


6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Bu soruya cevabım kesinlikle evet! Dönem başlar başlamaz okulun sosyal medya hesaplarında sürekli olarak seminerlerin,özel sertifika programlı etkinliklerin duyuruları başlıyor. Genelde tüm öğrenciler olarak bunların takibini yapıyor ve katılım göstermeye çalışıyoruz.


7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


Kesinlikle çok sosyal bir okul ama görmek isteyene :) , Okulumuzun tüm kulüpleri aktif olarak çalışıyor çünkü aktif olarak çalışmayan kulüpler Öğrenci Dekanlığı'mız tarafından kapatılıyor. Okulumuzun en ünlü kulüpleri ise Okan Mekatronik , Okan Rock Kulübü ikiside hiç durmadan çalışıyor. Mekatronik Kulübümüz her yıl "Robokan" etkinliği düzenler. Hele okan rock kulübünün her yıl düzenlediği tanışma partisi okulun en çok konuşulan etkinliklerinden olur :)


8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


En en zor kısımı insanların bu bölüme bakış açısı: " Ne olacaksın şimdi sen? Mezun olunca ne yapacaksın ki? Herkes işletme mezunu zaten. " gibi sorulara cevap vermek cidden çok gergin bir olay. Çünkü karşınızda olaya sadece mezun olunca babasının iş yerini, dükkanı, fabrikasını yöneten kişiler olarak bakan insanlar var ve bu insanlara cevap vermek insanı inanılmaz geren bir durum. Böyle insanlarla karşılaştığınızda konuyu kısa kesmeniz öncelikli tavsiyem. Onun dışında okulun en büyük zorluğu eğitim dilinin İngilizce olması, eğer inanılmaz iyi bir ingilizceniz varsa bölümden asla korkmayın hepiniz derece sahibi olarak mezun olabilirsiniz. İkinci zorluk ise bir yabancı dil daha almak zorunda olmanız.. Okulum İngilizce zaten ana dilin bir yabancı dil daha al diyor ve bize Rusça, Çince, Arapça ve Almanca dillerinden biri için seçim sunuyor. Ben bu yıl Rusça seçtim ve işte olaylar orada karıştı... Valla 2 buçuk yıldır üst sınıflardan gözümü korkutan bir şey duymadım, umarım bundan sonra da duymam, hayırlısı..


9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Oldukça iyi ve ilgililer diyebilirim. Ne zaman bir şey için kapılarını çalsam hiç bir zaman geri çevirmezler aksine benimle birlikte düşünür fikir üretir ve yardımcı olmaya çalışırlar.


10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Aklıma ilk gelen tabii ki Maimi' deki hazırlık kampüsü. İngilizce bölüm okuyanlar için hazırlık sınıfını Miami'de okuma şansına sahip olabiliyorsun, ki bu inanılmaz bir fırsat! Ayrıca okulumuzun Erasmus ve İseep programı da var. Örneğin ben bu dönem (2.sınıf 2.dönem) İkili Değişim programı ile Güney Kore'ye geldim. Benim gibi bir çok arkadaşım da Erasmus programı ile bir ya da iki dönem anlaşmalı olduğumuz ülkelere gidebiliyorlar.


11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?


Bu konuda ilk söyleyebileceğim tabii ki CO-OP programı. Genellikle 3 ve 4.sınıf ağırlıklı olmak üzere stajyer alımı yapsalar da biz şimdiden başvuru yapabiliyoruz ayrıca. Son sınıfa kadar almamız gereken zorunlu dersleri tamamladığımız taktirde 4.sınıfın ikinci döneminde CO-OP aracılığıyla staja başlayabiliyoruz ve daha mezun olmadan iş sahibi olabiliyoruz. Bunun dışında okulumuzun kariyer merkezi de bize staj ve iş imkanı konusunda olanak sağlıyor. Kariyer merkezine başvuru yaptığımız taktirde bağlantılı olduğumuz şirketlerle iletişime geçip bize iş ya da staj sağlayabiliyorlar.


12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


Bence imkanları olan bir üniversitede sizin hayallerinize yakın bir bölümü seçmeniz. Çünkü önemli olan sizin ne istediğiniz. Sonuç olarak 4 sene boyunca bu bölümü siz okuyacaksınız ve mezun olduktan sonra bir ömür bu mesleği siz yapacaksınız. Asla mutsuz olacağınız bir bölümü ve mutsuz olacağınız bir mesleği tercih etmemelisiniz çünkü bu sizin hayatınız.


13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


Sınav konusunda söylemem gereken şey kesinlikle sistematik ve günü gününe çalışmak. Çünkü bir şeyler biriktikçe altından kalkması daha zor oluyor biliyorsunuz ki. Bölüm konusunda ise önceki sorularda cevapladığım gibi önemli olan "sizin ne istediğiniz". Hangi bölümde ve hangi meslekte mutlu olacaksanız o bölümü seçmelisiniz. Bu bölümü ve bu mesleği yapacak olan sizlersiniz aileniz ya da dışarıdan bir göz değil :)


Hemen İşletme bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!