1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Evet, ilk senemde kazandım. YGS: 200.000, LYS:124.000 geldi.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

İlk başlarda PDR bölümünü istiyordum. Ama sonuçlar açıklanana kadar baya bir araştırma yaptım. Sosyal Hizmet bölümü de kendime yakın hissettiğim bölümlerden biri oldu. Çünkü insanların hayatlarına biraz da olsa dokunabilmek çok isterim. Bu çok güzel bir duygu. Seçimimden hiç pişman değilim :)

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

Sosyal Hizmet bölümü aslında hem devlet hem özel alanda iş imkanı çok olan bir meslek. Huzurevleri, rehabilitasyon merkezi, hastaneler, aile ve sosyal politikalar müdürlükleri gibi birçok çalışma alanı mevcut. Aynı zamanda yüksek lisans yapıp alanınızda kendinizi geliştirebilirsiniz tamamen size kalmış bir olay. Bana sorarsanız benim hedefim, bölümümde kendimi geliştirebildiğim kadar geliştirmek.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

İlk nedenim aileme düşkün olduğum için ailemin buraya yakın olması. İkinci nedenim ise tercih yaparken buraya bölümün yeni açılacağını gördüm ve önceliğim burası olduğu için burayı yazdım.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

Evde kalıyorum. Burdur küçük bir il ama üniversite merkeze uzak o yüzden otobüs kullanıyorum.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Yeni açılan bir bölüm olduğu için tüm imkanları bize sağlamaya çalışıyorlar. Eğitimcilerimiz bu konuda her türlü desteği sağlıyorlar.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Burdur'da okuyan öğrenciler olarak aslında sıkıntılarımızdan biri kafelerden başka sosyalleşecek alanın kısıtlı olması. Kulüpler, projeler oluyor ama çok yaygın değil malesef.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Eğer insanları seviyorsanız, yardımcı olmak istiyorsanız çok zorlanacağınızı sanmıyorum. İlk öğrenciler olduğumuz için eğitimcilerimizin ileriye yönelik planları var ama kesin olarak bir bilgim yok. Okulun zorluğu ise öğrencileri geliştirecek yeterli faaliyetlerin olmaması.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Şimdiye kadar tanıdıklarım hep iyiler, ilgililer. Bizleri gerçekten iyi bir konuma getirmek için çabalıyorlar. Bir şey sormak istediğimizde ya da bir faaliyet yapmak istediğimizde geri çevirmiyorlar. Tabii zorlayan eğitimcilerimiz de var ama bu gereksiz bir zorlama değil öğretme amaçlı bir zorlama.

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Erasmus imkanları var ama bu konuyla ilgili pek bir bilgim yok malesef. Eğitimcilerimizin bu konuda birkaç projesi de var ayrıca.

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Eğitim sürecinde okul staj imkanı sağlıyor ama mezun olduktan sonrası hakkında bir bilgim yok. Bir de biz genel olarak dezavantajlı gruplarla çalıştığımız için kurumlar onların psikolojisini düşünerek hareket etmek zorundalar.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Aslında ikisi de önemli ama hayalindeki üniversiteye gidememiş olsan bile en fazla 6-7 senede bitecek ama hayalindeki bölüme gidememiş olursan belki de ömür boyu mutsuz olacaksın. Her sabah sevmediğin bir iş için uyanmış olacaksın. O yüzden bence hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmelisin.

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Sınav aslında hepimizin korkulu rüyası. Lise, üniversite, KPSS, ALES daha neler neler. Artık ister istemez sınavı hayatımızın merkezine yerleştiriyoruz. Ama bizler sınava hazırlanır gibi hazırlanıp kendimizi heyecanlandırıyoruz. Halbuki hayalimdeki bölüme hazırlanıyorum deyip kendimizi heyecanlandırmadan hazırlansak daha iyi sonuçlar alabiliriz. Bu yüzden sizlere tavsiyem sınava değil, hayalinizdeki bölüme hazırlanın. Çok çok başarılar :)

Hemen Sosyal Hizmet bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!