1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


Evet ilk senemde kazandım. Sıralamamı net hatırlamıyorum ama bölümünkinden yüksek bir puanla 7.olarak girdim.


2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Hayalimde bir bölüm yoktu ama hep bir işte çığır açmak ve onunla anılmak gibi bir hayalim vardı. Mühendislik de buna fazlasıyla imkan veriyor bu yüzden çok mutluyum :) Ailem hiçbir zaman baskı uygulamadı, çevremi pek düşünmedim sanırım o zamanlar. Siz de düşünmeyin :)


3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


Bölümümün çok fazla farklı alanda iş imkanı var çünkü malzeme dünyası çok geniş ve her geçen gün yeni teknolojiler geliştiriliyor. Hatta bu kadar fazla farklı alanda çalışabilecek olmak kafamı karıştırmıyor değil :) Bitirdiğimde biraz daha uzmanlaşmak için yüksek lisans yapmak istiyorum. Hedefim insanlığa yararlı olacak görevlerde bulunmak. Bu yüzden kesin bir hedef değil de aklımda araştırmacılıkla birkaç alternatif var diyebilirim.


4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


Sakarya Üniversitesi, mühendislik anlamında adı duyulmuş belli başlı 4-5 üniversiteden sonra gelen en iyi üniversite diyebilirim. Puanım, daha yüksek ve İstanbul'a daha yakın üniversitelere tutmasına rağmen araştırarak özellikle Sakarya'yı tercih ettim. Ayrıca bölümümüzde laboratuvar imkanımız çok iyi seviyede olduğu için kararımı vermiştim.


5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


Evet yurtta kalıyorum, gayet memnunum. Ulaşımım gayet iyi. Yazın çoğunlukla yürüyorum.


6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Bu durum biraz hocalar biraz da öğrencilere bağlı diyebilirim. Bazen hocalarımız düzenliyor bazen de kulüp etkinlikleri oluyor. Kendim toplulukta aktif çalışmış birisi olarak söyleyebilirim ki topluluğumuz şu an gayet aktif çalışıyor ve bitirdiğimiz bu dönemde çok güzel etkinlikler düzenledik. Bölümümüze gelirseniz toplulukta mutlaka aktif görev alın derim inanın çok şey kazanacaksınız.


7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


Evet, önceki soruda da yazdığım gibi bölümümüzün topluluğu şu an aktif çalışıyor. Bunun dışında okulumuzda o kadar faaliyet oluyor ki artık yetişemiyorum diyebilirim. Bunların bana getirisi fazlasıyla oldu. Ayrıca sadece okulumda değil, başka üniversitelerde olan etkinliklere de katıldım. Sadece kendi okulunuza bağlı kalmayın derim.


8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


Bölümümüzün zorluğu dersler açısından çok yok diyebilirim çünkü çalışınca yapılmayacak şey yoktur. Bölümüm sayı olarak oldukça kalabalık bu yüzden hocalarımız özellikle ilgilenemiyor ama hocalarımıza özel olarak gittiğimizde bizi fazlasıyla iyi şekilde karşılıyorlar. Üst sınıflarda yaşanacak sorun sanırım İngilizce ve kendini geliştirmek üzerine olabilir, ilk yıllarda bunları geliştirmezseniz üst sınıflarda sıkıntı çekebilirsiniz diye düşünüyorum.


9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Hocalarımızla iletişimimiz çok iyi, odalarına gittiğinizde size samimi bir şekilde yardım etmeye çalışıyorlar. Gelişimimiz için farklı fikirler sunuyorlar. Derslerde zorlayan hocalarımız da var tabi ama zorlanmak her zaman için daha iyidir. Zor öğrendiğinizi unutmamışsa zor olur. Ama derslerimiz zor değil inanın :)


10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Erasmus, Farabi, Mevlana programları var. Bunun dışında özel programlar da fazlasıyla mevcut.


11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?


Özellikle sunulan imkanlar nadiren olsa da staj için yardım istediğinizde çoğu hocamız yönlendirme yapıyor. Bazen bölüme de teklifler geliyor tabii ki. İş hayatı sizin çalışmanıza bağlı bir şey diye düşünüyorum.


12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


Hayalin olanı gerçekleştirmek tabii ki. Çünkü sıradan üniversitelere gittiğinde geçiş yapabilir ya da yaptığın faaliyet ve stajlarla kendini gösterebilirsin. Yani yine durum sende bitiyor çünkü iyi okullardan bir şey yapmadan bitiren insanlar da çıkabilir, sıradan okullardan gayet iyi yerlere gelen insanlar da... Olay tamamen istek ve çalışmakta... Tabi laboratuvar imkanları çok kötü üniversitelere gitmemenizi, giderseniz ilk yıl ortalama yapıp mutlaka geçiş yapmanızı öneriyorum.


13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


Sınavda rahat olun çünkü zaten nasibinizde neresi varsa orayı kazanacaksınız. Kimya ağırlıklı bir bölüm olduğumuz için kimyaya daha çok önem vermek sizin için iyi olacaktır. Sınav sonrasında kafanızı tatil vb. şeylerle dağıttıktan sonra ingilizce için mutlaka çalışmalara başlayın derim. Sosyal medya hesaplarınızdan bölümlerin gruplarına girip incelemeler yapın ve istediğiniz kadar üniversite öğrencisine soru sorun. Bölümünüz kesinleşince o bölümdeki insanları bulup tavsiyelerini isteyin. Öğrenciyseniz istemekten ve hata yapmaktan korkmayın :)


Hemen Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!