1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Evet. Fakat o zamanlar benim istediğim farklı bir bölüm vardı ve o bölüm LYS gerektirmiyordu. Halkla İlişkiler de alternatif olarak yazdığım diğer bir bölüm olmasına rağmen, ilk üç tercihim -asıl istediğim bölüm- gelmedi, 4.'den %50 bursla Okan'ı kazanmış oldum.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Yukarda söylediğim gibi... Bu bölüm hayalim değildi aklıma bile gelmemişti açıkçası. Fakat tercih zamanı açıkta kalma korkusunu çok yoğun yaşadığım için birçok farklı bölümü de yazmıştım. Halkla İlişkiler, eh işte fena değil dediğim bir bölümdü. Ama şu an iyi ki de yazmışım ve iyi ki asıl istediğim değil de bu bölüm gelmiş diyorum.

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

Halkla İlişkiler, geniş yelpazeli bir meslek ve birçok kurum Halkla İlişkiler birimine sahip. Bu yüzden iş imkanı da çok yüksek çünkü istediğiniz alanda çalışabiliyorsunuz. Bu bir gıda, otomotiv, tekstil şirketi veya farklı bir kurum olabilir. Fakat ben ajanslarda ya da kanallarda çalışmayı istiyorum. Diğer bir alternatifim de kolejler...

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Dediğim gibi ben bu okulu kazanacağıma pek umut vermiyordum. Sadece daha önce övgüsünü çok duyduğum için ve geniş, güzel bir kampüsü, iyi hocaları olduğu için tercihlerime eklemiştim.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

Evet. Kampüsümüzde yurtlar var ve yurt kampüsün içinde olunca okula da çok rahat gidiyorsunuz. Yürüme mesafesi :)

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Evet. Bölüm hocalarımız sıkça farklı insanlarla seminerler düzenliyorlar.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Evet. Çoğu zaman hep bir faaliyet oluyor okulda. Zaten kulüpler dışında okulun Happy-Life adında başka bir dersi var. O derslerden herhangi birini almanız bile sosyal olmanızı sağlayacaktır.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Her okulda olduğu gibi birtakım zorluklar var elbette. Okulun şehir merkezine çok uzak olması bir zorluk sayılabilir ama onun dışında kampüs içinde herhangi bir zorluk yaşamadım. Üst sınıflarda yaşayacağım ekstra bir zorluk olacağını sanmıyorum, tez hazırlamak dışında...

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Çoğu hocamdan çok memnunum ve anlattıklarını ilgiyle dinliyorum. Kesinlikle öğreten ve yardımcı olan tipler ama bunun için çabanızı görmeleri gerekiyor.

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Erasmus Programı ile bağlantılı olduğu ülkeler var. Bu sayede puanınız yeterliyse eğitiminize yurt dışında devam edebiliyorsunuz.

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Okul sizden iki kere zorunlu staj yapmanızı istiyor. Birini kendisi ayarlıyor birini siz oturduğunuz evin yakınlarında ayarlıyorsunuz. Ayrıca eğer isterseniz gönüllü staj yapma imkanınız da var.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Bence ikincisi. Okulun iyi ve kaliteli olması tabii ki önemli bir kriter fakat istemediğiniz bir bölümde okulun güzelliğinden dolayı ne kadar başarılı olabilirsiniz? Ama eğer hayalinizse, zaten nerede okuduğunuzun bir önemi kalmaz. İnsan sevdiği işte mutlu ve başarılı olabilir. Bunun için iyi bir mekan olması şart değil.

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Sınav sistemi öğrenciyi yıpratan bir dönem. Bu dönemi, çevrenin baskısıyla gerilmeden, çok strese girmeden atlatmaya çalışmak en iyisi. Stres, bildiklerinizi de unutturur ve sizi kötü etkiler. Ama onu kontrol etmeyi öğrenirseniz, her zorluğun üstesinden gelebilirsiniz.

Hemen Halkla İlişkiler (%50 Burslu) bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!