1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Evet, ilk senemde kazandım. YGS-2 sıralamam 50 bindi.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Tabii ki bir kişinin çocukluk hayali diyetisyenlik olmayabilir. Benim de değildi, hep doktor olmak istemiştim lise hayatıma kadar. Ancak sonrasında hem üniversite hem de iş hayatının kendinize uygun olup olmaması daha ağır basıyor ve tam olarak ne istediğinizi fark etmenizi sağlıyor. Bu bağlamda bölümümün kendi açımdan çok doğru bir karar olduğuna emin oldum.

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

Aslına bakarsanız geniş çaplı iş imkanları bulunmakta. Nitekim bizim sözümüz ‘Besin olan yerde bir imkan bulursun.’ kapsamında. Ama tabii ki bu sizin tercih ve önceliklerinize göre değişmekte. Mesleğinizi bir hastanede, toplum sağlığı merkezlerinde, restoranda, otelde, fabrikada, sporcularla birlikte ya da kişisel kliniğe sahip olarak da devam ettirebilirsiniz. Benim şahsi hedefim bir hastane bünyesinde sadece kilo alıp verdirmek dahilinde değil tüm yaralı ve hastaların beslenmesini denetleyerek mesleğimi yapmak.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Açıkçası ilk tercihim Marmara Üniversitesiydi, bu bölümde daha çok mazisi olduğu için. Ancak ikinci bir okul olarak hep kendi üniversitemi yani Medipol'ü düşündüm. Nedeni ise sağlık alanındaki başarıları ve güncel yaklaşımları.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

Evde, ailemle kalıyorum. Ama bunun bana olumsuz getirisi maalesef ulaşım zorluğu oluyor. Okulumla zıt yakada oturduğum için ve yaklaşık 1.5 saat yol gittiğim için 4 vesait değiştirmek durumunda kalıyorum.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Okulum özellikle sağlık alanındaki başarılarından dolayı önemli bir konumda ve bununla paralel olarak eğitimlerimiz gayet başarılı ama tabii ki her okulun öğrencilerine çok daha fazla olanak sağlanması gerekir.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Sosyalliği ben kişilikle çok bağdaştırıyorum açıkçası. Çünkü eğer bir şeyler paylaşmak, bir etkinliğin içinde yer almak istiyorsanız bunu birilerinin yapmasını beklemeden gerçekleştirebilirsiniz. Olanaklarını kullanmak ya da olanak oluşturmak en çok sizin elinizde.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Her bölümün kendine özgü birtakım zorlukları vardır kaçınılmaz. Ancak onun dışında şu anlık ekstra bir zorluk yaşamadım. 3. sınıfa yeni geçecek olmamla birlikte gelecek sene daha ağır derslerle ama bir o kadar da meslekle daha alakalı derslerle bir araya geleceğim için hem tedirgin hem de heyecanlıyım.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

2 sene, 4 dönemdir birçok hoca değiştirdim. İçlerinden elbette zorlayan ya da frekanslarımızın çok tutmadığı kişiler olmuştur her yerde olacağı gibi. Ancak fazlasıyla ilgili ve işini gayet iyi yapan eğitimcilerle daha çok bir arada bulundum.

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Erasmus programına katılan birçok arkadaşım var ancak ben geniş anlamda bir bilgi sahibi değilim.

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Gelecek yaz, yani 3. sınıfın sonunda yaklaşık 1 aylık bir stajımız olacak ve aynı zamanda son senemizin %80'i de stajla geçecek ama yönetmelik kuralları değişkenlik gösterebilir.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Tabii ki okuduğun üniversitenin kaliteli ve iyi olması önceliklidir ancak meslek söz konusuysa unutmayın ki sadece 4 senenizi üniversiteye vereceksiniz belki ama kalan ömrünüz o meslekle geçecek.

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Her şeyi bir kenara bırakın ve ne istediğinize karar verin öncelikle. Siz ne istediğinizi bilirseniz ve o hedefte ilerlerseniz geri kalan zamanda mutlu sonuçlar elde edeceğinize inanıyorum. Kişiler ya da nedenler için değil kendiniz için bu kararı verin çünkü kalan ömrünüzde mesleğiniz ve siz birlikte olacaksınız, başkası değil.

 

Hemen Beslenme ve Diyetetik bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!