Biraz yabancı dil ile bile de mimarlığın kendi dili sayesinde zorluk çekmeyebilirsiniz. Bir mimarlık-inşaat şirketinde, büroda veya şantiye şefi olarak iş bulmak mümkün. Bunun yanında kendi iş yerinizi açabilirsiniz; biraz cesaret, biraz deneyim ve biraz çevre bu konuda gerekli olan şeylerin başında geliyor. Akademik olarak ilerleyip okulda kalabilirsiniz, yüksek lisans/doktora yapabilirsiniz. Bu kadar geniş imkanlar senin de tahmin ettiğin gibi estetiği merkez alan Mimarlık Fakültesine ait! Karadeniz Teknik Üniversitesinde mimarlık nasıldır merak ediyorsan o da röportajımızda mevcut!

 

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

 

Okulu ilk senemde kazandım, YGS sıralamam 41.110, LYS sıralamam 22.287.

 

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

 

Seçtiğim bölüm ilgi alanım olan bir bölümdü fakat sınava hazırlık sürecinde çevrenin de etkisiyle birlikte hep Tıp Fakültesi için hazırlanmıştım, o zamanlar Mimarlık hayalim miydi bilmiyorum ama ilgim hep vardı. Bölümü seçmemde bir aile baskısı söz konusu bile değildi, onlara göre ben ne istersem, nerede mutlu olacaksam orası en güzel bölümdü. Çevre baskısına gelecek olursak Tıp, değişik sağlık alanları veya mezuna kalma konusunda çok baskı vardı.

 

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

 

Bölümün iş imkanları; KPSS ile devlet kurumlarında çalışılabilir, yurt dışı firmalarına cv, portfolio, cover letterlarınızı gönderdikten sonra yurt dışında da çalışma imkanı oldukça yüksek. Biraz yabancı diliniz de olsa mimarlığın kendi dili olduğundan dolayı alışma sürecinden sonra zorluk çekeceğinizi sanmıyorum. Özel sektörde bir mimarlık-inşaat şirketinde, büroda veya şantiye şefliği olarak iş bulmak mümkün. Şantiye şefi olarak genelde inşaat mühendislerini tercih etseler de mimar-şantiye şefi olmak mümkün. Bunun yanında kendi iş yerinizi açabilirsiniz; biraz cesaret, biraz deneyim ve biraz çevre bu konuda gerekli olan şeylerin başında geliyor. Akademik olarak ilerleyip okulda kalabilirsiniz, yüksek lisans/doktora yapabilirsiniz. Ben bitirdikten sonra yüksek lisans düşünüyorum, tabii bu karar değişkenlik gösterebilir.

 

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

 

Benim için seçmek istediğim, Mimarlık alanında 4 üniversite vardı. Bunlardan birincisi ODTÜ, ikincisi İTÜ. İkisine de sıralamam gereği giremeyeceğim ortadaydı. Diğer iki üniversite de YTÜ ve KTÜ. Yıldız Teknik'e belki gelebileceğimi düşünerek mimarlıktan sadece YTÜ ve KTÜ'yü yazmıştım. Neden sadece bu dört üniversite peki? Eğitimcileri (öğretim üyesi sayısı), tarihi alt yapısı, kuruluş yılları, teknik üniversite oluşu, eskiye dayanan üniversite oluşu, tercih etmemde önemli rol oynadı. Bunun yanında yaşadığım şehir oluşu artı olarak da eklenince KTÜ istediğim tek üniversiteydi.

 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

 

Yurtta kalmıyorum, burada, okuduğum şehirde yaşıyorum. Evimden okula gidip geliyorum ve ulaşımımı otobüs-dolmuş ile sağlıyorum. Yaklaşık 1 saat sürse de iş çıkış saatlerine denk geldiğimizde bu süre 1 buçuk saati bulabiliyor. Kampüsün içinde dolmuşlar ve otobüslerle gelip, hemen bölümün kenarındaki duraklardan inip-binebiliyoruz. Kendi tercihim olarak dolmuşla ulaşımımı sağlıyorum, gidiş güzergahımdan dolayı iki dolmuşa binip 5-10 dakikalık bir yürüme mesafesiyle gidiyorum. Bunun yanında arkadaşlarım 10-15 dakika yürüme mesafesinde oturup okula yürüyerek kısa sürede ulaşabiliyorlar, okulun etrafında yurt-öğrenci evi-apart bulmak çok mümkün.

 

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

 

Mimarlık, okulunuzda bulunan seminerler ve eğitimlere katılarak tamam bu yeterli denilebilecek bir alan değil, bizim okulumuzda da aktif bir şekilde çalışan kulüp ve topluluklar sayesinde sürekli düzenlenen seminerler oluyor.

