Necmettin Erbakan Üniversitesi Mimarlık öğrencisinden "Ben çizerim yahu!", diyenler toplanın! Necmettin Erbakan Üniversitesi Mimarlık öğrencisi Ömer sizler için anlattı, biz de keyifle dinledik. Konya'nın Ankara'ya yakın olmasının ne gibi bir avantajı var? Mimarlık öğrencileri mezun olunca sudan çıkmış balığa mı dönüyorlar? Okurken yurtdışına gidebilir misin? Kafanda dönüp duran onlarca soruyu biliyor ve senin için cevaplayanlara ulaşıyoruz! Yeteneğin ve ilgin varsa ne duruyorsun? Oku ve tercih listeni yapmaya başla!

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen, YGS LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

-İlk senemde kazandım, YGS’de 53 bin küsür sıralamadaydım LYS 41.511’di. 

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmen de herhangi bir aile, çevre baskısı var mıydı?

-Aslında sınava hazırlanırken Mimarlık kazanmak istiyorum gibi bir hedefim yoktu. Sağlık alanından değil de Mühendislik alanından tercih yapıcağım belliydi, sadece sınav sonucu açıklanınca yaptığım araştırmalar ve hocalarımın yönlendirmeleriyle Mimarlık bölümünün bana uygun olduğuna ve beni yansıttığına karar verdim.

3-Bu mesleği bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

-Bölüm genel itibariyle okulu bitirdim diplomamı aldım ben bu mesleğe hakimim anlayışı olan bir bölüm değil. Bölüm okul döneminde ve iş hayatında sürekli yeni şeylerin öğrenildiği, usta çırak ilişkisinin olduğu bir bölüm olduğundan dolayı kendimi yeterli seviyeye ulaştırdığımı düşünene kadar bir mimarlık ofisinde çalışmayı, sonrasındaysa kendi ofisimi açmayı planlıyorum.

4-Neden senin bölümün için onlarca üniversite varken okuduğun okulu seçtin?

-Okulu seçmemde iki faktör vardı. Birincisi bölüm. Tercihlerimi tek bir bölüm üzerine yaptım. İkinci faktör Konya'nın Ankara'ya olan ulaşım imkanı. Ailesi Ankara'da kalıp burda okuyan ve hafta sonları gidip gelen çok arkadaşım var bu önemli bi etken.

5-Yurtta mı kalıyorsun okulun ulaşımı nasıl?

-Ben evde kalıyorum. Yurt konusunda okula yakın erkek yurdu sayısı malesef az. KYK’nın erkek yurdu bu konuda daha da kötü okula çok uzak kalıyor, kalan arkadaşlarım yıl içersinde çok sıkıntı çekmişlerdi. Kız yurtları ulaşım imkanı olarak daha avantajlı. 

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu? Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun?

-Eğitim seviyesi olarak yeterli olduğunu düşünmüyorum. Mevcut öğrenciye karşılık yeterli eğitmen yok. Sosyal olarak ise bekleneni karşılamayacak düzeyde, yeterli değil.

7-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler üst sınıfta yaşayacaklarınınla ilgili bir bilgin var mı?

-Bölüm sürekli çalışma isteyen, aktif olarak okula devam etmenizi gerektiren bir bölüm. Severek yapılmadığı zaman insanı zorluyor. Bir şekilde okurum denilip tercih edilmemesi gerekiyor bence.

8-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

-Hocalar sorulara karşı ilgililer başından savanı görmedim ben şahsen. Yardımcı olan kişiler genellikle.

9-Yurtdışı imkanları ile ilgili bildiğim bir kaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

-Yurtdışı ile ilgili pek bir bilgim yok, ilgilenen arkadaşlar okulun internet sitesinde detaylı bilgi bulabilirler.

10-Okul bölümün için sana staj/çalışma imkanları vaad ediyor mu? Yoksa her şey sizde mi kalıyor okul bittikten sonra?

-Okulun bu konuda vaadi yok staj/çalışma imkanı size kalıyor.

11-İyi ve duyulmuş bir üniversitede ikinci tercihi olan bölümü seçmek mi, yoksa birinci tercihim ve asla hayal olan bölüm için biraz daha normal bir üniversite gitmek mi?

-Yaptığınız işi, okuduğunuz bölümü sevmedikten sonra üniversitenin isminin imkanlarının ve iyiliğinin pek bir önemi olmadığının kanaatindeydim. Ben bölüm tercihi yaptım, arkadaşlara tavsiyem hayalinizdeki bölüme yönelin üniversite uğruna bölümden vazgeçmeyin.

12-Okul ve bölümün hakkında, sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verir misin?

-Bölüm için internette bazı abartı yazılar ve paylaşımlar var çok aldırış etmesinler, gözlerini korkutmasınlar. Çizim yeteneği bölüm için olmazsa olmaz bir özellik değil, düşleyip tasarlayabilme yeteneğiniz var mı kendinizde bunu sorgulayın. Eczacılık tutmadı Mimarlık geldi gibi tercihlerini plansız yapanlar, ailesinin zoruyla istemeyerek yazanlar bu bölümde zorlanıyor tercih yaparken bunu da unutmayın derim.

Hemen Mimarlık bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!