İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü okuyandan dinledik! Aynı anda birden fazla dil öğrenmeye, sürekli okumaya ve araştırmaya, saman yapraklı sayfalar arasında kaybolmaya hazırsan sana bir bölüm ismi vereceğiz: Türk Dili ve Edebiyatı! Bu alanda önde gelen okullardan biri olan İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencisi zorluklarını, bölüm içindeki çalışmalarını ve yeni bir dil öğrenirken neler yaşadığını anlattı!

Neden sen de Türk Dili ve Edebiyatı öğrencisi olamayasın?

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Evet, ilk senemde kazandım. YGS'de 270bin, LYS'de ise 30bindeydim.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Evet, hayalimdi. Ailem farklı fikirlerde bulundu ama Türk Dili ve Edebiyatı okumak istediğim için seçimimde beni özgür bıraktılar.

3-Bu mesleği bitirdikten sonra ne yapmayı hedefliyorsun?

4. sınıfta formasyon eğitimi alıp öğretmen olmak istiyorum.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden okuduğun okulu seçtin?

Ben zaten bu bölümü kendime seçerken sadece Türk Dili ve Edebiyatı okuyacağım demedim.Hedefim İstanbul Üniversitesinde Türk Dili ve Edebiyatı okumaktı. 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okulun ulaşımı nasıl?

Ailemle kalıyorum, okula ulaşımı tramvay ile sağlıyorum. Ulaşım seçeneği çok var. Laleli tarafı tramvay; Vezneciler tarafı da otobüsü tercih edenler için kullanışlı. Ayrıca Vezneciler tarafında bir de Hacıosman metrosu var.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu? Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun?

Evet, okulda fazlaca seminer oluyor. Bazen hocalar konuşuyor, bazen öğrenciler, bazen ise dışarıdan gelen konuşmacılar. Okulumuzun arka tarafında bir basket sahası var yeterince aktif, bir sürü kulüp var, bu sene başlayan ve her yıl yapılacak olan çeşitli sanatçıların olduğu bir de ödül töreni var. Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

7-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Bazı öğrenciler dil derslerinde zorlanıyor, bazıları ise edebiyatta. Yani bu zorluk biraz göreceli bir kavram, alttan ders almaya gelen üst sınıflarla iletişim halindeyiz. Bir de sınıfın Whatsapp grubu var orada da ekliler, sık sık üst sınıf hakkında konuşuyoruz.

8-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Öğreten kişiler ama her eğitimci gibi öğrettiklerini değil biraz da bizim üzerine koymamızı istiyorlar yani ezberciliğe karşılar. Bizim de bu sayede yorum yapma yönümüz gelişmiş oluyor.

9-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Maalesef yurt dışı ile ilgili bir bilgim yok.

10-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Bizim bölümüz staj gerektirmiyor, eğer öğretmenlik için formasyon eğitimi alırsak staj için gideceğimiz okulları üniversitemiz ayarlıyor.

11-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi? Yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi?

Aslında insanlar bir zaman sonra okuduğun okulla değil kendini ne kadar geliştirdiğinle ilgileniyor. Ben de insanlar kendilerini hayal ettikleri mesleklerde geliştirebilir diye düşünüyorum o yüzden hayalin olan bir bölümü normal bir üniversite de okumayı tercih etmelisin.

12-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Okulumuz gerçekten iyi; çevresi, ulaşımı, olanakları olan bir okul. Türk Dili ve Edebiyatını da gerçekten okumak için seçmeliler çünkü öğrenmek istemeyen bir insana Osmanlıca, gramer ya da Eski Türk Edebiyatı öğrenmek biraz eziyet gibi gelebilir ama bu derslerin adını duyduğunuzda heyecanlanıyorsanız mutlaka okumalısınız!

Hemen Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!