Öğrencilerinin gözbebeği, İstanbul Teknik Üniversitesi. Bu kapının ardında başka bir gezegen var, keşfetmeye hazır mısın? Moleküler Biyoloji ve Genetik’in ve Kimya Mühendisliği’nin kardeşi Gıda Mühendisliği ile tanış. Bu bölümü çok isteyebilir ya da sen de bir alternatif olarak düşünebilirsin. Bu bölüm sana; şirketlerin Ar-Ge alanında, gıda fabrikalarında, çeşitli özel gıda denetleme kurumlarında, teftiş ve kontrol birimlerinde, hatta ve hatta reklam ve pazarlama sektöründe iş imkanı sunar. Spoiler vermek gerekirse işin en eğlenceli kısmı Ar-Ge! İTÜ’ye söylenecek söz zaten yok. Meslek içinse çok çok çok çalışmanız gerek fakat ilk yılda alınan zorunlu derslerden sonrası size güzel gelecek. Aramıza katıl!

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


İlk senemde kazandım. YGS’de 60 bindeydim. LYS’de sıralamamı 45 bine çekebildim.


2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Tam olarak hayalim diyemem. Moleküler Biyoloji ve Genetik veya Kimya Mühendisliği istiyordum ancak okul önceliğim vardı. Sıralamamla birlikte İTÜ’de özellikle kimya ağırlıklı bir bölüm olan Gıda Mühendisliği’ni seçme kararı aldım. Sınav ve tercih döneminde asla bir baskı yaşamadım.


3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


Bu bölümü bitirdikten sonra kafanıza göre dilediğiniz her alanda çalışmalarınızı sürdürebilirsiniz. Şirketlerin Ar-Ge alanında, gıda fabrikalarında, çeşitli özel gıda denetleme kurumlarında, teftiş ve kontrol birimlerinde, hatta ve hatta reklam ve pazarlama sektöründe çalışabilirsiniz. Gıda sektörü hakkındaki tüm bilgilerinizi kullanabileceğiniz her alanda iş bulabilmeniz mümkün. Ben işin eğlenceli kısmı olan Ar-Ge departmanlarında çalışmak istiyorum.


4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


İTÜ’yü anlatmak için kelimeler yeter mi bilmiyorum :) Açıkcası okulumuzun imkanları, gerek fiziki imkanları gerek de uluslararası ortaklık anlaşmaları sebebiyle okulumu seçtim. Beengineer olarak tamamiyle çok mutluyum.


5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


İstanbul’da yaşadığım için evden gidip geliyorum. Ataşehir’den ulaşım biraz zor gibi gözükse de otobüs-metrobüs-metro sistemiyle yaklaşık 1 saat sürüyor.


6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Okulumuzun Gıda Mühendisliği Kulübü çeşitli eğitim ve seminerler yapmakla birlikte sektörün öncü isimlerini de kahve içmeye çağırıyor. Henüz katılım sağlayamasamda bu etkinliklerin bizim kafamıza takılan sorularımıza birer cevap oluşturabileceğini düşünüyorum.


7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


Kulüpler Birliği altında 200’ü aşkın kulüp mevcut. Çoğu alanda kendi ilgi alanlarınızı bulabileceğiniz bu kulüpler sürekli olmasa da bence yeterli sayıda etkinlik yapıyor.


8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


İlk sene genellikle havuz dersleri aldığımız için tüm mühendislikler aynı dersleri alıyor. Tabii hazırlıktan sonra baya bir rehavete kapıldığımızdan 1. sınıfta zorlanacağımı düşünüyorum. Üst sınıflardada bölüm dersleri her mühendislikte olduğu gibi zorlayacaktır ama bölümünüzü seviyorsanız üstesinden gelirsiniz. Muhakkak bölümü seçmeden hangi alan derslerinin ağırlıklı olduğuna bakın. Yoksa sıkıntınız oldukça büyüyebilir.


9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Bölüme geçmediğim için bilmiyorum ancak duyumlarıma göre biraz zor :(


10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Erasmus’ta birçok güzel üniversite ile anlaşması olduğunu biliyorum. Ortalamanızı da biraz sıkı tutarsanız Avrupa’nın iyi bir şehrinde güzel bir üniversitede okuma şansı bulabilirsiniz. Aynı zamanda sosyal projelerle veya etkinliklerle de yurtdışına gidebilmeniz mümkün.


11-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


Ben iyi ve duyulmuş bir üniversitenin iyi bir bölümünü hedef almıştım. Şimdi de tam olarak olmasada hedefime ulaştığımı düşünüyorum. İstediğim bölümü farklı üniversitelerde kazanabilirdim ama böylesi iyi oldu. Sebebi ise bence her bölüm her sene çokça mezun veriyor ve bölümlerin iş olanakları mühendislik genelinde birbirine yakın. Okul bu durumda ayırt edici. Tabikide sırf ismiyle değil. Okul yaşantınız süresince size gerçekten bir şeyler katabilecek bir üniversiteyi seçmelisiniz bence :)


12-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


Gerçekten çok sıkı çalışmalısınız. Sınava az bir süre kaldı ve muhtemelen az da olsa eksikleriniz vardır. Bunları deneme sınavlarıyla tespit edip kapatmaya çalışın. Havalar düzeldi diye salmayın çünkü zaten sonra öyle bir salıyorsunuzki toparlamanız zor oluyor :) Umarım emeklerinizin karşılığını fazlasıyla alırsınız.


Hemen Gıda Mühendisliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!