İstanbul Şehir Üniversitesi Hukuk fakültesi öğrencisi Rümeysa'dan dinleyelim! Çok istemek, çok çabalamak, çok hayal etmek... Çalışmak, uğraşmak ve okumayı sevmek... Tüm bu denklemlerin çıkış noktası aynı: hukuk fakültesi! Öğrencilerini birazcık zorlayan ama her daim hayata farklı bir bakış açısı kazandıran bu bölümü bir de

Bakalım orada işler nasıl gidiyor?


1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Evet ilk senemde kazandım. YGS'de 110 bin LYS'de 33 bininciydim.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Hukuk okumak ilkokul 5. sınıftan beri hayalimdi. O günden beri her sorana 'Büyüyünce avukat olacağım.' derdim. Tabi insanlar "aman herkes de popüler meslek diye hukuk diyor." Diye çok umursamıyorlardı lakin kendimi bildim bileli bu mesleğe uygun olduğumu düşündüğüm için ve bu hedefimi iyice araştırarak seçtiğim için bu söylemlere kulaklarımı hep tıkadım. Aile ya da çevre baskısı hiç olamadı çünkü onlar daha meslek düşünmemi bile beklemezken ben mesleğimi seçmiştim. :)

3-Bu mesleği bitirdikten sonra ne yapmayı hedefliyorsun?

Avukat olup büro açmak istiyorum. Belki ani bir kararla Hakimlik, Savcılık sınavlarına girerim belli olmaz. Hayırlısıyla bir mezun olabilelim de :)

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden okuduğun okulu seçtin?

İstanbul'da okumak istiyordum. İstanbul zaten üniversite okumak, özellikle Hukuk okumak için en iyi yer. Her türlü konferans tarzı kendini geliştirebileceğin her etkinlik ayağının altında. Hazırlık eğitimin iyi olduğunu, ortamının nezih olduğunu duymuştum. Ve lisans eğitimi verirken sadece senin dalında dersler vermiyordu Ortak dersler diye anılan sistemle seni her yönde düşünebilen bir birey olarak yetiştiriyordu.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okulun ulaşımı nasıl?

Okulun yurdunda kalıyorum. Yurt bu sene kampüs taşındığı için okulun içerisinde. Ulaşım problem olmayacak yani.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu? Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun?

Bölümümle alakalı çok  seminer yok. Fakat diğer etkinlikleri üst düzeyde imkanlar sağlayacak nitelikte. Bu sene Kariyer Festivali geleneğini başlatarak son sınıf öğrencilerimize staj bulma da kolaylık sağlayacak imkanlar sundu.

7-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Okuduğum bölüm bir kere çok zor zaten bunu herkes söyler. Okulumun zorluklarında ise sürekli İngilizce olsun Türkçe olsun makale okuyup, final ödevi tarzı tezler yazdığımız için ve bu da vize veya final haftalarıyla çakışırsa özellikle bu biraz zorlayabiliyor.

8-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

İlgi düzeyi çok yüksek. Bir mail attığınızda en geç 24 saat içerisinde profesörler size geri dönüyor. Özellikle rektörümüz her an gerek Twitter'dan gerek mailden gerekse kampüs içinde sürekli aktif olmasından dolayı her an sizinle iletişim halinde. Haliyle zorlayanı da var ama geçmemiz için yeterli bilgiyi öğrettikten sonra öğrettikleri kadar zorluyorlar. Zaten sınavlardan sonra istek üzerine eğitimcilerimizle sınav kağıdımıza bakıp yanlışlarımız hakkında konuşabiliyoruz

9-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Çok bir bilgim yok ama Erasmusla giden üst dönemden arkadaşlarımız var. Birçok arkadaşımız da mezun olduktan sonra Harvard gibi üniversitelerde kabul alabiliyorlar.

10-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor? 

Bu konuda çok bir bilgim yok.

11-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi? Yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? 

İnsan hayalindeki işi yapmalı. Hangi üniversite olduğu önemli değil. İşini severek yapan insanlara ihtiyacımız var.

12-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Hukuk'a gelirlerse eğer baştan okumayı göze alacaklar. Daha ilk günden itibaren çok kalın kitaplarla karşılaşacaklar zaten. Okumak, okumak , okumak.. Ve her şey hakkında her zaman bilginiz olmalı. En ufak güncel bir olayı kaçırmamayı öğrenmelisiniz.Okuluma gelirlerse de İngilizceyle barışmalılar. Çünkü mezun olana kadar, İngilizce'yle haşır neşir olmak zorundasınız. Yoksa mezun olamıyorsunuz.

Hepiniizin hakkında hayırlısı olsun :)

Hemen Hukuk Fakültesi bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!