1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

İlk senemde bu okulu kazandım. Yuvarlak olarak YGS sıralamam YGS-5'te 45 binlerde, LYS sıralamam ise TM-3'te 5 binlerdeydi.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Küçüklüğümden itibaren biraz zıt olsa da 'Ya doktor ya da avukat olacağım.' dermişim. İçten içe hep adliye koridorlarında koşturmayı hayal ederdim :) 10. sınıfın sonuna kadar kararsız olsam da okuduğum lisede en sevdiğim öğretmenlerden birinin de yönlendirmesiyle hukuk okumaya karar verdim. Ailemden ya da çevremdeki insanlardan hiçbir zaman 'şöyle yap, böyle yap' şeklinde direktifler almadım, belki de bu bölümümü seçmemde hiç pişmanlık duymamamın sebeplerinden biri de budur.

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

Bölümü bitirdikten sonra sınava girip hakim, savcı olabilirsiniz, bu iki meslek için ayrıca bir sınav olmakla birlikte resmi kurumlarda çalışmak ya da noter olmak için ise KPSS'ye girmeniz yeterli. Tabii her sınava gireni almıyorlar, sınav öncesi yapılan sıkı çalışmalar olmazsa olmaz. "Ben kimseye bağlı çalışamam arkadaş!" derseniz kendi büronuzu açarak serbest avukatlık ve arabuluculuk yapabilirsiniz ya da herhangi bir özel şirkette çalışabilirsiniz. Ben okulu bitirdikten sonra kendi büromu açmak ve çeşitli ticari şirketlerle iş yapmak istiyorum.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Benim bölümümün bulunduğu onlarca üniversite arasında okulumun Türkiye çapındaki devlet üniversitelerinden en iyi 3 üniversite arasında olması bu okulu seçmemde etkili oldu. İsteğime göre çeşitli özel üniversitelerde de okuyabilirdim fakat geçmişini araştırdığım, yaptığı işleri inceleyip beğendiğim çoğu avukat ya da akademisyen benim üniversitemden mezun olmuş. Tarihini de göz önüne alırsak bu okulu seçmeseydim üzülürdüm diye düşünüyorum.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

İlk senemde özel bir yurtta kaldım fakat 2. senemde arkadaşlarımla eve çıktım. İlk sene özellikle daha önce yurtta kalmayanlar için yurt zor oluyor fakat yurtta kalmayı öneriyorum. Bana devlet yurdu çıkmadığı için özelde kalmak zorunda kaldım fakat devlet yurdu çıksaydı orada kalırdım. Okula metro ile gidiyorum. Okul M2 metro hattında ve ulaşım her yere çok kolay oluyor çünkü okul İstanbul'un kalbi diyebileceğimiz bir noktada, ister tramvay ister metroyla gitmek isteyeceğiniz yerlere 30 dakika içinde gidebilirsiniz (Beşiktaş, Taksim vs.).

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Okulda sık sık okul öğretim görevlileri tarafından sempozyumlar yapılıyor. İstanbul geneline bakacak olursak bence bölümle ilgili yeterli sayıda eğitim mevcut diyebilirim. Yine de ben diğer okullarda olan seminerleri de olduğu kadarıyla takip edip gitmeye çalışıyorum.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Okulda çok sayıda kulüp var ben de okuldaki bir tiyatro kulübündeydim. Kulüpler oldukça faal ve yeterli. Dağcılık kulübünden tutun da uluslararası hukuk kulübü gibi hem bölümle ilgili hem de sosyalleşme ve çeşitli hobi alanlarıyla ilgili kulüpler mevcut.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Ben hukuk bölümünün gerçekten istemeyen bir insan tarafından okunmaması gerektiğini düşünüyorum çünkü dışarıdan herkesin asıp kestiği 'ezberliyorsunuz her şeyi' laflarından biraz uzaklaşırsanız gerçekten sevdiğiniz ve ilgi duyduğunuz bir alanla ilgili yeni şeyler öğrenmek, özellikle bu öğrendikleriniz sizi 30 yıl boyunca yapacağınız bir mesleğe yönlendiriyorsa ezberlemek zorunda olduğunuz şeyler ilgi çekici oluyor. Okurken öğrendiğiniz ve arkadaşlarınızla sürekli tartışmaktan zevk aldığınız şeylere dönüşüyor. Okulda yıllık sistem adlı bir sistem olduğu için yıl içinde her dersten bir vize (Ocak'ta) ve bir finale (Haziran'da) giriyorsunuz. İlk başta az sınava gireceğiniz için güzel gözükse de derslerin yoğunluğu ve zorluğu sınavları bir hayli zorlaştırıyor ve 1.5 ay öncesinden sizi çalışmaya sevk ediyor. Üst sınıflara geçildikçe ders dalları hakkında detaylı bilgiler öğrenildiği için zorluk seviyesi her sene bir tık artıyor haliyle, yani bu sene öğrendiğiniz lisedeki gibi seneye tekrar edilmiyor, seneye onu sindirmiş olarak gelmeniz ve bir örnekle mikroskopta x200'den x500 yakınlaştırmaya geçip gördüğünüzün ne olduğunu anlamanız gerekiyor.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Çok çeşitli anabilimdalları olduğu ve okula her sene 1000 öğrenci geldiği için eğitimci sayısı hayli yüksek. Sınıf ayrımına göre de 3 sınıfın aynı dersine aynı öğretim görevlisi gelemiyor tabii ki. Bir elin beş parmağı bir olmadığına göre her eğitimciden aynı şeyleri beklemek saçma olur. Bazı eğitimci zorlamayı, sizi derslerde interaktif olarak sınamayı tercih ediyor; bazısı da dersini anlatıyor, soruları alıyor ve teneffüse çıkıyor.

10-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Okulda çalışma imkanını siz belirlersiniz. Okul bittikten sonra her şeyin size kalmasını istemiyorsanız okula devam ederken network sağlamalı ve kendi çevrenizi kendiniz kurmalısınız. Böylece iş size kalmış oluyor yine ama üniversitedeki zamanınızı iyi değerlendirdiğiniz için okulu bitirdikten sonra boşluğa düşmüyorsunuz

11-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Bu soru bölüme göre çok farklılık gösterir diye düşünüyorum. Kendi bölümüm için konuşursam hukuk tercih edeceksiniz hangi üniversite olduğu önemli değil kendinizi nasıl geliştirdiğiniz önemli. Oysa ki ben mühendislik tercih edecek olsaydım İTÜ ya da ODTÜ gibi üniversitelerde hangi mühendislik tutarsa tutsun kesinlikle giderdim.

12-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Hukuk okumak istiyorsanız kendinizi sınamadan, emin olmadan asla bu bölümü tercih etmeyin. İstemeden okunacak bölüm açıkçası çekilecek dert değil. Sınava hazırlanırken tek düşünceniz integral, trigonometri, coğrafya vs.olmasın, kendinizi tanımayı ihmal etmeyin. Kendinizi tanırken de çevrenizdeki insanların sizi ne şekilde tanımladıkları sizin için yadsınamayacak bir kaynak oluşturur. En önemlisi kendinize sormanız gereken soru bence 'Ben 30 yıl boyunca bu mesleği yapabilir miyim?' olmalı. Umarım hayatınızda her şey istediğiniz şekilde ilerler, havuzlu bahçede görüşmek dileğiyle, iyi şanslar :)

Hemen Hukuk Fakültesi bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!