1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Evet ilk senemde kazandım, daha doğrusu tercih yaptım. Ben mezuna kalmak istemiştim ama aile, dış etkenler vs. ile tercih yaptım. YGS'de 166 bindim, LYS'de de 150 bine gelebildim ancak.

 

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

 

Tam olarak hayalim değildi açıkçası çünkü sınava hazırlanırken biraz fazla hayalperest hedefler koydum sanırım. Şöyle ki aslında çok çalıştım, kendimi çok hırpaladım ama bu bana her türlü zarar verdi. Sonuçlar açıklandı, tabii ben bir araştırma furyasına girdim. Hemşirelik ve ebelik tüm seçenekleri eledi çünkü mühendislik, öğretmenlik bana hitap etmiyordu. Ben hep sağlık istedim. Şöyle bir yanlış yaptım, ebeliği tam bilmediğim için hemşireliği daha üstün görüp 20 şehir yazdım ve garanti olması için ebeliği sona ekledim. Şu an mutluyum ve iyi ki diyorum, ebelik tanıdıkça güzelleşiyor benim için.

 

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

 

Şu an önü açık bir meslek, Türkiye'de yaklaşık 60 bin ebe var ve hala ihtiyaç da var. Ama 4 sene sonra ne olur bilemeyiz tabii. Bu sebeple mesleği sevmek çok mühim, sevdiğin mesleği önü kapalı olsa bile meslek aşkı tüm kapıları açıyor. Tabii hep sahada çalışmak zorunda değilsin, üniversitede öğretim görevlisi olabilirsin. Ebelik ülkemizde yüksek lisansa yeni geçtiği için kitaplar, kaynaklar, makaleler ve özellikle öğretmen konusunda çok eksik var. Ben derslerimde hemşirelik mezunu değil ebelik mezunu bir hoca isterim açıkçası. Bu demek oluyor ki ebelik hem hastanede hem de üniversitede oldukça aranan bir bölüm kendini geliştirmek şartıyla.

 

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

 

Çünkü kampüsü, binası çok güzel, adı var ve evime yakın.

 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

 

Evde ailemle birlikte kalıyorum. İstanbul ulaşım yönüyle hem sıkıntılı hem kolay aslında, ben trafiği yönüyle şikayetçiyim ama karşıdan, Avrupa yakasından gelen arkadaşlarıma kolay Marmaray ve Metro nedeniyle. Şunu da söylemeliyim ki İstanbul gibi ulaşım da gelişiyor.

 

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

 

Net bir şey söyleyememekle birlikte hiç yok diyemem. Suç biraz bende de olabilir, yol sıkıntısı nedeniyle, saatleri nedeniyle gidemediklerim oldu. Ebelik ne kadar kadın, bebek sağlığına yönelik olsa da çocuk gelişim seminerinden de kendime alacağım şeyler de oluyor, eczacılık seminerinden de. Yine kişide bitiyor diyebilirim, arayan buluyor.

 

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

 

Evet çok fazla kulüp ve etkinlik oluyor. İlk heyecanla 20 tane Whatsapp grubuna girdiğimi hatırlıyorum sonra sana hitap edenleri ayırınca 3-5 tane kalıyor. Yine ve yine kulüp başkanı olmak da, üyesi olmak da, uzaktan bakmak da sende bitiyor dostum :)

 

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

 

Ebelik güzel ve zor bir meslek. Bunu 12. sınıfta duysaydım güler geçerdim. Çünkü ön yargıya açık, biraz hemşireliğin gölgesinde kalmış kendileri. Öncelikle ilk dönem Anatomi ve Fizyoloji, 2. dönem de Mikrobiyoloji ve Beslenme dersi beni oldukça zorladı. Düzenli ve planlı bir çalışma şart. Şunun altını çizmek isterim ki tüm sağlık mesleklerinin dersleri bir tık daha mühim, bir ebenin en ufak hatası ölüme, sakatlığa, yaşam kalitesini düşüren, depresyona sürükleyen anılara neden olabilir. 40 doğum şartı diye bilenler duymuştur belki, mezun olabilme şartımız olur kendileri. 4. sınıfta nöbetler, 3. sınıfta doğumlar... Heyecan verici :)

 

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

 

Hepsi iyi güzel hocalar, tabii sen dersine ilgiliysen. Davranış dersini sevemediğim için uyudum ve hocanın sesi uykumu getiriyordu dedim. Olay bu aslında. Sorduğum hiçbir soru yanıtsız kalmadı şu ana kadar.

 

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

 

Aslında yeni yeni düzene giriyor hepsi, ne kadar 1900'lerden kalma bir bina olsa da 2 yıldır aktif eğitim veriyor üniversitemiz. Sağlık Bilimleri Üniversitesi ülkemizdeki tek sağlık temalı üniversite. Ama bir bebeğin büyüme hızıyla yarışır üniversitemiz, Ankara ile bağlantımız, okulumuzun tarihi birçok kapıyı hızla açıyor.

 

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

 

Evet kesinlikle haklarını yiyemem ulaşım ve öğrenme kriterleri göz önünde bulundurularak eşit ve kaliteli bir staj dönemi bize sunuluyor. Biraz da senin çabanla verimli stajlar hep senin :) Atanma olarak ise iş sana düşüyor; KPSS kalp ben, sen, onlar...

 

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

 

Hayalin için sıradan bir üniversite derdim çünkü hayal aslında çok büyük bir güç kullanmasını bilene. Üniversiten çok seminer vermiyor olabilir, sen de hocalarından alırsın dersini. Kendini geliştirmek senin elinde, emin ol, inan ve çabala.

 

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

 

Ebelik, hem de Sağlık Bilimleri Üniversitesinde, gel vatandaş gel. Ebelik maddi ve manevi açıdan doyurucu bir meslek, üniversitem ise faydalanmaya ve gelişmeye açık bir yer, bekleriz.

 

Hemen Ebelik bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!