1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


İkinci senemde kazandım. Mf-3 sıralamam 115 bindi.


2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Tam olarak hemşirelik hayalimdi denemez. Sağlıkla ilgili bir bölüm istiyordum ama tam olarak şu olsun diyemiyordum. Ailem sağlıkla ilgili bir meslek seçmemi istemiyorlardı. Hatta tercih döneminde ısrarla öğretmenlik yazmamı söylediler ama sonuçta seçeceğim mesleği ben yapacaktım onlar değil, o yüzden sıralamama uygun ve bana en yakın gelen hemşirelik mesleğini seçtim.


3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


Hemşirelik adına iş imkânı oldukça fazla. Genelde toplum arasında hemşire sadece hastane çalışır gibi bir algı var ama bu tamamen yanlış. Eğitimini tamamlamış bir hemşire; toplum sağlığı merkezlerinde, sağlık bakanlığında, iş yerlerinde/okullarda/bazı özel kurumlarda (daha da çoğaltılabilir) mesleğini yapabilir. Ben ise öncelikle lisans eğitimimi bitirip yüksek lisans yapmayı ve aynı zamanda da çalışmayı düşünüyorum.


4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


Sakarya 10. tercihimdi. İstanbul da yaşadığım için ilk 9 tercihim İstanbuldu. Ama İstanbul gelmedi. Sakarya üniversitesi hiç aklımda yoktu aslında. Bir arkadaşım tavsiye etti çok güzel üniversite, şehir dışı düşünüyorsan yaz dedi. Bende 10. Ve ilk şehir dışı tercihime Sakarya Üniversitesini yazdım ve burada okuyorum, mutluyum.


5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


Evet yurtta kalıyorum. Yürüyerek 15 20 dk de kampüse varıyorsunuz. Kampüs yolunda sürekli otobüs ve minibüsler var. 5 dk bile beklemeden biniyorsunuz. O kadar çok geçiyor yani :)


6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


1. Sınıf için 4 -5 tane seminer/oryantasyon programı olmuştu. Bence sayıları daha da arttırılmalı.


7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


Evet sosyal olarak yeterli diye düşünüyorum. Birçok kulüp, gezi programları, turlar, ve etkinlikler oluyor.


8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


Sakarya üniversitesi genel olarak her bölümü biraz zorlayan bir üniversite. Ama bu zorlama öğrenciye takıp da sınıfta bırakayım gibi bir zorlama değil. Tamamen öğrencinin daha fazla gelişebilmesi için yapılıyor. Hemşirelik için ise her sene ayrı bir zorlukta. Çünkü bizim işimiz insanla. Bir mimar veya mühendis bir projeyi yanlış yaptığında bunu yırtıp atabilir ama biz hemşireler hata yaptığımızda insanı yırtıp atamıyoruz o yüzden çok az hata yapmamız gerekiyor ve bunun için de çok iyi teorik bilmeliyiz. Bizim hocalarımız bize bu bilinci verdi. Şöyle ki; teoriğin ne kadar iyi olursa uygulaman da o kadar iyi olur. Hemşireliğin en zor senesi 2. Sınıftır. Çünkü hem dahiliye hem de cerrahi dersleri alıyorsunuz ve oldukça ağır bir içeriği var bu derslerin.


9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Eğitimcilerimiz tamamıyla bize hemşirelik bilincini anlatmaya çalışan ve bunu zaman zaman bizi zorlayarak zaman zaman da yardımcı olarak yapıyorlar. Bizden bekledikleri bir hastada oluşabilecek veya olmuş olan her şeyle ilgili bağlantı kurarak çıkarımlarda bulunmak ve bu çıkarımlara ilişkin bakım planı oluşturabilmek. Ama maalesef bu o kadar da kolay olmuyor çünkü bilmemiz gereken çok fazla bilgi var.


10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Erasmus, Mevlana, Farabi gibi imkanlar mevcut. Hemşirelik bölümü için yurt dışı imkanı oldukça iyi bölüm başkanlarımız sınavı (ör, Erasmus için dil sınavı) geçmeniz yeterli gerisi Çok kolay , bu konuda hiç sıkıntımız yok diyorlar.


11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?


Normalde bu seneye kadar 1.sınıfın 2. Döneminde staja çıkılması gerekiyordu ama Sakarya'daki hastanelerde çok fazla stajer hemşire olduğu için biz staja çıkamadık. Ama bu eksiği 2. Sınıfın başında çıkacağımız 3 haftalık bir stajla tamamlayacağmızı söylüyorlar. Bunun haricinde 2, 3 ve 4. Sınıflarda her iki dönemde olmak üzere staja çıkılıyor. Aynı zamanda teorik derslere de okulda devam ediliyor. 4. Sınıfın 2. Dönemi sadece intornluk dönemi. Teorik dersler olmuyor.


12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


Tabi ki hayalim olan bir bolum için sıradan bir üniversite seçerim. Çünkü bence önemli olan yapmayı istediğiniz meslek. Seçtiğin mesleği ömür boyu yapacaksın ve bu seçim senin gerçekten istediğin ve bu işi yapmaktan mutlu olacağın bir iş olmalı. Istemediğin bir meslek seçersen hem mesleğe yani işine faydan olmaz hem de yapmak istemediğin bir işi yaparak hayatını mutsuz geçirebilirsin.


13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


Meslek seçimi yaparken kesinlikle istediğiniz ve kendinizi ait hissettiğiniz mesleği seçmelisiniz. Bu secimi yaptıktan sonra tek yapmanız gereken o hedefe doğru ilerlemek olmalı. Bunu yaparken elbette zorlandığınız, bıktığınız hatta vazgeçtiğiniz zamanlar olacak. İşte önemli olanda asıl bu zamanlarda devam edebilmek. Çünkü bu süreçte vazgeçmeden devam ettiğiniz zaman mutlaka hedefinize ulaşacaksınız, kendinizi olmak istediğiniz yerde göreceksiniz. Yeter ki vazgeçmeyin.


Hemen Hemşirelik bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!