1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


Evet, ilk senemde bölümüme 1. olarak girdim. Mf3 sıralamam 43 bindi.


2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Lisede de sayısal okuduğum için ve sayısal derslerin hepsini çok sevdiğim için kesinlikle hayalimde mühendis olmak vardı. Bu her zaman kendi istediğim bir şeydi. Aile, öğretmen ya da arkadaş baskısında kalmadım.


3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


Eğer lisans yıllarını kendini geliştirme odaklı okuyorsan, yapabileceğin birsürü imkan var. Tüm derslere sadece not için çalışmak sana bir şey katmayacaktır. Kendi bölümüm kimya mühendisliği ise iş imkanı çok geniş yelpazeye sahip bir bölümdür. Boya,kimyasallar,ilaç,gıda,tekstil,elektrik,petrol vs çok fazla sektörde iş bulabilirler.


4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


İstanbulda okumak her zaman hayalimdi. Onun dışında özel yerine iyi bir devlet üniversitesinde okumanın kendim için daha iyi olacağını düşündüm. Marmara Üniversitesi de sayılı köklü ve iyi üniversitelerden bir tanesi.


5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


Yurtta kalıyorum. Mühendislik fakültesi, ana kampüs olan Göztepe Kampüsünde yer alıyor. Dolmuşla 15 dk da ulaşımımı sağlıyorum.


6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Evet, Kimya Mühendisliği Kulübü aktif olarak çeşitli sektörlerden değerli insanlar çağırarak bir kariyer günleri düzenliyor.


7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


Kesinlikle evet. Marmara Üniversitesi su altı sporları,tırmanış ve robot kulüpleri ile meşhurdur.


8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


Mühendislik genel olarak okuması zordur. Tempolu çalışma gereksinimi vardır. Ve genelde bu mühendisler arasında bilinme de kimya mühendisliği ve makine mühendisliğinin ortak dersi çok fazladır. Kimya mühendisliği okuyan arkadaşlara iyi bir ortalamaya sahiplerse makine mühendisliği ile çift anadal yapmalarını öneririm.


9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Her bölümde olduğu gibi zorlayan hocalar vardır. Ama bizdeki can sıkıcı bir zorlama değil, öğretmek için zorladıkları bariz.


10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Erasmus ve exchange programları mevcut. Birçok öğrenci değerlendiriyor.


11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?


Okul zorunlu olarak 2 staj veriyor, laboratuvar ve üretim stajı olmak üzere. Bu stajlar da 30 iş günü oluyor ve kendi çalışmanıza bağlı olarak iş fırsatına da çevirebilirsiniz bunu.


12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


İstediğin bölüm hangisi ise o. Daha sonra yatay ve dikey geçiş imkanları ile istediğin üniversiteye de geçebilirsin.


13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


Marmara Üniversitesi köklü bir kurum ve üniversitemden memnunum. Onun dışında, kimya mühendisleri kimyacı değildirler. Eğer akıllarında bu varsa, yani kimya sevmiyorum ben diyip bölümü seçmemezlik yapmasınlar, aldığımız kimyagerler ile ortak dersimiz organik kimyadır sadece. Kimya mühendisleri, proses mühendisi olarak da bilinirler.


Hemen Kimya Mühendisliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!