Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme bölümünden, bir okuldan daha çok bir kültür kavramını kazanabilmiş yegane üniversite ODTÜ'yü bir de onun havasını sürekli soluyan bir öğrenciden dinlemek istemez misin? Binlerce fakültenin arasından sıyrılarak kendine ayrı bir klasman yaratmış olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme bölümünü, öğrencisi Aslı sayesinde daha yakından tanıdık!

Daha fazlasını duymaya hazır mısın?

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Evet, ilk senemde okulumu kazandım. YGS-5'te 27binlerdeydim. LYS'de ise TM-1 puan türünde 6binlerde yer alıp bölümüme yerleştim.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Açıkçası ben hiç öyle çocukluğundan beri aynı mesleği isteyip o hedefe giden biri olmadım. Tercih döneminde de aklımda üç dört bölüm vardı, ailemin tavsiyesiyle bu bölümü tercih ettim.

3-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden okuduğun okulu seçtin?

Hem Türkiye’de hem de dünyada önde gelen üniversitelerden biri olduğu, eğitim kalitesi ve sosyal imkanları sebebiyle ODTÜ'yü tercih ettim. 

4-Yurtta mı kalıyorsun, okulun ulaşımı nasıl?

Yurtta kalıyorum. Okulumuzun tüm yurtları kampüs içerisinde, ister yürüyerek ister ringlerle yurtlardan bölümlere ulaşım mümkün. Bunun yanı sıra Ankara'da oturan öğrenciler için rahat ulaşım imkanları mevcut.

5-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu? Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun?

Okulumuzda tercih öncesi tanıtım fuarları düzenleniyor. Bunun yanı sıra hazırlık sınıfında herkes bölümüyle ilgili tadımlık ders kapsamında seminerler alıyor. Sosyal imkanlara gelecek olursam anlatmaya sayfalar yetmez; Türk Halk Bilimi Topluluğu'ndan Eşli Danslar Topluluğu'na, onlarca topluluğumuz ve bunların haricinde spor takımlarımız var. Kısacası her öğrencinin ilgi alanına yönelik bir topluluk ve etkinlik mevcut.

6-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Okuduğum okulun belki de tek zorluğu akademik alanda karşımıza çıkıyor, ODTÜ'nün yıllardan beri koruduğu akademik çizgisi öğrencileri epey zorluyor ancak sistemli çalışmayla başarı elde edileceğini düşünüyorum. Üst sınıflarda ise ilgilendiğim branşlarla alakalı bölüm içi ve bölüm dışı seçmeliler almayı ve staj programlarına katılmayı düşünüyorum.

7-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Üniversitede okumanın belki de en güzel yanı eğitimcilerinizle iki yetişkin insan olarak oturup konuşabilme imkanı bulmanız. Bu hem size akademik zenginlik katıyor hem de özgüveninizi arttırıyor. Ayrıca okulumuz bünyesindeki eğitimcilerin akademik alanda epey donanımlı olduğunu ve sınırlarımızı zorlayarak bizim gelişimimize katkı sağladıklarını söyleyebilirim.

8-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Okulumuzdaki öğrenciler katıldıkları projeler kapsamında yurt dışı seyahatlerinin yanı sıra Erasmus programlarına da yüksek katılım gösteriyorlar. Ayrıca SUNY programı kapsamında okuyan öğrenciler dört yıllık eğitimlerinin iki yılını yurtdışındaki üniversitelerden alabiliyorlar.

9-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Okulumuzdaki öğrenci topluluklarının sayesinde öğrenciler ile şirketler arasında iletişim sağlanıyor ve okulumuzda yapılan seminerler, workshoplar ve yarışmalar ile pek çok staj ve iş imkanı yakalayabiliyoruz. Ayrıca üniversitemiz yapılan araştırmalara göre mezun olduktan sonra kısa vadede işe alınma süresinde epey yüksek oranlara sahip.

10-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi? Yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? 

Aslında bu soruya cevap vermesi biraz zor. Eğer düşündüğünüz bölümler içerikleri bağlamında birbirine yakınsa daha başarılı bir üniversiteyi tercih etmeniz daha mantıklı olur. Ancak iki bölüm birbirinden çok farklıysa burada istediğiniz bölümde ne kadar idealist olduğunuz faktörü öne çıkıyor.

11-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Dayanın, sabredin, ilk tomurcuklar açtı bile, ağacınızın meyve vermesine çok az kaldı! "Biz ODTÜ'lüler dünyayı değiştirebiliriz." mottomuzla mesleğinde önde gelenlerden olmak isteyen aydın, başarılı, insani değerlerinden şaşmayan ve idealist yönetici aday adaylarını aramızda görmekten mutluluk duyacağız. :)

Hemen İşletme bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!