Karadeniz Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği bölümü düşündüğümüz kadar zor mu? Çizim yapmak, harita incelemek ve dünyanın çevresini hesaplamak... Tüm bunlar senin yalnızken en çok keyif aldığın aktiviteler mi? Herkesten daha mı farklı bakıyorsun sana gösterilen bir alana? O zaman Karadeniz Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği öğrencisinin senin için anlattıklarını dinlemeye ne dersin? Bambaşka bir heyecana ortak olmak ve bu mesleğin içinde yetişmek isteyenler için, tüm ayrıntılarıyla Harita Mühendisliğini biz heyecanla dinledik!

Sıra sizde!


1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Evet ilk senemde kazandım. 2. öğretim programındayım. Yanlış hatırlamıyorsam 118 bin civarı bir sıralama ile yerleşmiştim.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Hayır. Asla ama asla aklımda olan bir meslek değildi. Başından beri mimarlık istiyordum ben, ama YGS sıralamam istediğim gibi gelmeyince moraller umutlar tükendi tabii. Mezuna kalmak istemiyordum, tekrar aynı stresi kendime de aileme de çektiremezdim. Tercih zamanı geldiğinde alternatif meslek arayışlarına girdim. Harita mühendisliğini de listeme ekleyince aileme sordum danıştım ve onlar bana karışmadıklarını söylediler. Ben de ilk tercihime yazdım ve yerleştim.

3-Bu mesleği bitirdikten sonra ne yapmayı hedefliyorsun?

Şöyle ki aslında iş imkanı açısından çok geniş yelpazeli bir bölüm. Devlet Su İşleri, İl Bank, Kara Yolları Genel Müdürlüğü,Tapu ve Kadastro Müdürlüğü, Belediyeler gibi bir çok kamu kuruluşunda çalışılabileceği gibi özel sektörde aklınıza gelebilecek bütün inşaat, mimarlık, altyapı, üstyapı projelerinde yer alabilirsin. İstersen işten eve, evden işe giderek bir devlet dairesinde dolgun bir maaşla çalışabilir. İstersen araştırma geliştirme programlarına katılıp; uzaktan algılama uzmanlığı, uydu-haberleşme yazılımı geliştirme, navigasyon, GPS alanlarında uzmanlaşabilirsin. Hata ve hatta sınavlara katılarak Harita Genel Komutanlığında bile çalışabilirsin. Ben şu an için kesin bir şey söyleyemiyorum çünkü tüm alanlarına ilgi duyduğum bir dönemdeyim. İlerleyen zamanlarda kafama bir şeyler oturmuş olacaktır :)

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden okuduğun okulu seçtin?

Ben Rize'de yaşıyorum. Uzak şehirlere gitmek, ailemden ayrı kalmak alışık olmadığım ve kolayca alışamayacağım bir durumdu benim için. KTÜ'de Türkiye'nin köklü üniversitelerinden ilk 4 arasına girmiş bir üniversite ve eğitimini kampüs imkanını az çok bildiğim bir yer. Ayrıca 4 yılın sonunda uluslararası geçerliliği olan bir diplomaya sahip oluyorsun. Ve bu yurt dışında kariyer ilerletmek isteyenler için mükemmel bir imkan.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okulun ulaşımı nasıl?

Evet özel yurtta kalıyorum.Yurduma ait servisle 12-13 dakikada kendi bölümümde oluyorum. Diğer türlü dolmuş, otobüs imkanı da var.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu? Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun?

4685 km2' lik bir kampüse sahibiz.Ana kampüsteki bölüm sayısı fazla olduğu için öğrenciler de çok fazla. Sürekli etkinlikler düzenleniyor. Aktif çalışan öğrenci kulüpleri var. Kişisel gelişim, kariyer gelişimi başlıkları altında seminerler sempozyumlar düzenleniyor. Bizim kulüpteki arkadaşlar programlama eğitimi veriyor.

Evet hemde aşırı fazla. Hatta bir yerden sonra takip edemiyorsun. Özellikle bizim meslekte yaygın olarak kullanılan NETCAD programı için verilen seminerler, drone eğitimleri vb bir çok seminer gerçekleşiyor.

