1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Hayır, İstanbul Siyasal'a 2. sınıfın başında yatay geçiş ile İzmir'i bırakıp geldim. Başta tereddütlerim vardı ama inanın ki bırakmama değdi. Yatay geçiş sistemiyle geldiğim için de okul ortalamam (3,78/4) esas alındı.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Evet, seçtiğim bölüm hayalimdi. Bölümü seçmem için değil de seçmemem için ailemden ciddi bir baskı gördüm. "İşletme okuyup ne yapacaksın, bir sürü mezun boş geziyor." tarzı yorumları çok aldım ama şimdi onlar bile "İyi ki bizi dinlememişsin." diyorlar.

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

"Siyasal İşletme"nin normal işletme programlarına kıyasla avantajları çok daha büyük. Neden mi? Çünkü "Sadece İşletme" değil, "Siyasal İşletme". Burada, her işletme programında olan derslere ek olarak siyaset bilimi dersleri alıyoruz. Malesef günümüzde siyaset dendiği zaman insanlar çekiniyor ama işler öyle değil. Bu yazıyı okuyacak arkadaşlar için şunu bir netleştireyim, biz okulda politika yapmıyoruz. Bir hocamızın da dediği gibi, biz siyasetin bilimini öğreniyoruz. Kaldı ki ülkemizin geleceği olarak biz gençlerin birinci vazifesi bilinçli olmak... Siyasal İşletme'nin avantajlarına gelecek olursak, başta her işletme programında olduğu gibi "Nasıl Yönetilir"i öğreniyorsun, mezun olduğunda da mesleğini seçerken sana sadece neyi yönetmek istediğine karar vermek kalıyor. Holdingler, bankalar, teknoloji firmaları, online firmalar, turizm şirketleri, hastane ve sağlık kuruluşları, kendi şirketin vs. ucu bucağı yok. Tabii işin içine "Siyasal" girince bir de "Devlet Nasıl Yönetilir"i öğreniyorsun ki bu da iş başvurusu yapacağın firmalarda seni üst sıralara taşıyor, tabii mezunlarımız arasında bakanlar, milletvekilleri, müsteşarlar, diplomatlar da mevcut. Yani neyi yönetmek istediğin yine sana kalıyor... Ben işin özel sektör ve sosyoloji boyutundayım, eğer bu sene psikolojiden çift anadal yapabilirsem endüstri psikoloğu olmayı hedefliyorum.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Adının "Siyasal İşletme" olmasının sebebi, bölümün "Siyasal Bilgiler Fakültesi" bünyesinde yer alması ve bu özelliğe sahip çok fazla üniversite yok. Yani Siyasallı olmak bir ayrıcalıktır da diyebiliriz. Ama İstanbul Siyasallı olmak daha büyük bir ayrıcalıktır. SBF'nin Türkiye'deki öncülerinden olmasının yanı sıra 565 yıllık bir üniversiteden bahsediyoruz... Bütün bunlar bir yana Hukuk ve Psikoloji bölümlerinden çap yapabiliyorsun. Burada kendini geliştirebileceğin çok fazla imkan var. İşte tüm bunları göz önünde bulundurarak okulumu seçtim.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

Hayır, Beyoğlu/Şişhane'de evde kalıyorum. Evden çıktığımda metroyu kullanarak 20 dakikada derste oluyorum. Benim konumum haricinde de okula ulaşım çok kolay ve bulunduğu yer muazzam, tarihi yarım adada okuyorsunuz... İnsanların turist olarak gezmeye geldiği yerler sizin için sadece birkaç adım mesafede. Okulun konumu: https://goo.gl/maps/pC5NcDPctm12

