Kocaeli Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü hakkında! Sevdiğin işi yaparsan ömrün boyunca çalışmazsın, demiş Konfüçyüs! Belki de kendi içindeki cevherin ve reklam gibi çok geniş bir alanda yapabileceklerinin farkında değilsin! İnsanlarla iletişimin çok iyiyse ve hayatın boyunca bu alanda uğraşmak istiyorsan burası tam da sana göre! Kocaeli Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisi reklamlardan ve PR ajanslarında neler yapabileceğinden bahsetti.

Kim bilir, reklam yaratmak için doğmuş olamaz mısın?

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Evet, ilk senemde kazandım. YGS sıralamam tam olarak 298.425, LYS sıralamam ise 75.923 idi. Görüldüğü gibi sıralamam pek iyi sayılmaz. :)

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Açıkçası üniversite sınavına hazırlanırken kafamda kesim bir bölüm yoktu ama halkla ilişkiler de gitmek isteyebileceğim bölümler arasındaydı. Ailem ve çevremdekiler bazı yönlendirmeler yaptılar ama tabii son karar kendi isteğime göre verildi. Baskıya maruz kalmadım. :)

3-Bu mesleği bitirdikten sonra ne yapmayı hedefliyorsun?

Kendi dijital reklam ve PR ajansımı kurmak istiyorum.

4-Yurtta mı kalıyorsun, okulun ulaşımı nasıl?

Hayır, evde kalıyorum. Kocaeli'nin her yerinden üniversiteye ulaşım oldukça rahat ve kolay.

5-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu? Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun?

 Bölümümle alakalı seminerler oluyor tabii ama ben yeterli olduğunu pek düşünmüyorum daha fazlası olabilir. Sosyal ortam olarak gayet yeterli bir üniversite. Tabii bu kişinin beklentilerine göre değişiklik gösterebilir. :)

6-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Bölüme ilgi duyan biri için zorluğu olduğunu düşünmüyorum. Şöyle bir durum var ki geçme notumuz 65, bu biraz zorlayıcı olabilir :) Bölüme ilgi duymayan biriyseniz normal olarak dersler de size sıkıcı gelir ve bu sıkılmanın bir sonucu olarak derslerde zorlanabilirsiniz. Üst sınıflarda daha çok grup ödevleri ve sektörle daha alakalı dersler olduğunu biliyorum. Aynı zamanda üst sınıflar alanlarıyla alakalı projeler yapmaya ve bu projelerle yarışmalara katılmaya başlıyorlar.

7-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Eğitimciler eğer sizin ilgili ve istekli olduğunuzu anlarlarsa veya bunu siz onlara belli edebilirseniz size ellerinden geldiği kadar yardımcı olurlar. Siz ne kadar ilgili olursanız onlar da o kadar ilgili.

8-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Bu konu hakkında okulumuzda Erasmus programları var. Bu programla beraber Çek Cumhuriyeti, İspanya, Fransa, Yunanistan, Macaristan, Litvanya, Portekiz, Polonya'ya gidebilirsiniz. Bu ülkeler halkla ilişkiler öğrencileri için geçerli.

9-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Bölümü okurken de fakültenin içindeki alanınızla alakalı birimlerde çalışabiliyorsunuz. Ayrıca bu birimde başarı gösterebilirseniz sizin yaz dönemlerinde staj bulmanıza da yardımcı oluyorlar. İletişim fakültesinde her bölümün bir de uygulama birimi var ve bu sayede direkt çalışma ortamına okulun içindeyken girmiş oluyorsunuz.

10-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi? Yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi?

Her zaman ilk tercihler insanı sevindirir diye düşünüyorum. İstedikten sonra başarmak size kalmış. Okuduğumuz üniversiteler daha çok bize network sağlamada avantajlar sağlıyor. Yani İstediğim bölümü her üniversitede okuyabilirim. 

11-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Halkla ilişkilerin burada anlatılabilecek bir bölüm olduğunu pek düşünmüyorum. Bölüm çok geniş, kendi içerisinde bile onlarca alanı var. Tercih eden arkadaşlar kesinlikle iyi araştırsın ve derslere baksınlar. Etraflarından bu bölüm için iş bulamazsın veya para yok gibi şeyler fazlaca duyarlar, ben de duyanlardandım. Eğer severek okur ve emek verip kendinizi geliştirir, boş vakitlerinizde staj yaparsanız işiniz de paranız da olur. Ama bence hayat boyunca çok fazla para kaygısı gütmemeye çalışın, yaptığınız işi sevmek daha önemli.

Sevdiğin işi yaparsan ömrün boyunca çalışmazsın, KONFÜÇYÜS :)

Hemen Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!