1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Hayır, ilk senemde kazanmadım. 2. senemde kazandım. İlk sene YGS 125 bin, LYS 50 bindi. 2. senemde ise YGS 42 bin, LYS 19 bin geldi. Beklediğim bir sonuç değildi ikisi de. Ama tavsiyem YGS sonucuna aldanıp moral bozmamaları çünkü benden kötü olan çoğu arkadaşım ilk senesindeki çok düşük YGS sıralamalarını ilk 20 bine çekti.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Evet, benim hayalimdi. Lise 2'de ne olmak istediğime karar vermiştim. Zaten geçerli bir bölüm olduğu için de ailem destekledi. Herhangi bir çevre baskısı yoktu. Zaten bu bölüm için 1 sene daha mezuna kalıp bekledim.

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

Aslında iş imkanı sandığımızdan daha fazla. Bir hukukçu çoğu alanda iş bulabilir. Bizim bildiklerimiz hakim, savcı, avukat. Ancak noter, kaymakam, akademisyen, icra müdürü, müfettiş, bakanlık uzmanı, danışmanlık vb. birçok alanda görev yapabiliyorlar. Milletvekili ve belediye başkanları da günümüzde oldukça fazla. Kamu veya özel sektörde de rahatlıkla iş bulunabilir. Tabii ki geliri çok yüksek olmayabilir, herkese şans gülmez ancak ortalama bir maaş aldıkları kesin. Ben avukat olmak istiyorum. Yapabileceğime inandığım şey, olmak istediğim şey hep oydu.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Açıkçası beklemediğim bir yerleştirme sonucuyla karşılaştım. Akdeniz Üniversitesi beklerken Sakarya Üniversitesi oldu. Ben de şaşırdım ve çok isteyerek gitmedim. Hatta geçiş yapmayı kafaya koydum ama o amaçla çalıştığınız zaman olduğunuz yerden zevk almıyorsunuz, alışmak yerine kabullenmemekte diretiyorsunuz ve bu size negatif yansıyor. Ben çok sevmesem de alışmaya çalışıyorum. Sonuçta hedefime giden yol buradan geçiyor.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

İlk sene özel yurtta kaldım. Daha sonra eve çıktım. Bildiğim kadarıyla KYK yurtları fiziki olarak yeni ve güzeller. Ben özelde kalıyordum, benim yurdum da güzeldi, servisimiz vardı saat başı ama yürüme mesafesindeydi zaten çok uzak değildi kampüse. Ulaşım Sakarya’da kolay. Bir sıkıntı çekmedim bugüne kadar.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Açıkçası okulumun eğitim sisteminde eksikler var, Hukuk Fakültesi 6 yıllık bir fakült ve bırakan iyi hocalarımız oldu. Eğitim ve seminerler tabii ki oluyor ama herkese hitap edip etmemesi biraz göreceli.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Üniversite sosyal olarak olanaklı. Çeşitli kulüpler var ama ben açıkçası üye olmadım hiçbirine, yamaç parüşütü yapan vs. çokça arkadaşım var.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Bilinir ki hukuk zor ve çalışılması gereken bir bölüm. Yata yata geçilecek bir bölüm değil. Ben çok istememe rağmen hala çok alışamadım. Sanıldığının aksine ezber yaparım, geçerimlik bir bölüm de değil. Muhakeme yeteneği gerekiyor öncelikle. Kesinlikle tek doğru yok. Eleştirel olmak zorundasınız, sınırları zorlamalısınız. Ben 2. sınıf olduğum için üst sınıflar hakkında çok doğru bilgi veremem ama duyduğum kadarıyla 3. sınıf usül derslerinin görülmeye başlandığı zor bir dönem. 4. sınıf da tabii ki zorlayıcı. Onun dışında 1 ve 2'de düzenli çalışmayla çoğu dersi geçebilirsiniz.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Değişiyor, bazı hocalar gerçekten öğretiyor ama bazıları despot kişiler; dersinden geçmenin mümkün olmadığı ve sizi dersten soğutan... Hocalarımızın puan konusunda eli çok bol değildir. Öyle ortalama yaparım, geçiş yaparım düşüncesiyle gelen çoğu kişi hayal kırıklığına uğruyor. 3 üstü ortalama için kendinizi zorlamanız lazım, yapan kişi sayısı parmakla sayılır. Bizim okulun sınavları zordur. Ankara ile Marmara ile kıyaslıyoruz ve sanki bizimki gereksiz yere daha zor.

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Pek bilgim yok

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Okul bittikten sonra bize kalıyor. Zaten staj yeri bulmak aslında bir hukukçu için çok da zor değil.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Bence hedefin olan bölümü okumak önemli olan. Evet tabii ki üniversite hayatı en güzel zamanlar, insan güzel bir yerde yaşamak istiyor ama o şehirde 4-5 sene geçireceksiniz, mesleğinizi ise belki 35-40 sene yapacaksınız. O yüzden tabii ki hayatınız boyunca yapacağınız iş çok daha önemli. O yüzden şehir ayrımı yapmamak lazım. Tabii ki herkes güzel yerde olmak ister ama gerçekten istediğiniz bölüm varsa şehri düşünmeyin. Sonuçta mezun olduktan sonra da istediğiniz şehirde yaşayabilirsiniz ama istediğiniz mesleği yapma şansınız olmaz.

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Okulumu çok sevmiyorum, beklediğim eğitim tabii ki bu değil ama bölümümü seviyorum. Gerçekten bu bölümü can-ı gönülden isteyenlere tavsiyem şehri düşünmeden hedefe odaklanmalı. Herkesin hukuk diploması oluyor mezun olunca. Önemli olan iyi bir hukukçu olmak. Bunda da kendinizi geliştirmek önemli. Eğer bu sene olmadıysa ve gerçekten işte benim mesleğim bu diyorsanız kesinlikle 1 sene beklemelisiniz. İlk senenizden çok daha iyi ve hızlı geçiyor. Göz açıp kapayıncaya kadar üniversitede buluyorsunuz kendinizi. Kabus gibi gelebilir ama mezuna kalmak kabus değil. Sadece arkadaşlarınız gitme hazırlığı yaparken sizin boş kalmanız burukluk yapıyor biraz ama sonrasında alışıyorsunuz. İlk seneden istemediği yerlere gidip pişman olan çok arkadaşım oldu. Keşke demektense ben elimden geleni yaptım, bu kadarı oldu diyin. 1-2 sene koskoca hayatınız yanında hiç gibi kalıyor. O yüzden hedefinize odaklanın yapacağınıza inanın. Sevdiğiniz mesleği seçin. Kendinizi tanıyın. Şehri dert etmeyin. Arkadaş ortamınız olduğu sürece en kötü yer bile güzel gelmeye başlıyor. Ben mezuna kalarak geldim. Pişman mıyım hayır, istediğim üniversite bu muydu hayır. Ama önemli olan istediğiniz amaca ulaşmak. Asla pes etmeyin. İsteyin, inanın ve başarın. Üniversiteye gelince bu hallerinizi hatırlamayacaksınız bile. Bu kadar heyecan yaptım diye güleceksiniz kendinize, ben de öyle olmuştu. Umarım istediğiniz olur. Bu bölüm ve üniversite hakkında sorusu olanları yanıtlayabilirim bildiğim kadarıyla. Hepinizin gönlünce olsun.

Hemen Hukuk Fakültesi bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!