Bir yarış var. Kimlerle kimler arasında mı? Bilgisayar mühendisleri ve yazılım mühendisleri arasında! Biri kökleri sağlam bir çınar gibi, diğeri ise temel atma töreni dillere destan yapılmış bir inşaat gibi.
Bir kere mesleğin alanı çok geniş çünkü teknoloji ve bilgisayar artık her alanda var. Yazılım, donanım derken birçok farklı girişimin içinde bulabilirsiniz kendinizi. Üstelik bölüme DGS ile geçiş de var fakat DGS ile gelenler için fizik, matematik biraz zorlayıcı. Her bölümde olduğu gibi çalışmak hatta ve hatta bu bölümde çok çalışmak gerekli. Peki teknik üniversite yerine köklü üniversite mi? Neden olmasın! İnan İstanbul Üniversitesi seni çok iyi yetiştirecek.

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

2 yıllık bilgisayar programcılığından mezun olduktan sonra uzun bir süre iş hayatındaydım sonra DGS ile mühendisliğe geçiş yaptım. 2014 DGS sayısalda 795.oldum

 

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

 

Çok istemesem de geleceğin mesleği vs diye aile baskısıyla liseyi Meslek Lisesinde okuduğum için sonrasında programcılık ve mühendislik şeklinde devam ettim, hayalim öğretmenlikti aslında mühendislik doğa üstü bir şey gibi geliyordu.

 

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

 

Ben zaten hali hazırda çalışıyorum ve işime devam edeceğim. Bölümün imkanları çok fazla tabi çünkü bilgisayar yazılım her alanda var. Akademik ve ya özel sektörde devam edebilirsiniz. Yazılımcı,donanımcı, sistemci, testçi, proje yöneticisi,öğretmen gibi bir çok alt dalı var.

 

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

 

DGS ile geçiş yaptım ve kendi şehrimde kalmak istiyordum ayrıca çalıştığım için 2.öğretim veya uzaktan yazmam gerekiyordu. Ben de köklü bir üniversite olması kampüsün evime yakın olması nedeniyle üniversitemi seçtim. Dipnot: 2.öğretim girişleri kapandı ben son giriş yapan öğrencilerdenim.

 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

 

Ailemle kalıyorum, metrobüsle ulaşım sağlıyorum.

 

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

 

2.öğretim olduğum ve çalıştığım için bu seminerlere çok katılamadım ancak Bilgisayar Kulubünün düzenlediği alana yönelik eğitim ve seminerler yapılıyor.

 

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

 

Sosyal anlamda mühendislik fakültelerinin yer aldığı Avcılar kampüsü pek iç açıcı değil ,şehrin merkezinden uzak olması bunda bence çok etkili. Kulüplere üye olunursa faaliyet ve sosyallik daha iyi olabilir.

 

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

 

Bölüm mühendislik olduğu için zor, özellikle DGS ile gelenler Fizik ve Matematik derslerinde zorlanırken, YGS yada YKS adı her neyse artık o sınavla gelenlerde meslek derslerinde zorlanıyorlar. Eksiğinize göre ekstra çaba sarf etmeniz gerek, aksi takdirde son sınıfa kadar alttan aldığınız dersler olabilir. Okul genel anlamda bir mühendislik fakültesine göre orta zorlukta bir İTÜ ,Boğaziçi değil neticede. Tek vize final var, bazı hocalar quiz yapabiliyor, son sınıfta sunum ödev ve bitirme projesi sınavlarla harmanlanınca zorluyor.

 

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

 

Zorlayan hocalar vardı ancak çoğu gitti, şu anda 1-2 hoca kaldı bu şekilde. Bazıları gereksiz zorluyor bazıları da gerçekten öğretmeniz için sınavları geçilmez yapabiliyor. İlgi düzeyleri bence daha çok akademik kalıyor, sektörle desteklemeli ve gerçek stajlar yapmalısınız.

 

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

 

Erasmus Farabi vs yurtdışı değişim programları mevcut, okulun sitesinden öğrenebilirsiniz. Bildiğim kadarıyla bir önceki yıldan başvurular başlıyor, dil sınavına giriyorsunuz 60 araj olması lazım ,sonrasında not ortalamasına göre öğrenciler sıralanıyor, Polonya ağırlıklı gidenler çok vardı.

 

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

 

Okulda çoğu hoca için devamsızlık çok önemli değil ,2.öğretimlerde bu oran daha düşüktü bu nedenle hem çalışıp hep okunabilir, 2 yaz stajı isteniyor. Kampüsün içinde teknokent var ve hocalar teknokentteki şirketlerle iş birliği halinde. Bazı bitirme projelerini isterseniz o şirketler için yapabiliyorsunuz .Böylece öğrenciyken part time veya ful time teklifler gelebilir. Huwai ile okulun bir iş birliği var ofislerine teknik geziler olmuştu, onlar gelmişti. Yine gruplarda ve hocalar tarafından sürekli iş ilanları sitelerde yayınlanıyor. Takip etmekte fayda var.

 

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

 

Bunu bizzat yaşadım ben İTÜ'de meteoroloji veya uzay mühendisliği seçebiliyordum ancak kendi bölümümü tercih ederek teknik olmayan ama köklü bir üniversiteyi tercih ettim. Burada çalışmamın da etkisi vardı bir an önce bitmesini istediğim ,devamsızlığa takılmayacağım bir okul olması daha önemliydi. Ancak son sınıfta fark ettim ki seçtiğiniz çevre sizi tasarlıyor ve vizyonunuz ya genişliyor ya da daralıyor. Ayrıca bölüm seçmek meslek seçmek için sadece bir adım, bölümü seçtim tamam bitti buna mahkum oldum diye düşünmemeli insan mutlaka başka alternatifler de vardır.

 

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

 

Bölüm ve okulu seçmeden önce mutlaka ortamı ziyaret etsinler bence hatta imkanları varsa derslere girsinler. Tabii ki bir kaç saate bir şeyler öğrenilmez ama o havayı solumalısınız bence. Ayrıca bilgisayarı ve teknolojiyi seviyor musunuz bu işi yapanların bir günü nasıl geçiyor, bunlara katlanabilir miyim gibi araştırmalarınızı ve değerlendirmelerinizi yapmaları gerek. Okul sadece bir araç olmasının yanı sıra seçilen arkadaşlar ve çalışılan danışman hoca da sizi iyi ve ya kötü yönde değiştirebilir hedeflerinizden şaşabilir veya hayal dahi etmediğiniz noktalara gelebilirsiniz. En önemli tavsiyem ise hangi okulda olursanız olun okulla yetinmeyin. Kendinizi iyi tanıyın yapabileceklerinizi iyi düşünün. Sevgiler :)

 

Hemen Bilgisayar Mühendisliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!