1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


İlk senemde değil, ikinci senemde kazandım. İlk sene mezuna kalmayı tercih ettim ve ardından ikinci sene TS-2 alanında 372 puanla bu okulu kazandım.


2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Evet, benim hayalimdi. Hangi bölüm bana hitap eder acaba diye uzun uzun düşündüm. Tüm bölümleri gözden geçirdim ve hiçbir bölüm bana hitap etmiyordu; Türk Dili ve Edebiyatı hariç. Kendimi iyi ifade edebildiğim için ve farkındalığımın da yüksek olduğunu düşündüğümden bu bölümün benim için eşsiz olduğunu düşündüm. Hiçbir baskı altında kalmadan kendi tercihimle seçtim.


3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


Bu bölümün birçok iş imkanı var aslında. Fakat birçok insan sadece öğretmen olunabileceğini sanıyor. İşte bu noktada yanılıyorlar. Birçok dil dersi görüyoruz ve bunların başında Osmanlıca geliyor. Osmanlıca seviyesi iyi olan biri arşivlerde görev alabilir, tercüman olabilir veya daha farklı işlerde yer alabilir. Bunun yanı sıra mezun olduktan sonra yüksek lisans yaparak akademisyen olabilir. Ama benim şimdilik hedefim mezun olduktan sonra KPSS'ye girip öğretmen olmak. Öğretmenlik duygusunu tattıktan sonra diğer iş imkanlarımı düşünebilirim belki. Yüksek lisans yapma fikri kulağa hoş geliyor.


4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


Evime yakın olmak istedim. Ve tabi biraz da aldığım puanın etkisiyle buraya gelmek zorunda kaldım. Fakat pişman değilim, burada oldukça mutluyum.


5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


İlk sene özel bir apartta kaldım. İkinci sene ise KYK yurduna geçtim. KYK yurdu okulun içinde olduğu için yürüyerek fakülteme kısa sürede ulaşabiliyorum. Kesinlikle KYK yurdunu özel yurda tercih ederim, her açıdan.


6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Yeterli diyemem fakat seminerlerimiz oluyor. Ve olduğu zamanda oldukça verimli ve doyurucu oluyor. İlerleyen zamanlarda seminerler açısından daha da gelişeceğimizi düşünüyorum.


7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


İşte bu konuda kararsızım. Yeteri kadar var diyemem ama birçok alanda kulüp ve proje faaliyetlerimiz var fakat bu projelerde yer alabilmek için öğrencinin bunu kendisinin kovalaması gerekiyor. Ciddi bir efor sarf etmesi gerek.


8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


Az önce dediğim gibi birçok dil dersi görüyoruz. Osmanlıca, Göktürkçe ve Uygurca gibi. Bölümü seçecek olan arkadaşlar bunu göz önünde bulundursunlar. Bu dersler çok zorlayıcı olabiliyor fakat düzenli ve sistemli bir çalışma yapıldığı takdirde dersten rahatlıkla geçebiliyorsun. Bunun yanı sıra Eski Türk Edebiyatı adında bir dersimiz var, çoğu öğrenci bu derste zorluk çekiyor. Yeni Türk Edebiyatı alanı Tanzimat dönemi ve Serveti Fünun'u kapsadığından ufak ufak tekrarlarla rahatlıkla anlaşılabiliyor. Ama Eski Türk Edebiyatı ve dil dersleri öyle değil. Tercih yapacak arkadaşların özellikle bu söylediklerimi dikkate almalarını tavsiye ediyorum.


9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Hocalarımızın çoğu öğrencinin yanında olan eğitimciler. Bir sorunumuz olduğunda bizimle yakından ilgileniyorlar. Bir sorun yaşadığımızda rahatlıkla yanlarına gidip onlarla paylaşabiliyoruz. Sorunun ne olduğunun hiçbir önemi yok, kapıları her zaman bize açık. Eğitimcilerimizin çoğu öğretici fakat zorlayan hocalarımız da yok değil. Devamsızlık takıntısı olan hocalarımız var, bire bir yoklama alıyorlar fakat bir süre sonra onlara da bir şekilde alışıyorsun.


10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Bu konuda pek bir bilgim yok fakat bölümümüzde Erasmus yapabilme imkanı var. Hangi ülkelere olduğunu bilmiyorum ne yazık ki.


11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?


Okul bittikten sonra bu gibi şeyleri benim kovalamam gerekiyor. Mezun olduktan sonra bu işler tamamiyle bana kalıyor.


12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


Hayalim olan bir bölümde sıradan bir üniversitede okumayı tercih ederim. Çünkü aday arkadaşlar üniversiteyi kazandıklarında şunu fark edecekler: İyi veya kötü üniversite diye bir şey yoktur, senin kazandığın üniversitede kendini geliştirmen gerekir. Adı duyulmuş veya duyulmamış, bunun hiçbir önemi yok. Her şey kişinin kendisinde bitiyor. Ben bunu fark ettim. Olabildiğince kendimizi geliştirmeliyiz.


13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


Tabii. Olabildiğince paragraf sorusu çözsünler. Hiçbir paragraf sorusunu kaçırmamalılar. Öte yandan sınavda zamanla yarıştıkları için evde test çözerken de kendilerine süre tutsunlar. Tarih ve coğrafyayı es geçmesinler. Yazar-eser çalışırken bir önceki yıllarda çıkmış olan sorular göz atsınlar. Ve son olarak konu açıklarını kapatmaya ve genel tekrar yapmaya özen göstersinler, sonrasında başarı onların olacaktır.


Hemen Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!