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Evet, hatta bu seminerleri ve etkinlikleri biz düzenliyoruz. Yani öğrenciler olarak neye ihtiyacımız olduğunu biliyor, bu ihtiyaçları karşılamaya yönelik etkinlikler düzenliyoruz. Okulumuzun ve akademisyenlerimizin arkamızdaki desteği çok fazla, onların yardımlarıyla iş hayatına atılmadan iş yapmayı öğreniyoruz. Hatta "Siyasal İşletme Kulübü" başkanı olarak size birinci ağızdan anlatayım, sene içerisinde gerçekleştireceğimiz etkinlikler, seminerler, eğitimler hakkında departmanlarımızla yazın başından beri toplantılar düzenliyoruz, bütçe çıkarıyor, planlar yapıyoruz. Tabii yaz vakti hepimizin bir arada bulunması pek mümkün olmuyor, mesela Birleşik Devletler'de olan koordinatörümüz bile var. Bu yüzden teknolojiyi kullanıyoruz ve toplantılarımızı Skype üzerinden yapıyoruz. Eğer etkinliklerimize göz atmak isterseniz @siyasalik 'i ziyaret edebilirsiniz.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Seminerleri ve eğitimleri kulüplerimizle yaptığımızdan bahsetmiştim. İşin gelişim boyutundan ziyade tabii ki bir de sosyalleşme ve proje boyutu var. Kulüpler içerisinde çok sıkı bağlar kuruluyor, öğrenciler bu kulüplerde sosyalleşme imkanından fazlaca yararlanıyor ve düzenlenen gezilerde, eğlencelerde günlük koşuşturmacadan biraz olsun kaçma fırsatı buluyor. Bölümümüzü tercih edecek arkadaşların gönlü rahat olsun, mutluluk yönetim koordinatörlerimizin çok güzel projeleri var. Önümüzdeki sene tadından yenmeyecek :)

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Arkadaşlar, zorluklar elbet olacak. Kalacağınız zorunlu dersleriniz olacak, muhtemelen kalacağınız için seçmemeniz gereken dersler de olacak... Seçmeli derslerden üst sınıflara danışarak yırtabilirsiniz ama zorunlu derslere çalışmanız gerekecek. Ama yine de içiniz rahat olsun, bu sene kulüp içerisinde etütler düzenleyeceğiz, birinci önceliğimiz kimsenin eğitim öğretiminin aksamaması. Şimdi diyorsunuzdur "Neymiş bu kulüp yaa?" gelince görürsünüz :) Ayrıca yaşayacağınız zorluklar sizi yıldırmaktan ziyade daha da heveslendirecek, emin olun. Çünkü burada öğreneceğiniz her şeyi hayatınızın ilerleyen vakitlerinde kullanacaksınız ve başarılarınız hep sizinle beraber yürüyecek.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Akademisyenlerimiz bize değer veriyor ve bizimle fazlaca ilgileniyor. Öğrettikleri gibi takip de ediyorlar. "Sınavda şuraları yanlış yapmışsın, buralara bir daha çalış." diyecek hocalarla karşılaşabilirsiniz. Ama tabii beş parmağın beşi de bir değil, bazı hocalarımızın namı ekşiye kadar yürümüş durumda.

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Erasmus programları mevcut ama bu programlar hakkında pek bilgiye sahip değilim malesef. Mesleki açıdansa profesörlerimiz Türkiye'deki pek çok alanda öncü oldukları için iş konusunda kendinizi yeterince geliştirdiğiniz sürece yurt dışı firmalar ile bağlantı kurmanıza yardımcı olacaklardır.

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Zaten mezunlarımız çok iyi yerlerde oldukları için hiç iş bulamayacak olsanız bile bir mezunumuza CV atmanız yeterli olacaktır. Onun dışında çok fazla staj imkanı mevcut, bu sene biz de kulüple birlikte mezunlarımızın datebase'ini oluşturup bir CV bankası kuracağız.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Her şeyden önce, bu görüş bize çarpık bir eğitim sisteminin dayattığı bir görüş. Herkesin iyi olarak gördüğü senin için iyi olmayabilir. Herkesin yetenekleri ve ilgi alanları farklıdır, birisi için iyi olan ötekisi için iyi olmayabilir. Tabii ki önemli olan hayallerinin peşinden gitmek. Çünkü ne kadar iyi bir üniversiteye gidersen git iş sende bitiyor. Mutlu olacağın bir yerde vereceğin emek senin için alın teriyken, mutlu olmayacağın bir yerde ancak gözyaşı olacaktır.

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Çok çalışmayın, düzenli ve planlı çalışın. Çalışacağım dediğiniz yerde hayatı kaçırmayın. Çünkü bu seneleriniz elinize tekrar geçmeyecek. Bazı şeyleri kaybetmenin geri dönüşü yoktur. Üniversite sınavına tekrar girebilirsiniz ama 18. yaşınızı tekrar yaşayamazsınız. Ama tabii düzenli ve planlı çalışırsanız ne üniversite sınavına tekrar girmenize gerek kalır ne 18. yaşınızı tekrar yaşamanıza :)

Hemen İşletme bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!