 

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

 

Bölüme bakacak olursak aktif olarak çalışan Fikir Sanat Tasarım ve Eskiz Kulübü var. Dönem içlerinde 3-4 gün süren atölyeler düzenleyip, ismini sıkça duyduğumuz mimarlar veya mimarlık şirketlerini okula davet ederek söyleşiler, konferanslar düzenliyorlar, Barkod ve Oylum adında dergi çıkartıyorlar. Dönem içerisinde çeşitli etkinlikler düzenleyip yeni gelen öğrencilerle tanışmak için ortam oluşturuyorlar.Okuldaki öğretim üyelerinden de eşlik edenlerle birlikte çeşitli yerlere 1-2 günlük geziler düzenliyorlar. Bunun dışında kampüs genelinde sürekli aktif olan etkinlikler yapan kulüpler var. Bireysel ya da grup olup proje çıkartanlar da oluyor. Okulun öncülüğünde Mimarlık bölümleriyle düzenlenen çalıştaylara başvurup katılmak da mümkün.

 

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

 

Okuduğum bölümün zorluğu devamlı çalışmanızı gerektiriyor oluşu. Diğer öğrenciler vize-final haftalarında çalışırken biz vize-final haftalarında biraz da olsa dinleniyoruz. Bir diğer problem (artık alıştık başlarda zor gelse de) proje dersinden proje dersine koştuğumuz için uyku konusunda zorlanıyoruz. Uyuyamıyoruz yani. Çünkü yetişmiyor. Ne kadar çizerseniz çizin, yaparsanız yapın hep bir şeyler daha yapmanız gerekiyor, bitmiyor. 4.sınıfta ise bahar yarıyılında verilecek olan bir bitirme projesi var.

 

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

 

Eğitimcilerimiz ilgili, bilgili, öğreten ve yardımcı olan kişiler. Yanına gidip de sorununuz hakkında bilgi isteyince size seve seve yardımcı oluyorlar.

 

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

 

Erasmus imkanıyla dönem veya sene olarak yurt dışında okuyabiliyorsunuz, yaz stajı olarak başvurup staj yapmaya da gidebiliyorsunuz. Bunun için ortalamanız ve gireceğiniz erasmus sınavından alacağınız not ile değerlendirme yapılıp sıralamaya koyuluyor ve seçilen (kontenjan dahilinde) kişiler gitmeye hak kazanıyor.

 

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

 

Bölümde sürekli yeni duyuruların yapıldığı panolar var, bu panolarda öğrenciye staj imkanı sağlayan yerlerin bilgileri duyuru olarak asılıyor. Üniversitedeki proje merkezi veya okuldan öğrencilere imkan sağlayacağını söyleyen şirketlerde staj duyuruları yapılmakla birlikte, staj yeri için öneri istediğinizde öğretim üyelerinden fikir alabiliyorsunuz. Bunun dışında çalışacağınız-staj yapacağınız yere başvurarak kendiniz buluyorsunuz.

 

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

 

İstediğim bölümü seçmek. Duyulmuş bir üniversiteden mezun olunca istediğim bir işi yapamayacaksam veya istemediğim bir işi yapacaksam bu çok da mutluluk verici bir hayat olmayacaktır. İnsan hayatının devamında verimli ve üretken olabilmesi için fiziksel ihtiyaçları ve kendini güvende hissetmesinden sonra gelen gereklilik sevgi-mutluluk-ait olmadır.Olması gereken şey, istediğiniz ve ait olduğunuzu düşündüğünüz alanda en verimli şekilde zaman geçireceğiniz bölümü-üniversiteyi seçmek.

 

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

 

Okul kampüsüyle insanı içinde akşama kadar dolaştırabilecek bir potansiyele sahip. Toplanma alanları ve ne tarafa dönerseniz bir yeşil alanın sizi karşılaması, bir de ilkbahar aylarında aktifleşen kampüs insanı dinlendiriyor, kendini sevdiriyor. Mimarlık hakkında söyleyebileceğim şey, bu güne kadar aldığımız eğitim sisteminden bambaşka bir dünya, uygulamalı bir eğitim süreci. Ezber ile olan ilişkisi çok çok az. İşimiz bilgisayarla, kalem, kağıt, maketlerle. Sadece, bu bölüm tuttu o yüzden yazdım diye okuyabileceğiniz bir bölüm değil. Sabır ve güç isteyen bir bölüm, seçmek isteyip de seçenlere zor gelse de yapılacak işler bunlar. Gözünüz korkmasın, ne kadar da zor olsa zaman çabuk geçiyor. Herkese güzel sonuçlar alacağı bir tercih dönemi dilerim..

 

Hemen Mimarlık bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!