Dünyada sağlık namına bulunan her şeyi ezberlemeye hazırsan, başlıyoruz! Tabii ki her şey ezberden ibaret değil. Azim, çalışma, çok çalışma, daha çok çalışma ve sabır gerekiyor. Bu bölüme severek geldiyseniz üniversite sizin için her sene daha eğlenceli ve güzel bir hale geliyor. Üst sınıflara geldiğinizde serviste her gün visit denilen hasta ziyaretleri yapacağınız, hastalardan bizzat öykü alacağınız, ameliyatlara katılacağınız tecrübeleriniz oluyor. Peki Namık Kemal Üniversitesi? Aleyna’nın 20. tercihi olabilir fakat birçok insanın öncelikli tercihi. Akademik kadrosu, öğrencilerin başarılarına başarı katıyor. Sen de NKÜ’lü olmak istemez misin?

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


Evet, 2015 girişliyim ve ilk senemde kazandım.YGS2 sıramam 9200, LYS MF3 sıralamam 10800 idi. Neredeyse tüm tıp fakültelerini sıralamaya göre yazdığım için Namık Kemal Üniversitesi 20. sıraya denk geldi :)


2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


İlkokul sıralarından bu yana hep doktor olmayı hayal ettim. 12. sınıfta endüstri mühendisliği biraz daha cazip gelmeye başladıysa da sene sonunda sadece bir heves olduğunu fark edip tercihimi tıp fakültesinden yana kullandım. Ailem benim tabii ki doktor olmamı istediler, ama tercih dönemi endüstri mühendisliğinde karar kılsa idim benim yine destekleyicim olurlardı.


3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


6 yıllık bir eğitimin sonunda (3 yıl teorik, 2 yıl staj ve 1 yıl intörn dönemi) pratisyen hekim olarak göreve başlıyorsunuz. Sonrasında TUS (Tıpta Uzmanlık Sınavı) var, 6 sene boyunca öğrendiklerinizi ölçerek bir ihtisas alanına yönlendirdikleri bir sınav. Kazandığınız branşa göre 3-5 yıllık bir uzmanlık eğitimi alıp uzman doktor unvanına sahip oluyorsunuz. Ben çocuk cerrahisi düşünüyorum ihtisas olarak.


4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


Ailem İstanbul’da yaşıyor, Tekirdağ-İstanbul arası da yaklaşık 2-3 saat (yakaya göre değişiyor :) ) bu yüzden her an eve gidebiliyorum. Tıp Fakültesi olarak da son dönemlerde akreditasyon çalışması sürüyor. Çalışma bittiğinde yurtdışında çalışma imkanımız olacak, uluslararası kalitede bir eğitim alıyor olacağız.


5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


Kampüsün hemen bitiminde Değirmenaltı caddesi var, öğrencilerin tabiri caizse “takıldıkları” bir cadde :) orada kız öğrenci apartında kalıyorum. Kampüs kapısına yürüyerek 5 dakikada, fakülte binasına ise 20 dakikada varıyorum (fakülte biraz tepede kalıyor)


6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Tabii ki, öğrenciler olarak sürekli kendimizi geliştirmenin peşindeyiz. Sayın hocalarımız da bizi asla kırmıyorlar ve hangi seminer/eğitim gerekiyorsa düzenleniyor/düzenliyoruz.


7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


Üniversitenin 100’e yakın topluluğu var, bunlara internet adresinden ulaşmak mümkün. Gerek kültürel gerek bilimsel gerek sportif dallarda her daim kendinizi geliştirebiliyorsunuz. Ben fotoğraf çekmeyi sevdiğim için fotoğraf topluluğuna katıldım, topluluğun yönetim kadrosunda yer alıyorum. Üyelerimiz ile beraber fotoğraf buluşmaları, geziler, yarışmalar düzenliyoruz.


8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


Aslında bakacak olursak konuların ağırlığı dışında herhangi bir zorluğunu ben görmedim açıkçası (bunu teorik eğitim için konuşuyorum) Üst sınıf benim için “şimdilik” serviste her gün visit denilen hasta ziyaretleri yapacağımız, hastalardan bizzat öykü alacağımız, ameliyatlara katılacağımız, sözlülerle geçecek bir süreç gibi duruyor.


9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Genel olarak bakacak olursak “çoğu” gayet ilgili, herhangi bir sıkıntınız olduğunda size yardım etmeye çalışan, dersleri kolayca anlamamızı sağlayan hocalarımız :)


10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Üstteki yazılarda da bahsettiğim gibi akreditasyon süreci tamamlanmasıyla yurtdışı imkanlarımız oluşuyor. Şimdilik sadece Erasmus imkanımız var.


11-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


Kendime o zaman şu şekilde soruyu yöneltiyorum: Boğaziçi’nde bilgisayar mühendisliği mi, Namık Kemal Üniversitesi ya da başka bir Anadolu üniversitesinde tıp mı? Hayır, kesinlikle tıp. Çünkü sonraki hayatımda o güzel üniversiteden 1. çıksam dahi bilgisayar ve yazılımla uğraşmayı sevmedikten sonra ne anlamı kaldı ki? Sen eğer doktorluğu kendine yol edinmişsen, bir insanım duasını alabilmek senin için önemliyse müfredat olarak Cerrahpaşa da aynı, Hacettepe de aynı, Necmettin Erbakan da Namık Kemal de aynı. Önemli olan üniversite değil, bölüm diye düşünüyorum.


12-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


Asla durmayın, az da olsa dahi bir günü çalışmadan geçirmeyin. İşleyen demir paslanmaz, akan su yosun tutmaz. ilerisi için nerede kendinizi görüyorsanız oraya gidin ve bir gününüzü orada geçirin, öyle karar verin. Herhangi bir konuda aklınızda soru işareti kalırsa da muhakkak ulaşın :) hepinize başarılar!


Hemen Tıp Fakültesi bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!