1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Hayır 2. senemde kazandım. Sıralamamı hatırlamıyorum malesef.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Evet hayalimdi. Ortaokulda PDR okumaya karar vermiştim. Daha sonraları başka bölümleri araştırsam da PDR'den vazgeçemedim. Ailemin bu konuda bir baskısı olmadı.

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

PDR mezunları okullarda rehber öğretmen olarak, kreşlerde pedagog ya da psikolojik danışman olarak ve adliyelerde, çocuk mahkemelerinde bilirkişi olarak çalışabilirler. Aynı zamanda klinik yüksek lisansı yaparak hastanelerde klinik psikolog olarak da çalışabilmektedirler. Ben hangi alana yöneleceğime henüz karar veremedim, her biri de birbirinden güzel bence :)

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Başka bir okul istiyordum aslında. Ama yaşadığım şehre yakın olduğu için ve bazı başka nedenlerden dolayı Niğde'yi seçmek durumunda kaldım.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

Evet KYK yurdunda kalıyorum. Eğitim fakültesine yaklaşık 10 dakikalık mesafede yurdumuz ve çoğu fakülteye de yakın. Ayrıca kampüs içi dolmuş ücretsiz olduğu için fakültelerle yurtlar arası ulaşım çok kolay.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Malesef bu pek mümkün değil. Ama ek olarak okulumuzda yaratıcı drama eğitimi verilmekte.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Niğde çok küçük bir şehir olduğu için imkanlar da çok kısıtlı. Tiyatro, seminer, festival vs. şeyler çok az düzenlenmekte.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Ders içi etkinlikler ve sunumlar çok fazla yapılıyor. Bunun dışında üst sınıflardan başka bi zorluk duymadım.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Ögrencilerle öğretmenler arası iletişimin gayet iyi olduğunu düşünüyorum ama okulun başarı sıralamasına göre bence fazla zorluyorlar. Ders içi etkinlikler, ödevler çok fazla yapılıyor.

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Erasmus programı mevcut. Bu sayede birçok ülkeye gidip hem eğitim alma hem de yeni kültürlerle tanışma fırsatı bulabiliyorsunuz. Bunun dışında aynı zamanda Mevlana programı da mevcut. Ayrıca Farabi yaparak farklı bir şehirde bir dönem okuma imkânı sunulmaktadır.

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Henüz 1. sınıfta olduğum için bu konuda pek bir bilgim yok. Ama farklı sınıflarda staja benzer farklı gözlem dersleri mevcut.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Hayalin olan ama sıradan bir okulda okumak bence daha mantıklı. Tercih dönemimde ben de bu ikileme düşmüştüm ama şu anda hayalim olan bölümde ama sıradan bir okulda okuyorum ve böyle bir tercih yaptığım için de hiç pişman değilim. Çünkü eğer istemediğiniz bir bölümde okursanız hayatınız boyunca istemeyerek o işe gideceksiniz ve böylece iş veriminiz de düşecek. Sıradan bir okulda okuduğunuz takdirde ise sevdiğiniz, yapmaktan mutlu olduğunuz bir mesleği yapacaksınız ama kendinizi geliştirdiğiniz zaman iyi bir okulda okumuş insanlarla eşit şartlara sahip olma imkanınız da olacak.

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Eğer çok aktif, çok sosyal biriyseniz Niğde'de çok sıkılabilirsiniz. Ama alışılmayacak bir durum değil. Gidilecek, gezilecek çok fazla yer olmadığı için çok rahat para biriktirebilirsiniz. Arkadaş ortamınız güzel olduğu sürece burada okumaktan keyif almak sizin elinizde.

 

Hemen Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!