1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Evet ilk senemde kazandım. YGS-5 sıralamam 34.674, TM-3 sıralamam 3.880 idi.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Açıkçası hayalimdi diyemem ama hukuka karşı soğuk da değildim. Aklımda genelde her eşit ağırlık öğrencisinde olduğu gibi hukuk ve psikoloji vardı. İkisi arasında çok gidip geldim ve öğretmenlerimin, ailemin tavsiyesiyle hukuka yöneldim. Baskı vardı diyemem ama rolleri büyüktü.

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

Herkesin bildiği gibi avukat, hakim, savcı, noter gibi mesleklere yöneliyor mezunlar. Yüksek lisans yapıp üniversitede kalmak da bir tercih. Onun haricinde mesela avukat olarak bir dalda yoğunlaşabilirler, aile hukuku alanı gibi. Kendi ofislerini açabilirler, herhangi bir şirkette çalışabilirler. Böyle birçok iş imkanı var. Ben bitirdikten sonrası için ortalamam izin verirse akademisyen olmak istiyorum. Eğer olmazsa farklı alanlarda ya da belki mesleklerde çalışabilirim.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

İstanbul Üniversitesi çok köklü bir üniversite. Hukuk Fakültesi de öyle. Gerek bulunduğu şehir, İstanbul bence okumak işin en ideal şehirlerden, gerek açtığı kapılar çok önemli. Kampüsü merkez kampüs. Rektörlük binasını içinde bulunduruyor. O güzel kapısından geçince tam karşıda :) Öğrencilerin güzel vakit geçirebileceği bahçesi, kampüsünün içinde iki kütüphanesi mevcut. Yemekhanesi kampüsün içinde, Süleymaniye manzaralı :) Öğretmenlerimiz gayet yetişmiş insanlar. Benim okulu seçmemdeki nedenler bunlardı.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

İstanbul Üniversitesinin merkez yerleşkesinde kendine ait yurdu yok. Yakın yerlerde KYK yurtları mevcut. Mesela Cevizlibağ, Çemberlitaş. Tabii bunlar kız öğrenci yurtları. Fakat ben bunlarda kalmıyorum. Özel bir yurtta kalıyorum. Okula ulaşımım ise yürüyerek 20 dakika :)

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Ben katılmasam da okulun hukuk kulüpleri mevcut. Onlar etkinlik düzenliyorlar. Onun haricinde okulun bir film festivali oluyor. Uluslarası Suç ve Ceza Film Festivali. Bu etkinlikte adaletle alakalı filmleri izleyebiliyor, meslekten insanlarla tanışıyoruz. Görevli olabiliyoruz. Zaten İstanbul’da her türlü seminere, konferansa ulaşabiliyorsunuz. İlla ki okulun bir şeyler yapmasını beklemek gerekmiyor, başka üniversitelerin de etkinliklerine gidebilirsiniz. 

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Okulun sadece halk oyunları kulübü ile bir tanışıklığım var. Ondan da memnun kaldım. Fakat edebiyat kulübünün çalışmalarını da seviyorum. Genel olarak baktığımda şehir zaten sosyal bir şehir. Dediğim gibi her türlü etkinliği, projeyi takip edebilir, onlarda aktif rol alabilirsiniz.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Okulum kolay bir okul değil, hukuk fakültesi kolay bir bölüm değil. Bir kere sizden herkes gibi olmamanızı istiyor. Sadece ders kitaplarıyla yetinmemelisiniz. Daha fazla araştırma yapmak gerekiyor. Fakat okulun atmosferi sizi bu tempoya alıştırıyor. İkinci sınıfa başladığınızda her şeyin daha sistemli olması gerekiyor. Ders çalışma daha sistemli, okumalar daha sistemli... Yani daha çok zorlanacağım galiba.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Derste süre yettikçe hocalar sorularımızı cevaplıyor. Süre yetmezse de teneffüste yanlarına gidip öğrenmek istediklerinizi sorabiliyorsunuz. Dersleri asistanlar değil doçentler ya da profesörler anlatıyor, tabii bazen asistanlar da hocalar hastaysa vs. ders anlatıyorlar. Zorlamıyorlar diyemem. Belki de benden kaynaklanan bir sorundur. Ama öyle “Puan vereyim de dersi geçsin yavrucak.” demiyorlar.

10-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Ben aslında İstanbul’u sevdiğim için İstanbul Üniversitesinde hukuk okumayı tercih ettim. Çünkü Ankara Hukuk da geliyordu (Ankara Hukuk'un puanı yüksek, oraya gidemeyen İstanbul Hukuk’a gider, diyen çok insanla karşılaştım o yüzden ekleme gereği duydum). Benim tercihimde önemli olan şehir İstanbul olmalıydı, bölüm de daha önce söylediğim gibi hukuk ya da psikoloji. Toparlamam gerekirse ben şehir ve üniversiteyi bölümden önce tuttum. Ama bu bölümü önemsemediğim için değildi. Belki de bölüme tam karar veremediğimdendi.

11-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Ben en çok şu konuda yanılmışım tercih sürecinde: Hukuk fakültesi zor ama benim ezberim kuvvetli, kitap okumayı da çok seviyorum o yüzden hukuk bana çok zor gelmez... Asla öyle değil arkadaşlar. Sadece ezber sizi en fazla ikinci sınıfa taşır, bende olduğu gibi. Neyse ki hatamı erken fark ettim. Bunun dışında İstanbul ile ilgili, okulla ilgili, bölümle ilgili çekindiğiniz konular varsa mutlaka gidip ziyaret edin, gözünüzle görün. Yok ben gidemem derseniz de internetteki o kaydırmalı, sokakları gösteren haritalardan şöyle bir bakın. Son olarak ben hem okulumdan hem de şehrimden çok memnunum. Tercihleriniz umarım hayatınız boyunca sizi sevindirir. Bu güzel ama hafif zorlu tercih sürecinde başarılar.

Hemen Hukuk Fakültesi bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!