7-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Olmaz mı :) En baştan başlayayım. Şöyle ki bizim üniversitede 1.8 kilidi var. Eğer 2. sınıfın sonunda ortalaman 1.8 in altındaysa 3. sınıftan ders alamıyorsun. yani bir nevi alttan gelen derslerini temizliyorsun.3. sınıfın 1.döneminde ortalaman 1.8 i geçmişse 3.sınıf 2. dönem derslerini alabiliyorsun. Bir de mühendislik bölümlerinde kilit dersler var. kendi bölümüm için ; ölçme 1 dersini veremezsen ikinci dönem ölçme 2 dersini, ölçme 2’yi veremezsen 2. sınıf 2. dönem dersi olan arazi uygulaması dersini alamıyorsun. Bu bazen okulun uzamasına neden olabiliyor.Sınav ortalamaları çok düşük oluyor .Eğer akıllı bir öğrenciysen bunu kendi lehine kullanabilirsin :) Okulda geçme notu 45. bütlerde ortalama daha da düştüğü için bile bile büte kalan öğrenciler var öyle söyleyeyim :) Bizim bölümün en zor dönemi 2. sınıf 2. dönem. Derslerin yoğunlaştığı, arazilerin arttığı bir dönem. Bazen öyle oluyor ki ödev yapmaktan ödev yetiştirmekten ders çalışılmıyor.Gelecek sınıflarda daha rahat olacağımı biliyorum. Fazla ödev var ama arazide uygulama dersleri neredeyse sıfır..

8-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Oldukça ilgililer. Aslında hem zorlayan hem öğreten olarak da değerlendirilebilirler. Üniversitelilerden genelde duyarız işte hocanın odasına gittim beni kovdu beni azarladı falan, asla ama asla bu tarz örneklerimiz yok. 

9-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Okulumun ERASMUS+ imkanı var .Ortalamanın 2.20 ve üzeri olması gerekli. Polonya, Portekiz, Bulgaristan, İtalya, Fransa, İsveç, İngiltere gibi bir çok ülkede eğitim görme imkanımız var. Ayrıca yurt içi değişim programı FARABİ de mevcut. Bununla ilgili fazlaca bilgi okulun kendi sitesinde mevcut. Pek bilgim olmadığı için eksik ya da yanlış bir şeyler söylemek istemiyorum :)

10-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor? 

Hayır. Okul döneminde yapılan stajlarda ve mezun olduktan sonra her şey bize kalıyor.

11-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi? Yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? 

Hayalin olan bölümün peşinde gitmek. Ya düşündüğüm zaman evet üniversite çok önemli bir etken ama insan kendini geliştirmek istedikten sonra her şeyi yapabilir diye düşünüyorum. Derslere birazcık daha sıkı asılıp geçiş yapma imkanlarını değerlendirebilir mesela. İlerde mezun olduğunda duyulmuş bir üniversiteden çıkma olduğun için belki de işsiz kalmayacak hemen tutulacaksın, ama sevdiğin mesleği yapmadıktan sonra benim gözümde çalışmanın hiç bir önemi yok. Evet ben de dediğim gibi mimarlık istiyordum fakat okulum arkadaşlarım bölüme ısınmamı sağladı, tercih yaptıktan sonra ilgi odağım harita mühendisliği oldu. Araştırmalar yaptım birileriyle görüştüm. İnsan sevdiği işi yapmalı bence, sevilen bir yerde okumasına gerek yok bunun için.

12-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Bölümüm 1. sınıf dersleri resmen lise müfredatı arkadaşlar. İntegraller, türevler, fizikte elektrik alanlar, kuvvetler... Orta halli bir fizik bilgisi ve ortanın birazcık üstünden bir matematik bilgisiyle çok kolay bir şekilde hepsinin üstesinden gelinebilir. Eğer gerçekten aklınızı kullanırsanız dersleri vermek çok kolay. Kampüse aşığım desem yeridir, o kadar güzel; okulun sitesinden siz de biraz gezinin derim! Hepinize başarılar diliyorum. Görüşmek üzere..

Hemen Harita Mühendisliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!