Fizyoterapi ve Rehabilitasyon. Günümüzün ve geleceğin gözde mesleklerinden biri daha! Bu bölüm, yalnızca fen bilimlerini içermiyor üstelik, aynı zamanda psikolojiye de ilgi duymanızı gerektiriyor. Çünkü fizyoterapinin, iyileştirmenin en önemli adımlarından biri de psikoloji. Psikoloji her zaman beden sağlığına da etki ediyor. El becerisine ve pratiğe dayanan bu yolculuk, bol staj ve tecrübe gerektiriyor. Bir süredir bu bölüm “para kazandırdığı” sebebiyle çok fazla tercih ediliyor fakat Aslıhan diyor ki: bu mesleğin devamı için iyi bir sebep değil; sevmeyen hiç kimse bu mesleği yapamaz, yapmamalı.

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


Evet, ilk senemde yerleştim. Mf-3 puan türünde 24 bindeydim.


2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Sınava hazırlanırken aklımda olmayan bir bölümdü. Tercih zamanında üniversite tanıtımları sırasında bölüm hakkında bilgi sahibi oldum ve yazmaya karar verdim, Ailemden ya da çevremden herhangi bir baskı yoktu.


3-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


Çünkü Marmara Üniversitesi Fizyoterapi bölümü için Türkiye’de ilk 3 içerisinde.


4-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


Ailemle birlikte kalıyorum. Kampüsümüz Kartal’da olduğu ve ben Avrupa yakasında oturduğum için ulaşımım zor oluyor ancak okulun hemen metro durağının yakınında olması avantajlı. Anadolu yakasında yaşayan biri ulaşımda sıkıntı yaşamaz diye düşünüyorum.


5-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Bölümümle ilgili seminerleri ve bilgilendirmeleri maalesef yeterli bulmuyorum.


6-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


Okulumuz da sosyal faaliyet anlamında yeterince gelişmiş bir okul değil. Bu konuda bir eksi bırakıyorum.


7-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


Uygulamaya ve bir seviyede el becerisine dayanan bir bölüm olması nedeniyle çok sayıda pratik yapmayı gerektiriyor ancak temel konular kavrandığı takdirde teorik olarak okuması zor bir bölüm değil. Bana göre zor kısmı uygulama temelli dersler.


8-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Eğitimciler ilgili ve öğrenmeye istekli olduğunuz sürece size yardımcı oluyorlar ama biraz kişisel çabaya bakıyor. Zorlama durumu hocadan hocaya değişmekle birlikte çoğunluğunun özellikle bırakmak için zorladığını söyleyemem.


9-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Yurt dışı imkanları klasik bildiğimiz Erasmus ve Erasmus+ staj hareketliliği. Şu an bildiğim kadarıyla Fransa ve Yunanistan’a dönem içinde, staj hareketliliği için ise bir ülke sınırlaması yok siz hangi ülkeden (klinikten) davet mektubu alabilirseniz ona göre şekilleniyor.


10-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?


Stajlarımız ikinci sınıfın sonunda 2 aylık yaz stajı (kendi bulduğumuz yerlerle yazışmalar okul tarafından yapılır) ve son sınıfta 8 farklı yerde her ay değişmek suretiyle hocalarımız tarafından ayarlanıyor. Okul bittiğinde çalışma konusunda sizin de tahmin edebileceğiniz gibi herhangi bir garanti verilemiyor.


11-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


Bence okul daha ön planda olmalı. Üniversite çoğunlukla meslek edindirme kurumları gibi algılanıyor ancak bence üniversiteler sadece meslek kazandırmaz, Üniversite sizin ufkunuzu açmalı, Sorunlara çözüm bulma yeteneğinizi geliştirmeli ve bilimsel düşünme yetisini size kazandırmalı. Ayrıca üniversitenin köklü ve yerleşmiş bir düzene sahip olması karşılaşacağınız sıkıntıları en aza indireceği gibi önünüzü de daha rahat görmenizi sağlar.


12-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


Bölümümüzün genel olarak tercih sebebi iyi kazandırdığının düşünülmesi, Bu kesinlikle önemli bir faktör ama bence bu meslek(her meslek gibi) istemeden ya da sevmeden yapılabilecek bir meslek değil. Eğer çok para kazanacağım diye tercih edecekseniz bence etmeyin çünkü mezun sayısı gitgide artıyor ve bu da tabi ki değerimizi düşürüyor, Aynı şekilde bu mesleği yapacaksanız dayanıklı, sorunlardan hemen yılmayan, özverili kişiler olmalısınız. Kendi üniversitem için söyleyebileceğim şu ki teknik altyapı ve sosyal olanaklardan çok yetersiz. Üniversite tercihi yaparken bölümdeki öğretim kadrosunu iyi araştırmanızı, fakültenizin ana kampüsle bağlantısına dikkat etmenizi ve bölüm veya üniversite için ‘her şey mükemmel’ gibi çok abartılı iyi yorumları da; ‘aman asla gelme çok kötü’ diye çok olumsuz tepki verenlerin söylediklerini dikkate almamanızı öneririm. Benim yazarken atladığım noktalar mutlaka olmuştur, Merak ettiğiniz noktaları sormanızı bekliyorum, Yolunuz açık olsun arkadaşlar.


Hemen Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!