Kuzey Kıbrıs Akdeniz Kapaz Üniversitesi Turizm İşletmeciliği bölümünden bir ülkenin en büyük gelir kaynaklarından biri olan turizmi mesleğe dönüştürmek herkes için kolay değil elbette. Ama sen, yönetmeyi ve görmeyi seviyorsan; gittiğin tatil beldelerinde yalnızca denize girmek yerine çevrene meraklı gözlerle bakıyorsan neden buraya ait olamayasın ki? Kuzey Kıbrıs Akdeniz Kapaz Üniversitesi Turizm İşletmeciliği bölümü öğrencisi, turizmin inceliklerini fark etmen için anlattı, biz de keyifle dinledik!

Sıra sen de! Okumaya ve öğrenmeye var mısın?

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Ben ilk denememde kazandım, puanlarım beklediğim gibi gelmemişti. Ben de mezuna kalmak istemediğim için burayı tercih ettim. Sıralamamı hatırlamıyorum. 

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Evet hayalimdi, zaten lisede de meslek lisesi okumuştum.

3-Bu mesleği bitirdikten sonra ne yapmayı hedefliyorsun?

Akademisyenlik yapmayı hedefliyorum.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden okuduğun okulu seçtin?

Çünkü Ankara içinde istediğim yerler tutmadı ben de buranın eğitimi daha iyi olduğu için tercih ettim.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okulun ulaşımı nasıl?

Ablamla kalıyorum. Bütün okulların öğrenci servisi mevcut, 30 dakikada bir duraklardan geçiyorlar. Okul şehir içerisinde olduğu için de eğer isterseniz yürüyebilirsiniz de.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu? Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun?

Her yıl turizm gibi bölümler ile ilgili seminerler, konuşmalar oluyor. Sosyallik konusunda ise burası bir öğrenci şehri tabii ki fakat biraz küçük olduğu için İstanbul'dan gelecek bir sıkılabilir.

7-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Okulumun bir zorluğu olduğunu düşünmüyorum. Hocalar her konuda fazlasıyla ilgili. Üst sınıf dersleri hakkında da bilgim var ve hocalardan ders notu alabiliyoruz. Hatta derslere bile katılabiliyoruz.

8-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Fazlasıyla ilgililer, arkadaş gibi hatta aile gibiyiz aslında. Öğretmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Çalışana zorluk yoktur.

9-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Buranın en büyük avantajı dil ve çift diploma ile mezun olmamız. Yani okul bitince yurt dışında da çalışabilirsiniz.

10-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Turizm okuyan biri için adım başı staj yeri var. Eğer bulamazsanız da okul tabii ki yardımcı oluyor. Çalışma imkanı bile sunan bir okul.

11-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi? Yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi?

Bence her zaman insan hayalini seçmeli. Üniversitenin iyisi kötüsü olmaz. Bazılarımız kampüse bakarak seçim yapıyoruz bu çok yanlış. İnanın kışın o kampüs de bomboş kalıyor ve öğrencinin hedefi kampüs değil kütüphane olmalıdır. 

12-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Turizm bölümünü her zaman turizm oranının yüksek olduğu yerlerde okumak çok daha avantajlı. Bir de buradaki üniversitelerin puanı çok düşük. Puanı yüksek olan arkadaşlara da %100 burs imkanları var. Tavsiyem şu ki gelin arkadaşlar, çıkın çıkın gelin, çay içeriz :)

Hemen Turizm İşletmeciliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!